З нагоди Міжнародного дня волонтера голова обласної ради Григорій Недопад зустрівся з волинською волонтерською спільнотою.
«Сьогодні, коли ворог плюндрує нашу землю, особлива подяка кожному громадянину, який добровільно взяв на себе обов’язок допомагати з усіх сил і підтримувати від усієї душі інших. Цю нелегку місію самовіддано і стійко, надихаючи тим самим увесь світ. Ви опора і надія кожного українського воїна та громадянина. Бажаю нам усім перемоги та миру, вашим родинам щастя та міцного здоровʼя. Щира вдячність кожному за вашу сподвижницьку працю»,- звернувся до волонтерів Григорій Недопад.
З нагоди свята голова обласної ради відзначив подяками волонтерів благодійних фондів: «Фонд національного розвитку», «Турбота ПРО», колективи громадських організацій «Волонтерський центр «Серця патріотів» та «Благодійний фонд «Старе місто Луцьк», почесної грамоти обласної ради удостоєно Павла Хомʼяка – директора релігійної організації «Релігійна місія «Карітас-Спес Луцьк» та військового волонтера Руслана Роговського. Окремими подарунками керівник обласної ради нагородив представників Благодійного фонду «Волинь SOS» та Волонтерського штабу «Ангар».
З відповідним депутатським запитом до голови обласної військової адміністрації Юрія Погуляйка звернувся Ігор Волошенюк.
Депутат повідомив, що внаслідок снігопадів мешканці сіл Садів, Кошів, Горзвин, Білосток залишилися у цілковитій блокаді, оскільки упродовж 4 днів снігоочисна техніка на місцевих дорогах так і не з’явилася. «Люди не могли дістатися на роботу, а діти до школи, не доїхали сюди ні карети швидкої, ні машини з хлібом та іншими продуктами. Трактор там з’явився аж на 5 день і не встиг почати згортати сніг, як зламався. Подібна ситуація спостерігалася і в напрямку Павлівки та Локач. А ще ж тільки початок зими!», – обурюється депутат і вимагає негайно вирішити проблему з фірмою-надавачем послуг з снігоочистки доріг.
Запит депутата підтримав і голова обласної ради Григорій Недопад. «Я у ці дні багато їздив територією області і мушу констатувати, що не лише на цьому напрямку населені пункти опинилися в ізоляції через нечищені місцеві дороги. Більше того, на деяких автошляхах державного значення ситуація теж була близька до критичної. Тому ми звернемося із розширеним запитом до ОВА про владнання проблеми з роботою дорожніх служб», – висловив пропозицію очільник Волиньради.
Під час позачергової 24-ої сесії Волиньради їх виголосили представники трьох політичних фракцій.
Заява фракції ВО «Свобода» стосувалася недопущення ухвалення євроінтеграційного законопроєкту №10288 щодо захисту національних меншин, який Кабінет Міністрів вніс на розгляд до Верховної Ради. На думку представників фракції, цей документ критично звужує права української мови і загрожує звести нанівець зусилля з дерусифікації, оскільки під приводом захисту прав нацменшин, для будь-яких мов меншин, в тому числі російської, передбачаються широкі можливості в навчальному процесі, на телебаченні, в рекламі, у виборчій агітації, у видавничій сфері. «Урядовий законопроєкт пропонує наступне: якщо теле- і радіоканал ведуть мовлення мовою нацменшини, то українською будуть зобов’язані заповнити лише 30% ефіру. Таким чином, через декілька років зможуть легально діяти на 70% російськомовні телеканали й радіостанції. Новий законопроєкт також передбачає рекламу чи будь-які матеріали виборчої агітації в місцях, де живуть нацменшини, без українськомовних версій. Законопроєкт дозволяє вчитися мовою нацменшини і лише українську мову, літературу та історію України викладати українською. Також дається можливість створювати книгарні з асортиментом видань російською, як мовою національної меншини. Вимогу видавати принаймні 50% назв книжок українською не поширюватимуть «на видавничу продукцію, видану мовами національних меншин». Урядовий законопроєкт дозволяє використовувати російську мову в рекламі, публічних, культурно-мистецьких і видовищних заходах у населених пунктах, у яких традиційно (понад 100 років) мешкають росіяни або становлять значну частину його населення (понад 15%)», – заявив з трибуни перший заступник голови облради Юрій Поліщук. Тож Фракція ВО «Свобода» у Волинській обласній раді закликала народних депутатів не підтримувати цей законопроєкт як такий, що штучно протиставляє захист прав національних меншин і захист української мови.
Про історичну пам’ять і вшанування тих, хто став жертвою найстрашнішого геноциду через безжальні політичні рішення, що призвели до страждань та смерті мільйонів людей, а також необхідність суспільної консолідації перед сучасними викликами заявив представник фракції «Сила і честь» Віктор Галан-Влащук. «Сьогодні ми знову стикаємося з випробуваннями – війною та штучним голодом. Росія, ігноруючи міжнародні правила та основні принципи гідності, створює ситуацію, коли тисячі людей стають заручниками політичних ігор. Наш обов’язок – об’єднатися, протистояти агресії і вистояти на шляху до свободи та незалежності. Сьогодні як ніколи важливо показати солідарність, єднання та силу українського народу. Нехай наше об’єднання стане відповіддю на виклики часу та призведе до знищення ката, який намагається відібрати наш дім», – йдеться у заяві.
Заява очільника фракції «Аграрної партії» Ігоря Волошенюка стосувалася заклику втручання у ситуацію з заблокованими на кордонах українськими вантажоперевізниками омбудсмана України. «Права і гідність цих людей грубо і цинічно порушено. Водії тижнями не мають доступу до елементарних потреб – їжі, води, медичної допомоги. Вони вмирають посеред дороги! Наша фракція вважає, що крім урядових перемовників та галузевих асоціацій міжнародних вантажоперевізників на зихист прав наших громадян повинен стати також Уповноважений з прав людини», – висловив переконання голова фракції.
За внесення відповідних змін до рішення обласної ради від 16 листопада 2023 року № 23/4 «Про підтримку Збройних Сил України, військових формувань Національної гвардії, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, та деякі питання формування і виконання обласного бюджету у 2023-2024 роках» проголосували більшість депутатів.
Перелік пріоритетності видатків з обласного бюджету депутати вирішили сформувати з огляду на потребу акумулювати ресурси для підтримки сил оборони, особливо після вилучення на користь державної скарбниці військового ПДФО, а також з урахуванням критики щодо того, як подекуди не раціонально облвійськадміністрація розпоряджається бюджетом. У рішенні також зазначено, що на підтримку Збройних Сил України буде спрямовуватися 50% асигнувань від продажу майна обласної комунальної власності, 50% – від щомісячного перевиконання обласного бюджету та 75% вільних бюджетних залишків.
Однак, через узагальненість формулювання окремих пунктів рішення у головних розпорядників та користувачів коштів обласного бюджету виникли труднощі з розрахунково-касовим казначейським обслуговуванням. Тож депутати вирішили надати змісту рішення більшої чіткості та деталізації. Зокрема уточнено, що до першочергових видатків належать: державні цільові субвенції на придбання шкільних автобусів та облаштування укриттів; субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на соціальний захист та соціальне забезпечення (пільгове медичне забезпечення чорнобильців, відшкодування пільгового проїзду, тощо) та на здійснення природоохоронних заходів; фінансування регіональних програм, окрім видатків, які передаються у вигляді субвенції з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів; видатки на оплату праці працівників бюджетних установ, здійснення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги, а також на витрати, пов’язані із функціонуванням установ і закладів бюджетної сфери, надання ними відповідних послуг в умовах воєнного стану, дотримуючись положень постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 №590 “Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану”.
Так, депутати проголосували за виплату одноразових грошових винагород спортсменам та тренерам області з олімпійських, неолімпійських та видів спорту осіб з інвалідністю.
Залежно від досягнутих результатів премії надаються спортсменам за кожне завойоване місце на офіційних змаганнях. Зокрема, призери олімпійських, паралімпійських та дефлімпійських ігор отримують премію у розмірі 250 тис. грн. за зайняте 1 місце та 23 тис. грн. – за 12-те місце. Премія за призові місця у змаганнях з неолімпійських видів спорту варіюється від 180 тис. грн. до 1,5 тис. грн. Грошову винагороду також отримають ті спортсмени, які вперше виконали норматив «Заслужений майстер спорту України» та «Майстер спорту України міжнародного класу». По 50 тис. грн. можуть отримати спортсмени, які увійдуть до складу офіційної делегації національної збірної команди України для участі в Іграх Олімпіад, Паралімпіад та Дефлімпіад.
Окрім того депутати погодили призначення переможниці конкурсу Олени Григоли на посаду керівниці Ковельського фахового медичного коледжу та рекомендували голові обласної ради укласти з нею контракт терміном на 5 років.
Також обранці дали згоду на передачу автомобіля з балансу КП «Волиньпроєкт» для потреб Головненської спецшколи «Центр освіти».
Таке рішення сьогодні депутати одноголосно прийняли під час позачергової сесії обласної ради.
Угода між Міністерством фінансів України, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, Волинською обласною радою та комунальним підприємством «Інформаційно-аналітичний центр “Волиньенергософт”» як кінцевим бенефіціаром передбачає передачу області коштів позики для реалізації субпроєкту «Термореновація будівель медичних закладів Волині» у рамках Фінансового договору між Україною та Європейським інвестиційним банком.
Нагадаємо, що над цим проєктом область працювала майже 7 років, здобувши на конкурсних засадах можливість скористатися пільговою європозикою для комплексної реконструкції 10 будівель 4 лікувальних установ – обласної клінічної лікарні, госпіталю інвалідів війни, психіатричної лікарні та медоб’єднання захисту материнства і дитинства. Загальна сума кредиту – 13,4 млн євро, термін погашення – 22 роки з п’ятирічним відтермінуванням сплати тіла займу. На ці асигнування буде проведена комплексна реконструкція за вимогами євростандартів з утеплення, заміною дахів, вікон і дверей, систем вентиляції, освітлення й опалення. Результатом повинні стати не лише комфортні, безпечні і сучасні умови перебування пацієнтів та персоналу лікарень, а й енергоощадність будівель та подовження їхньої служби щонайменше на 50 років.
Минулого пленарного засідання депутати дали дозвіл на місцеву гарантію для виконання зобов’язань за єврокредитом. А ухвалення сьогодні чотиристоронньої угоди про передачу коштів стало завершальним кроком у багатоступеневих та тривалих погоджувальних процедурах. Тож уже невдовзі Волинь може очікувати на перший транш позики в обсязі 1 мільйона євро.
Уже визначено, що роботи з капітальної реконструкції розпочнуть з одного з лікувальних корпусів обласної клінічної лікарні, котрий розташований у Боголюбах. Аргументів на таку черговість кілька. По-перше, через розходження несучих стін будівля потребує негайного порятунку, по-друге, тут заплановано створити центр комплексної реабілітації для захисників. Волиньрада уже підписала меморандум про співпрацю в облаштуванні такого центру з благодійним фондом Пінчуків, який зобов’язався оснастити його інноваційним обладнанням для фізіотерапії та фізичної реабілітації.
Під час позачергової 24-ої сесії обласної ради Уповноважений Верховної Ради України з прав людини звернувся до депутатів.
Дмитро Лубінець окреслив основні напрямки діяльності Офісу Омбудсмана та виокремив пріоритетні з них, зазначивши, що розраховує у цих питаннях на взаємодію та допомогу місцевих органів влади. Найперше до таких він відніс захист прав військовослужбовців, ветеранів та членів родин військовополонених. «рф призупинила процес обміну полоненими, сподіваючись таким чином дестабілізувати соціально-політичну ситуацію в нашій країні. Для рідних військовополонених ця тема надзвичайно чутлива. Тому я прошу вас у межах своїх повноважень надавати усіляку підтримку сім’ям військових бранців», – звернувся Уповноважений до депутатів. Він також повідомив про створення Координаційного штабу з повернення військовополонених і запевнив, що ця робота не припинятиметься.
Другим важливим напрямком Дмитро Лубінець називає повернення депортованих країною-агресором дітей зокрема та захист прав неповнолітніх загалом. За його словами, в кожній області будуть відкриті центри захисту прав дітей, де окрім забезпечення юридичної, психологічної та консультативної допомоги, працюватимуть також і фахівці кримінального суду, аби проводити опитування та документувати злочини примусової депортації українських дітей.
Не менш значущим є захист прав громадян, які потерпіли внаслідок збройної агресії. Йдеться найперше про внутрішньо переміщених осіб. «Якщо сьогодні з майже 5 мільйонів людей із цим статусом соціальну допомогу отримує половина, то з наступного року такі державні виплати будуть призначені лише 170 тисячам ВПО. Тому на місцях ви маєте подбати про і про житло, і про працевлаштування, і про повноцінну інтеграцію вимушених переселенців у свої громади», – зазначив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
Серед пріоритетів омбудсмана також і захист рівних прав та свобод – національних меншин, людей з інвалідністю, протидія домашньому насильству. Особливий акцент Дмитро Лубінець зробив на дотриманні законодавства при переході релігійних громад під юрисдикцію Православної Церкви України, зазначивши, що відсутність реагування правоохоронних органів чи місцевої влади на незаконні дії московського патріархату, в тому числі і з майном, буде підставою для його втручання.
Щодо захисту прав людини у місцях несвободи, то за словами Уповноваженого, на Волині здійснено 18 моніторингових візитів до таких місць та виявлено, хоч і не кричущі, та все ж порушення. Йдеться про заклади пенітенціарної системи, а також про приватні геріатричні пансіонати. Останні не значаться у реєстрі надавачів соціальних послуг, тому й не контролюються ні органами соціального захисту, ні ДСНС та МВС.
Окремо Дмитро Лубінець звернувся до голів громад щодо дотримання інформаційних прав громадян. Він зазначив, що є громади, які систематично ігнорують запити на публічну інформацію. «З цього приводу я отримую чимало скарг. Ми будемо на це реагувати, в тому числі і посередництвом судових подань», – пообіцяв омбудсман.
Він також зазначив, що щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у 2023 році матиме регіональний аспект. «Буде досліджено і проаналізовано кожну область та викладено у доповіді найгірші та найкращі практики. Тож в якому аспекті буде висвітлено Волинь, залежить тільки від вас самих», – констатував Дмитро Лубінець.
Голова обласної ради Григорій Недопад висловив вдячність Уповноваженому за візит на Волинь і запевнив, що депутати і керівництво обласної ради цілковито відкриті для співпраці та взаємодії з Офісом омбудсмана.
Сьогодні під час сесії також представили офіційну представницю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в області, нею стала Юлія Спас.