офіційний сайт

ФОРУМ МІСТ ЗАЛІЗНИЧНИКІВ: ПРО ВИКЛИКИ, МОЖЛИВОСТІ І ПЕРСПЕКТИВИ

Організаторами економічної платформи виступили Ковельська міська рада, громадська організація «Південна стратегія розвитку» і програма міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація малого і середнього підприємництва». Інтереси волинських громад на форумі представляв голова обласної ради Григорій Недопад.

До дискусії долучилися також урядовці і парламентарі, державні інституції з питань відновлення та розвитку підприємництва, національні та іноземні транспортно-логістичні і діджитал компанії, представники місцевої влади, в тому числі і лідери громад з національними монополіями сусідніх областей. Йшлося як про інтеграцію залізничних, автомобільних і водних шляхів з ЄС, так і про проблематику і використання конкурентних переваг монопрофільних міст – залізничників, атомників, шахтарів, які на 90% залежать від розташованих на їх території державних монополій.

Відкриваючи форум очільник міста залізничників Ігор Чайка зауважив, що з урахуванням припинення роботи портів і закритого повітряного простору, основна увага тепер прикута до залізничних вантажних та пасажирських перевезень. А Ковель – місто сталевих магістралей у 6-ох напрямках до того ж з наявністю євроколії. І саме з цим він пов’язує сподівання на стрімкий розвиток своєї і навколишніх громад загалом і їхнього бізнес середовища зокрема. Він зазначив, що за підтримки міжнародних партнерів місцеві бізнесмени, які прагнуть збільшити свій експортно-імпортний потенціал, пройшли навчання з проєктного менеджменту, у місті створено кілька бізнес-інкубаторів для початківців, діяла школа для надавачів сервісних послуг для підприємців малої і середньої руки.

Голова обласної ради Григорій Недопад додав, що суттєві сподівання на розвиток монопрофільних міст він пов’язує зі створенням індустріальних парків. «Такий вже працює у Нововолинську, бо потужності місцевого вуглевидобутку вичерпуються. Маємо перспективу і щодо працевлаштування гірників – на Волині знайдені чималі поклади міді, де знадобляться кваліфіковані гірники. Розроблена концепція індустріального парку в Ковелі, на фініші запуск іще одного в прикордонні. Активно працюємо над залученням на ці майданчики іноземних партнерів, заведенням інвестицій, розміщенням виробництв, в тому числі і релокованих. Наша перевага – це близькість кордону. Однак, держава повинна потурбуватися про збільшення його пропускних потужностей, найперше залізничних»,- зазначив очільник Волиньради.

Долучившись до дискусії, заступник міністра інфраструктури Юрій Васько зазначив: є багато планів з нарощування потужностей, зокрема, побудувати понад 3 тисячі км євроколій у 4 напрямках, створити транзитні коридори з ЄС з виходом до Чорного, Балтійського та Егейського морів, але для цього потрібна стала економіка. Він також додав, що ЄС має намір спрямувати близько 50 млн євро на розвиток прикордонної інфраструктури, і усе це разом матиме мультиплікаційний ефект для громад.

Потребу перегляду відповідальності у земельних, податкових та розвиткових питаннях монопрофільних міст обговорили за участі голови парламентського комітету з питань місцевого самоврядування Олени Шуляк. Вона висловила готовність за пропозиціями органів місцевого самоврядування напрацювати законодавчі інструменти для збалансування інтересів національних монополій та громад. Григорій Недопад зауважив, що такі взаємини досі визначає застаріле, ще радянське законодавство. На прикладі Ковеля він аргументував, що від діяльності Укрзалізниці у місцевий бюджет потрапляє лише ПДФО, яке щороку зменшується, а громади уповні надають комунальні, соціальні, медичні та освітні послуги залізничникам; натомість має місце несплата національною транспортною корпорацією земельного податку на 70 мільйонів; не погоджується УЗ також рекультивовувати використані землі.

Юрій Харченко – депутат обласної ради і помічник парламентаря Вячеслава Рубльова, який входить до Комітету Верховної ради з питань організації державної влади та місцевого самоврядування та головує у підкомітеті з питань регіональної політики та місцевих бюджетів, запевнив, що законодавчі ініціативи, згенеровані під час форуму лідерами громад, будуть передані на опрацювання до парламенту. До запропонованого він додав і потребу у запровадженні компенсаторних механізмів за перекладені державними монополіями на плечі громад часто занедбані відомчі об’єкти соціальної сфери. Він також закликав громади опановувати проєктний менеджмент. «Під час повоєнної відбудови в нашу країну зайдуть великі кошти, але скористаються ними ті громади, які навчаться грати за правилами ЄС. І це – один із шансів позбутися залежності від великого платника податків і стати спроможними», – резюмував Юрій Харченко.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*