Узгодити це питання із місцевою владою на Волинь прибули керівники Асоціації спортивної боротьби України – її президент Юрій Копитко та перший віцепрезидент, народний депутат Едуард Прощук.
Зустріч відбулася за участі першого заступника голови Волиньради Юрія Поліщука, заступника голови ОВА Юрія Гупала, очільника Луцької РВА Анатолія Костика, директора обласної школи вищої спортивної майстерності Андрія Авраменка, керівника профільного департаменту облвійськадміністрації Олександра Хвіщука та глави обласної Асоціації спортивної боротьби Ільгара Гасимова.
Юрій Копитко зазначив, що Асоціація зі спортивної боротьби – одна з найуспішніших в Україні, зокрема, її спортсмени завоювали 4 з 19 українських медалей на останній Олімпіаді. «Ми прагнемо, щоб у кожній області було представництво, яке розвиватиме цей спорт. Хочемо обговорити можливість створення на Волині нових відділень з жіночої, вільної та греко-римської боротьби. Знаємо, що в області є дуже перспективні спортсмени», – зауважив президент асоціації. Його заступник Едуард Прощук додав, що з цією метою асоціація готова надавати фінансову підтримку та допомогу з обладнанням.
Перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук розповів, що на Волині є спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа з видів боротьби, також секції зі згаданих видів спорту діють і в інших ДЮСШ та їхніх відділеннях. «Щоправда, існують труднощі з тим, аби втримати в області виплеканих і підготовлених тут спортсменів. Адже відсутність у нас тренувальної бази з вільної боротьби є причиною того, що наші перспективні атлети виступають за інші регіони», – зазначив посадовець. Він також зауважив, що обираючи спортивний заклад для створення такої тренувальної бази, найперше варто орієнтуватися на кадровий потенціал.
Тож сторони погодилися, що рішення буде прийнято після того, як керівники асоціації оглянуть місцеву спортивну базу та зустрінуться з тренерами та спортсменами. Також досягнуто домовленості, що один із Чемпіонатів України зі спортивної боротьби буде проведено на Волині.
У десятиденну подорож до Сілезького регіону малечу провів голова Волиньради Григорій Недопад та депутатка Ольга Омелько.
Провести веселі і змістовні канікули у Польщі волинських дітей запросив голова Товариства Приятелів Дітей Сілезького регіону Ян Вєсьолек. З цією організацією обласна рада має тісне партнерство вже понад рік. Попри те, що співпраця була започаткована у галузі позашкільної освіти, її очільник упродовж цього часу також постійно збирає та надсилає гуманітарні вантажі різноманітного спрямування. За що був удостоєний відзнаки Головнокомандувача України «За сприяння війську».
Цього літа на відпочинок до містечка Калети вирушила уже друга група школярів. Це понад 40 дітей з громад області віком від 10 до 15 років з родин загиблих воїнів, чиї батьки зараз у війську, з багатодітних і соціально незахищених сімей. Третя група, ще щонайменше пів сотні діток, поїде у мандрівку до Сілезії на початку серпня.
Проводжаючи разом з батьками школяриків у закордонну подорож, голова обласної ради Григорій Недопад побажав їм гарно відпочити, набратися вражень і здобути нові знайомства. «Діти теж глибоко переживають війну, а особливо ті, чиї батьки загинули або зараз на фронті. Тому для них це буде хороша нагода відволіктися, врівноважити емоції позитивом подалі від сирен, тривожних новин і гнітючих розмов про бойові дії. Дякую нашим польським друзям за таку можливість. А також усім, хто долучився до органгізації поїздки, зокрема, керівникові міграційної служби в області Іванові Войцешуку за сприяння у виготовленні для дітей закордонних паспортів», – зазначив він.
Пальним гуманітарну місію забезпечив депутат обласної ради Ігор Лех. І вкотре доправлять вантаж на передову обранець волинської громади Юрій Харченко і волонтер Валерій Філіпчук.
Допомога призначається підрозділам 100-ої бригади ТрО, бійці якої стримують ворога на Лиманському напрямку, а також воїнам 14-ої князівської бригади, котрі боронять Куп’янськ.
Голова обласної ради Григорій Недопад у співпраці з благодійною організацією «Відродження України» за запитом наших захисників передав на передову 60 портативних газових плит зі зручними кейсами для зберігання, а також кілька сотень газових балонів до них. Таке похідне начиння дозволить воїнам полегшити фронтовий побут і не видати себе, готуючи їжу без потреби розпалювати багаття.
Окрім того, від волонтерських спільнот вантаж доповнять переносним дефібрилятором, ліками і перев’язувальними матеріалами, які призначаються для медичної роти «сотки». Також волинські господині приготували і передали захисникам усілякі домашні наїдки та випічку. І традиційно свої малюнки оборонцям надіслали діти – малеча із села Довгів Мар’янівської громади та маленькі патріоти з центру позашкільної освіти області.
Пальним гуманітарну місію забезпечив депутат обласної ради Ігор Лех. І вкотре доправлять вантаж на передову обранець волинської громади Юрій Харченко і волонтер Валерій Філіпчук.
Заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт представив колективові Голобського психоневрологічного інтернату новопризначеного директора.
Кандидатуру Володимира Ковальчука, який до цього очолював також соціальну установу, погодила сесія обласної ради як переможця конкурсного відбору. Під час конкурсу він представив членам комісії достатньо амбітне бачення перспективи розвитку комунального закладу, тож Григорій Пустовіт побажав новопризначеному керівникові успішного здійснення запланованого.
Він також відзначив Подякою голови обласної ради багаторічного очільника інтернатної установи Миколу Пруда, який добровільно залишив посаду через погіршення стану здоров’я. Подякувати за співпрацю колишньому колезі, а також привітати із призначенням нового прибули і керівники психоневрологічних інтернатів області та очільниця департаменту соціального захисту ОВА Оксана Гобод.
Виставка представляє сучасні образи авторства трьох сестер, молодих художниць, уродженок Волині – Іванни та Ксенії Дацюк і Ольги Звягінцевої. З черговою експозиційною імпрезою музейників та мисткинь привітав перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук.
Молоді, талановиті, виразно майстерні і творчо активні, – так охарактеризувала авторок нової виставки сакральних творів директорка музею Волинської ікони Тетяна Єлісєєва. Живописні роботи сестер-художниць прикрашають як музеї, так і приватні колекції в Україні, країнах Європи та у США. У доробку майстринь також і розписи храмів Києва, оформлення іконостасів, написання циклу історично-жанрових портретів правителів древнього Лучеська. На рахунку жінок уже понад шість десятків різноманітних виставок.
Твори присвячені як відомим і шанованим святим, так і нещодавно канонізованим, є роботи-посвяти угодникам Божим та празниковим двунадесятим святам. Іконознавці стверджують, що промовисті лики святих, витончене письмо, збагачене і декороване тло ікон свідчать про високий мистецький рівень авторок, глибокі знання історичних епох та етнічних культур.
З черговим виставковим успіхом Ольгу Звягінцеву та Іванну і Ксенію Дацюк від імені Волиньради привітав перший заступник голови Юрій Поліщук. «Я не фахівець у мистецькій сфері, але щиро сажу як поціновувач сакральних творів: ваші роботи надзвичайної краси! Це витончено, глибоко, елегантно, розмаїто і шанобливо. Дуже втішений тим, що авторки місцеві, вони з дитинства всотували духовно-історичну ауру цього краю. Вони вивчалися тут, вони виставляються у цьому музеї, отже школа волинського іконопису живе досі, бо має талановитих послідовників», – зазначив посадовець.
Відкрите обговорення користі використання практик громадської участі організовано ГО «Волинський Інститут Права» і стало фінальним етапом проєкту «Підтримка діяльності громадського сектору Волині у період нових викликів та потреб». Участь у дискусії взяв перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук.
Досвідом і кращими практиками залучення активних спільнот до управління громадами, процесу їх розвитку поділилися громадські лідери, представники бізнесу та влади різних рівнів. Також було презентовано зміни, які вдалось досягти в окремих громадах завдяки діяльності громадського сектору. Йшлося і про потребу спільного плану дій органів місцевого самоврядування, бізнесу та громадськості задля впровадження реформ на місцях, залучення ресурсів і демократичних змін, відновлення соціального капіталу громад та їх сталого розвитку.
Перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук переконаний, що потреба у формуванні активного громадянського суспільства дискутуватися не повинна, бо альтернативи немає. «Якщо ми прагнемо стати частиною євроспільноти, то наші стандарти повинні відповідати нормам ЄС, де величезна кількість громадських інституцій і вони реально впливають на владу. І це – основа демократичних устроїв. У громадах Волині ситуація різна: якісь з них активні за рахунок зацікавлених мешканців, якісь – завдяки лідерським якостям голови та депутатів, є й такі, де громадських активістів бояться. Як вогню. Однак, далекоглядні очільники громад залучають до співпраці громадський сектор, бо це, так чи інакше, буде на користь розвитку території. Окрім іншого, активний громадський сектор – це засіб контролю за ефективністю використання бюджету та запобіжник прийняття протиправних чи непопулярних рішень, це і можливість залучення міжнародних грантових проєктів (бо донори воліють взаємодіяти саме з громадськими організаціями), нарешті – це інструмент для функціонування соціальних ліфтів», – зазначив Юрій Поліщук. Він також вважає за потрібне приділяти більше уваги розвитку громадянських активностей на сільських територіях, не зайвим, на його думку, буде і запровадження в освітніх програмах курсу з формування свідомого, активного і зацікавленого громадянина.
Організаторами економічної платформи виступили Ковельська міська рада, громадська організація «Південна стратегія розвитку» і програма міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація малого і середнього підприємництва». Інтереси волинських громад на форумі представляв голова обласної ради Григорій Недопад.
До дискусії долучилися також урядовці і парламентарі, державні інституції з питань відновлення та розвитку підприємництва, національні та іноземні транспортно-логістичні і діджитал компанії, представники місцевої влади, в тому числі і лідери громад з національними монополіями сусідніх областей. Йшлося як про інтеграцію залізничних, автомобільних і водних шляхів з ЄС, так і про проблематику і використання конкурентних переваг монопрофільних міст – залізничників, атомників, шахтарів, які на 90% залежать від розташованих на їх території державних монополій.
Відкриваючи форум очільник міста залізничників Ігор Чайка зауважив, що з урахуванням припинення роботи портів і закритого повітряного простору, основна увага тепер прикута до залізничних вантажних та пасажирських перевезень. А Ковель – місто сталевих магістралей у 6-ох напрямках до того ж з наявністю євроколії. І саме з цим він пов’язує сподівання на стрімкий розвиток своєї і навколишніх громад загалом і їхнього бізнес середовища зокрема. Він зазначив, що за підтримки міжнародних партнерів місцеві бізнесмени, які прагнуть збільшити свій експортно-імпортний потенціал, пройшли навчання з проєктного менеджменту, у місті створено кілька бізнес-інкубаторів для початківців, діяла школа для надавачів сервісних послуг для підприємців малої і середньої руки.
Голова обласної ради Григорій Недопад додав, що суттєві сподівання на розвиток монопрофільних міст він пов’язує зі створенням індустріальних парків. «Такий вже працює у Нововолинську, бо потужності місцевого вуглевидобутку вичерпуються. Маємо перспективу і щодо працевлаштування гірників – на Волині знайдені чималі поклади міді, де знадобляться кваліфіковані гірники. Розроблена концепція індустріального парку в Ковелі, на фініші запуск іще одного в прикордонні. Активно працюємо над залученням на ці майданчики іноземних партнерів, заведенням інвестицій, розміщенням виробництв, в тому числі і релокованих. Наша перевага – це близькість кордону. Однак, держава повинна потурбуватися про збільшення його пропускних потужностей, найперше залізничних»,- зазначив очільник Волиньради.
Долучившись до дискусії, заступник міністра інфраструктури Юрій Васько зазначив: є багато планів з нарощування потужностей, зокрема, побудувати понад 3 тисячі км євроколій у 4 напрямках, створити транзитні коридори з ЄС з виходом до Чорного, Балтійського та Егейського морів, але для цього потрібна стала економіка. Він також додав, що ЄС має намір спрямувати близько 50 млн євро на розвиток прикордонної інфраструктури, і усе це разом матиме мультиплікаційний ефект для громад.
Потребу перегляду відповідальності у земельних, податкових та розвиткових питаннях монопрофільних міст обговорили за участі голови парламентського комітету з питань місцевого самоврядування Олени Шуляк. Вона висловила готовність за пропозиціями органів місцевого самоврядування напрацювати законодавчі інструменти для збалансування інтересів національних монополій та громад. Григорій Недопад зауважив, що такі взаємини досі визначає застаріле, ще радянське законодавство. На прикладі Ковеля він аргументував, що від діяльності Укрзалізниці у місцевий бюджет потрапляє лише ПДФО, яке щороку зменшується, а громади уповні надають комунальні, соціальні, медичні та освітні послуги залізничникам; натомість має місце несплата національною транспортною корпорацією земельного податку на 70 мільйонів; не погоджується УЗ також рекультивовувати використані землі.
Юрій Харченко – депутат обласної ради і помічник парламентаря Вячеслава Рубльова, який входить до Комітету Верховної ради з питань організації державної влади та місцевого самоврядування та головує у підкомітеті з питань регіональної політики та місцевих бюджетів, запевнив, що законодавчі ініціативи, згенеровані під час форуму лідерами громад, будуть передані на опрацювання до парламенту. До запропонованого він додав і потребу у запровадженні компенсаторних механізмів за перекладені державними монополіями на плечі громад часто занедбані відомчі об’єкти соціальної сфери. Він також закликав громади опановувати проєктний менеджмент. «Під час повоєнної відбудови в нашу країну зайдуть великі кошти, але скористаються ними ті громади, які навчаться грати за правилами ЄС. І це – один із шансів позбутися залежності від великого платника податків і стати спроможними», – резюмував Юрій Харченко.
Дороговартісне діагностичне устаткування призначається для Ковельського центру реабілітації та надання паліативної допомоги.
Рентгенівська система DR 100e та ультразвуковий комплекс DC 40 – найновішої модифікації, загальна вартість обладнання перевищує 4 мільйони гривень. Керівниця реабілітаційного центру Наталя Віслогузова розповіла, що додаткова цінність устаткування у його мобільності, адже пацієнти обласного комунального закладу – це паліативні хворі, прикуті до ліжка, окрім того тут проводять комплексну реабілітацію для хворих після інсульту, а також дітям зі сколіозом та плоскостопістю.
«Наш заклад дуже потребував такого обладнання. Тим більше, що невдовзі плануємо відновлювати і наших поранених захисників», – зазначила директорка медичної установи. Вона додала, що із запитом про забезпечення діагностичним устаткуванням центр реабілітації та надання паліативної допомоги звернувся до Міністерства охорони здоров’я, яке і задовольнило потребу за сприяння міжнародних партнерів.
Сучасну діагностичну апаратуру для Ковельського реабілітаційного центру придбала німецько-українська благочинна асоціація Українці в Німеччині Ukrainian Future. Від імені засновника реабілітаційного центру – Волиньради – її голова Григорій Недопад висловив вдячність і МОЗ (Міністерство охорони здоров’я України), і міжнародним партнерам за надане обладнання: «Особлива вдячність Ukrainian Future (Українці в Німеччині UkrainianFuture, Ukrainian Future Hilfe-Verein Deutschland). Знаю, що ця благодійна організація потужно допомагає землякам від початку великої війни і медобладнанням, і спецавтотранспортом, усім, що дозволило нам пережити зимовий блекаут, усіляко підтримує наших вимушених біженців у Німеччині. Українці гуртуються, де б не мешкали, і об’єднують навколо себе світ. Разом неодмінно переможемо і відновимося з попелу війни».
Принагідно Григорій Недопад і Наталя Віслогузова обговорили плани з реконструкції однієї з будівель закладу під відділення реабілітації для військових. На що планується залучити фінансування у рамках Програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027.
Голова обласної ради Григорій Недопад відвідав обласний будинок дитини, на базі якого заплановано створити потужний реабілітаційний центр для дітей віком від 3 до 18 років.
Нагадаємо, що відповідне рішення нещодавно прийняла Волиньрада з огляду на національну концепцію запровадження сімейних форм виховання як альтернативу сиротинцям, а також значну потребу у послугах дитячої реабілітації різної нозології. Планується, що надання таких послуг оплачуватиме Національна служба здоров’я України. Але, щоб контрактування було можливим, закладу слід відповідати визначеним стандартам.
Григорій Недопад зазначив, що для цього потрібно виконати великий обсяг робіт, серед яких – енергозбереження та термореновація будівлі, її безумовна інклюзивність, надійні джерела живлення, стійкий інтернет, кваліфікований і навчений персонал та багато іншого. На облаштування усього цього активно залучаються не бюджетні кошти, а донорські. Він зазначив, що під час зустрічі із офіційним представником ЮНІСЕФ в Україні було досягнуто згоди, що ця організація допоможе зі створенням реабілітаційного центру.
«Експерти ЮНІСЕФ вже оглядали об’єкт, ми зі свого боку подали заявку на фінансування з переліком робіт на загальну суму 9,2 млн грн. Окрім того, сподіваємося і на Програму транскордонного співробітництва Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027, нами теж подано пропозиції, очікуємо на допомогу у навчанні персоналу та забезпеченні обладнанням. Розгляд заявок і прийняття рішення у міжнародних інституціях вимагає часу, але це не причина чекати, склавши руки, тож деякі роботи розпочали уже», – зазначив голова обласної ради.
Певний фронт робіт було доручено провести новопризначеному виконувачу обов’язки керівника обласного комунального закладу Руслану Юлдашеву. Під час зустрічі він продемонстрував перші результати зусиль, при цьому зазначивши, що усі роботи профінансовано меценатами і благодійниками. Менш як за два місяці замінено електромережу із влаштуванням резервного живлення, проведено швидкісний інтернет, відремонтовано віконні відкоси, по усьому периметру встановлено огорожу. Окрім того, очищено територію від чагарників, зроблено мощення та благоустрій із облаштуванням додаткових ігрових зон, знайшлося місце навіть для овочевих грядок та ягідних кущів, врожаї з яких вже споживають діти.
До слова, сьогодні у закладі перебуває 6 дітей, найстаршому із соціальних сиріт лише 2 роки. Заступниця директора з медичної частини Тетяна Віговська розповіла, що двоє з 19-ти їхніх підопічних, які понад рік перебувають в евакуації у Польщі, уже всиновлені українськими громадянами, на черзі – ще 7-ро. Вона зауважила, що волинський будинок дитини одним із перших в країні започаткував практику дистанційного знайомства потенційних усиновителів з дітьми, і такий досвід виявився успішним.
Керівники сиротинця також розповіли і про свої зусилля із пошуку донорів та грантів для облаштування тут реабілітаційного центру. Зокрема, вже отримали згоду від однієї з найбільших міжнародних волонтерських організацій «Клуб левів» на придбання та встановлення ліфта-підйомника, а Данська рада у справах біженців запевнила, що облаштує центральних вхід із дотриманням усіх вимог доступності для осіб з інвалідністю.
Григорій Недопад висловив вдячність керівникам установи за ініціативність та активні зусилля з реформування та реконструкції закладу.