офіційний сайт

ПРО ІНКЛЮЗИВНІСТЬ ПУБЛІЧНИХ БУДІВЕЛЬ ТА ПІДТРИМКУ ДІТЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Таку проблематику у свої депутатських запитах виклали депутати Артем Запотоцький, Віктор Галан-Влащук та Юлія Вусенко.

Як людина з інвалідністю, що пересувається на візку, депутат Запотоцький висловив невдоволення станом доступності більшості публічних установ. Він зазначив: у ліпшому випадку такі будівлі ззовні обладнані пандусами, але всередині практично не пристосовані для осіб з обмеженими можливостями. Тож депутат закликав вирішити цю проблему.

Голова обласної ради Григорій Недопад дав доручення обстежити на предмет інклюзивності усі обласні комунальні заклади. За результатами цього моніторингу Волиньрада звертатиметься до облвійськадміністрації як розпорядника бюджету про спрямування коштів на забезпечення доступності публічних будівель для осіб з інвалідністю.

З таким же запитом до Луцького міського голови звернувся і депутат Віктор Галан-Влащук. Він просить облаштувати інклюзивну санітарну кімнату на стадіоні «Авангард». «Такий санвузол, пристосований для інвалідів-візочників, на стадіонів був, але зараз він використовується не за призначенням. Оскільки на «Авангарді» ми проводимо чимало змагань, в тому числі і всеукраїнських, за участі спортсменів з інвалідністю, ситуація з відсутність для них базових потреб неприпустима», – переконаний Віктор Галан-Влащук.

Від імені громадських організацій батьків дітей з інвалідністю із запитом про їхню підтримку звернулася до ОВА депутатка Юлія Вусенко. Йдеться, зокрема, про потребу фінансування транспортних витрат при доправленні організованих груп дітей-інвалідів на лікування, оздоровлення та відпочинок за кордон. Депутатка зазначила, що до 2016 року в області діяла цільова соціальна програма з підтримки дітей з інвалідністю, тож Юлія Вусенко вважає за доцільне відновити її дію.

ПОТРІБЕН НЕВІДКЛАДНИЙ ПЛАН ПРОТИДІЇ ПОШИРЕННЮ ТУБЕРКУЛЬОЗУ В ОБЛАСТІ

З таким запитом до Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ звернувся депутат Юрій Валецький.

Він, зокрема, констатував, що за 4 місяці цього року на Волині вперше на сухоти занедужало 239 осіб, з яких – 49 дітей, тоді як за увесь минулий рік було зареєстровано 19 дітей, хворих на туберкульоз. «Ця статистика вказує на тривожну ситуацію з поширенням захворювання в області, а також на те, що має місце значна інфікованість населення збудником туберкульозу через відсутність в останні роки ізоляції хворих з відкритою формою сухот. На тлі воєнного сьогодення та негативних соціальних факторів ситуація з поширенням цієї недуги може стати неконтрольованою», – застерігає депутат-медик.

Відтак, він звертається до керівництва обласного центру контролю та профілактики хвороб з проханням розробити план невідкладних дій та довготермінових заходів із запобігання погіршенню в області епідситуації з туберкульозом. Враховуючи, що своєчасна діагностика та ізоляція осіб з відкритою формою сухот є профілактикою поширення недуги, Юрій Валецький також ініціює запропонувати зміни до законодавства у цій частині.

Депутат очікує, що пропозиції буде надіслано на розгляд профільної депутатської комісії, а доповідь про епідситуацію з туберкульозом буде внесена до порядку денного наступного пленарного засідання Волиньради. Депутати запит підтримали.

ДЕПУТАТИ ПРОСЯТЬ ВІДРЕМОНТУВАТИ АВАРІЙНІ МІСЦЕВІ ДОРОГИ

З відповідними депутатськими запитами до голови ОВА Юрія Погуляйка та Служби місцевих автодоріг в області звернулися Ярослав Матвійчук, Андрій Бокоч та Юрій Харченко.

Зокрема, депутат Ярослав Матвійчук констатував, що 1,5 кілометри автодороги сполученням Вощатин-Ласків-Суходоли мають критичний стані. Між тим, нею курсують шкільні автобуси, мешканці дістаються до медичних закладів Володимира та Нововолинська, а також до місця роботи. Заплановані у 2022 році ремонтні роботи так і не були виконані. Тож, беручи до уваги численні звернення жителів сіл Вощатин, Ласків і Суходоли, а також старост Ласківського і Зарічанського старостинських округів, просить відремонтувати дорожнє полотно на вказаній ділянці.

Про аварійний стан дороги у Павлівській громаді сполученням Клопочин-Білопіль-Колпитів, а також потребу у ремонтів автошляхів до сіл Бужковичі та Орищі заявив і депутат Андрій Бокоч. Він клопочеться про негайне виділення коштів і відновлення згаданих доріг до кінця цього року.

Через зруйновану дорогу відсутнє автобусне сполучення між селами Малинівка – Трилісці, бо перевізники відмовляються надавати послуги, – повідомив депутат Юрій Харченко. Окрім того, зруйноване дорожнє покриття створює проблеми для доїзду карет швидкої допомоги і пожежно-рятувальної служби. Депутат клопочеться про включення цього відтинку шляху до переліку робіт з поточного ремонту на 2024 рік.

Усі запити колег депутати підтримали.

ДЕПУТАТИ ОБЛАСНОЇ РАДИ ВИМАГАЮТЬ ДІЄВИХ КРОКІВ ЩОДО ЗАБОРОНИ ДІЯЛЬНОСТІ УПЦ МП

Про це йшлося під час позачергового сесійного засідання Волинської обласної ради.

Так, депутат Анатолій Вітів у заяві від фракції партії «Свобода» нагадав, що 11 квітня цього року Волиньрада прийняли рішення про заборону московського патріархату на території області та звернулися до ОВА з ініціативою розірвання договорів оренди з релігійними громадами УПЦ МП, що користуються храмами-пам’ятками архітектури. Натомість у відповіді облдержадміністрації зазначили, що підставами для припинення таких договорів може бути втрата майна, ліквідація користувача та інші.

«Всі знають про роль московського патріархату і московської церкви. Ми робимо усе можливе, аби на території Волині та в Україні церква була українською. На жаль, обласна адміністрація не є нашим союзником у цій справі», – зазначив Анатолій Вітів. То ж він пропонує головам обласної ради та адміністрації провести спільну з головами фракцій та відповідальним чиновникам консультативну зустріч для напрацювання і реалізації рішення, яке прийняла обласна рада.

Зі схожою ініціативою до голови обласної військової адміністрації звернувся депутат Андрій Бокоч. У своєму запиті він вимагає невідкладно розпочати роботу щодо розірвання договорів оренди культових споруд, що орендуються релігійними організаціями Української православної церкви московського патріархату. Зокрема це стосується таких історичних пам’яток як Успенського собору XII-XVIIст. у Володимирі, Святогорського монастиря XVст., Успенської церкви 1495р. Троїцького храму 1567р. у Зимненській громаді, комплексу будівель Низкиничівського монастиря XVIIст.

«Це пам’ятки архітектури національного значення, свідки нашого славетного історичного минулого, наша культурна спадщина. І це велика ганьба, що в їхніх стінах надалі господарюють представники релігійної структури, керівництво якої знаходиться в росії», – наголосив Андрій Бокоч.

ПРО ЗОНУ ЗАБРУДНЕННЯ, ПОДАТКИ, ПОВЕРНЕННЯ ПОВНОВАЖЕНЬ – ЗВЕРНЕННЯ ВОЛИНЬРАДИ

У ході нинішньої позачергової сесії обласна рада більшістю голосів вирішила звернутися до Президента, Верховної ради та Кабінету Міністрів України про підтримку проєкту Постанови ВРУ «Про встановлення мораторію на внесення змін до переліку населених пунктів віднесених до зон радіоактивного забруднення Чорнобильської катастрофи». Автори відозви – депутати облради Людмила Кирда та Орест Маховський.

«22 червня цього року на сайті Держагентства України з управління зоною відчуження було оприлюднено проєкт постанови Кабміну, в якому лише 3 з 166 населених пункти області залишаються у забрудненій зоні. Вся інша територія стала за один день «чистою», – з іронією сказала Людмила Кирда. – Така оптимізація зонування позбавить дітей безоплатного лікування, оздоровлення та харчування, це при тому, що лише кожна 4 дитина в цій зоні визнається здоровою. Нововведення також суттєво вплине на економічний та соціальний розвиток громад та призведе до зростання соціальної напруги в цих населених пунктах».

Співавтор відозви, депутат Орест Маховський також запропонував додати до адресатів цього звернення Держагентство України з управління зоною відчуження, як розробника проєкту відповідної постанови. «Адже, згідно з дорученням Кабміну, агенція власне й розробила проєкт та розмістила його на своєму офіційному сайті для громадського обговорення. І лише через декілька днів, коли громадськість висловила своє крайнє обурення стосовно цього , інформація була видалена з сайту без пояснень», – зазначив він.

Також більшістю голосів депутати обласної ради прийняли звернення до Верховної Ради України щодо відхилення законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю», ініційоване депутатом Віктором Галаном-Влащуком. У тексті відозви обранці волинської громади вказують на те, що цей проєкт закону розроблений без урахування пропозицій зацікавлених осіб, адже він матиме зворотній ефект: будуть ліквідовані тисячі вже створених робочих місць, зайнятих людьми з інвалідністю, та припинять свою діяльність 300 підприємств громадських організацій осіб з інвалідністю. «Зазначеним законопроєктом вилучаються норми, які визначають діяльність держави в частині відношення до людей з інвалідністю, зокрема щодо виявлення та усунення перепон і бар’єрів, які перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб у праці, безбар’єрному доступі до об’єктів громадського та цивільного призначення, транспортної інфраструктури, дорожнього сервісу та зв’язку, закладів освіти, культури, фізичної культури і спорту, інших», – йдеться у зверненні.

Підтримане радою й звернення до Президента України щодо ветування Закону № 8401 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», співавторами якого є депутати Віктор Олійник та Людмила Кирда. Обранці висловлюють занепокоєння, що передбачені цим законом зміни до Податкового кодексу та інших законів України, фактично знищать систему підтримки і розвитку малого та середнього бізнесу, яка діє з початку війни. «У разі підписання цього Закону тисячі підприємців, особливо з числа внутрішньо переміщених осіб, будуть змушені припинити підприємницьку діяльність, ліквідувати робочі місця, що неминуче призведе до збільшення витрат на їх підтримку та утримання з державних соціальних фондів, які фінансуються за рахунок платників податків», – висловлюють стурбованість депутати облради.

Обласна рада також звернеться до ВРУ, Кабміну та Міністерства фінансів України щодо недопущення обмежень повноважень органів місцевого самоврядування. Автор документу, голова бюджетної комісії облради Орест Маховський пояснив, що йдеться про відновлення повноважень органів місцевого самоврядування обласного та районного рівня, частково обмежених під час дії воєнного стану. Він також зауважив, що у міжсесійний період за посередництвом народних депутатів від Волині та депутатів облради були направлені відповідні клопотання на Мінфін та профільний комітет Парламенту та отримані відповідні роз’яснення, виходячи з яких Волиньрада звертається до очільників вищих органів влади із вимогами: відпрацювати єдині підходи до реалізації бюджетних повноважень, які повинні базуватися виключно на нормах Конституції України, Бюджетного Кодексу України та чинному законодавстві з питань місцевого самоврядування, а також прийняти відповідні нормативно-правові акти з метою повернення органам місцевого самоврядування обласного та районного рівня, які не перебувають в окупації чи оточенні та щодо яких Верховна Рада України не прийняла відповідне рішення, повноважень щодо розгляду та затвердження місцевих бюджетів, внесення змін до них, а також затвердження місцевих програм.

Без дискусій обласною радою підтримана відозва до Верховної Ради України авторства депутатів Юрія Ройка, Романа Чорненького та Любові Серби щодо недопущення прийняття законопроєкту № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств». Підтримуючи звернення Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до Голови Верховної Ради України, обранці волинської громади висловлюють стурбованість черговою спробою легалізації в Україні так званих “одностатевих шлюбів” під виглядом реєстрованих партнерств, передбачених цим проєктом Закону. «Висловлюємо категоричну незгоду з ухваленням цього чи подібних законів, які неминуче призведуть до агресивного нав’язування гендерної ідеології всьому суспільству і загрожуватимуть адекватній демографічній політиці в час національно-визвольної війни, – йдеться у зверненні Волиньради. – Закликаємо висловити свій одностайний протест і захистити націю від посягання на її високі моральні цінності, осередком яких є родина і діти, а отже, майбутнє України як національної держави. Вимагаємо від органів вищого державного управління не допустити розгляд проєкту ЗУ «Про інститут реєстрованих партнерств» та запровадження інституту цивільних партнерств в Україні».

СИЛЬНА МОВА – УСПІШНА ДЕРЖАВА: ВОЛИНЬРАДА ПРИЙНЯЛА НОВУ КОМПЛЕКСНУ ПРОГРАМУ

Програму розвитку та функціонування української мови у Волинській області на 2023-2026 роки депутати затвердили одноголосно.

Ініціаторка і розробниця програми депутатка Ористлава Сидорчук зазначила, що в час війни мова – це не просто засіб комунікації, а потужний чинник національної ідентифікації та державотворення. Між тим, і досі не прийнято відповідної державної програми, хоча національна концепція розвитку і функціонування української мови схвалена ще у 2021 році. Тому регіони приймають свої програмні документи.

Депутатка запевнила, що пропонована програма узгоджена із Уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кременем. Мета програми – зміцнення державного статусу української мови, вироблення дієвого механізму її захисту, додержання конституційних гарантій щодо всебічного розвитку, функціонування та популяризації української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на території Волинської області.

Серед основних завдань зазначено: посилення функції державної мови як об’єднавчого і консолідуючого чинника в суспільстві і засобу зміцнення державної єдності; реалізація заходів з підвищення культури мовлення; створення умов для мовної адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб, іноземців; надання всіх послуг та інформації про товари українською мовою; популяризація її в інформаційному середовищі.

Передбачається, що виконання програмних завдань забезпечать розвиток української мови, культури, історичної свідомості української нації; підтримку якісного україномовного продукту; збільшення обсягу поповнення бібліотечних фондів області україномовною літературою та періодичними виданнями; підтримку наукових розробок, предметом дослідження яких є українська мова, література і культура, та випуск видань українською мовою; сприятиме формуванню національно свідомого і високоосвіченого громадянина, а серед населення області – сприйняття української мови як елемента національної безпеки.

Програма фінансуватиметься за рахунок бюджетів усіх рівнів а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством. У рішенні також містяться рекомендації районним, сільським, селищним та міським радам розробити та затвердити місцеві програми сприяння функціонуванню української мови як державної і під час формування місцевих бюджетів передбачити кошти на їх реалізацію.

РОЗПОЧАЛА РОБОТУ ПОЗАЧЕРГОВА ХХІІ СЕСІЯ ВОЛИНЬРАДИ

Зареєструвалися 51 депутат. У порядку денному – понад 60 питань.

На початку пленарного засідання до присутніх звернулися військові бригади наступу «Буревій» – керівник медичного госпіталю Всеволод Стеблюк та солдат медичного шпиталю, відомий футболіст Владислав Ващук. Від імені підрозділу вони подякували волинянам та керівництву області за потужну підтримку і подарували бойовий прапор.

Також було оголошено про обрання головою фракції «Сила і честь» депутатку Людмилу Стасюк. Обранці громади також привітали новообраного депутата обласної ради, члена фракції «Європейська солідарність» Олександра Радчука, який, відповідно до виборчого законодавства, отримав депутатські повноваження як наступний у виборчому списку після дострокового складання депутатських повноважень Павлом Цибульським. Олександр Радчук зараз несе службу у складі 100-ої бригади ТрО і на першу свою сесію прибув просто з передової.

Депутати внесли зміни до складу постійних комісій. Так, депутата Юрія Валецького, який нещодавно поповнив лави Волиньради, зараховано до складу профільної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я материнства і дитинства. Одночасно, цю комісію залишив депутат Володимир Дибель, він здобув членство у комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики. У бюджетній комісії відтепер працюватиме і депутат Віктор Дудечко.

Окрім того, депутати схвалили призначення на посади керівників обласних комунальних закладів переможців конкурсів чи виборів, які пройшли погодження профільних депутатських комісій. А саме: Микола Савельєв очолюватиме Володимир-Волинський педагогічний фаховий коледж, Тарас Войтович – коледж культури і мистецтв, Наталія Апанович – Обласне комунальне підприємство з архівної справи, Руслана Дибель – санаторій «Лісова пісня», Дмитро Піддубний – Обласну дитячо-юнацьку спортивну школу, Володимир Ковальчук – Голобський психоневрологічний інтернат та Олена Місюк – Руденський психоневрологічний інтернат.

Також сесією прийнято ряд господарсько-майнових рішень. Вони, зокрема, стосуються затвердження техніко-економічного обґрунтування передачі з державної до обласної комунальної власності цілісних майнових комплексів Торчинського професійного ліцею та Ковельського центру професійно-технічної освіти; перерозподілу між комунальними установами рухомого та нерухомого майна, а також спрямування санітарного автотранспорту підрозділам Сил оборони; уточнення погоджень лісокористування; надання дозволу на виготовлення проєктно-кошторисної та землеустрійної документації; реорганізації і перейменування окремих підприємств обласної комунальної власності.

«МОДУЛЬ ТИМЧАСОВОСТІ»: ВИСТАВКА, ПЕРФОРМАНСИ, ЛЕКЦІЇ

На Театральній площі Луцька відкрили незвичний арт-простір з інтригуючою назвою «Модуль тимчасовості» (МОТ). У його презентації взяв участь заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт.

«Модуль тимчасовості» – це виставковий простір, де представлені зразки сучасного мистецтва, створені спеціально для цього проєкту арт-критиком Фабрісом Бусто. На двох поверхах розміщені роботи 28 митців з 10 країн світу: України, Іспанії, США, Франції, Швейцарії, Південної Кореї та інших. В експозиції — полотна, скульптури, інсталяції та аудіовізуальні роботи. Тема виставки — «Тимчасовість». Тут також відбудеться серія кінопоказів, музичних перформансів та лекцій.

Співавтор проєкту Дмитро Соболь розповів, що ідея народилася завдяки світлині з дівчинкою на польському кордоні, яку пізніше опублікували на обкладинці всесвітньо відомого журналу «Times». Саме з цього почалась співпраця Дмитра з художником Альфредо Джаар – він запропонував створити проєкт про українських біженців, який потім переріс у МОТ.

«Цей мистецький проєкт привертає увагу до війни в Україні та її наслідків і має благородну мету – зібрати кошти на відновлення культурних об’єктів, які зруйнували російські загарбники, – зазначив Григорій Пустовіт. – Проєкт вкотре підтверджує: українці вміють об’єднати весь світ навколо єдиної цілі: перемогти ворога та допомогти відновити країну».

Рекомендована вартість квитка — 150 гривень. Проте кожен за бажання може обрати більшу чи меншу суму. Організатори розповіли, що таким чином на тепер акумулювали близько 200 тис дол.

Виставку уже побачили 40 000 відвідувачів у Києві та Дніпрі. У Луцьку вона діятиме до 13 серпня. Після «Модуль тимчасовості» помандрує до Франції.

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*