Квадрокоптери та іншу допомогу цього разу на Запорізький напрямок фронту доправили голова обласної ради Григорій Недопад, депутати Ігор Лех та Володимир Бондар, а також парламентар від Волині Вячеслав Рубльов.
Три десятки БПЛА, а це Mavic 3 Pro та FPV, а також засоби для виявлення ворожих дронів розподілили між чотирма військовими підрозділами, де несуть службу волинські захисники. Це, зокрема, 2-ий мотострілецький батальйон 128-ої окремої гірсько-штурмової бригади, 12-та окрема бригада армійської авіації імені хорунжого Віктора Павленка, 110-та окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Марка Безручка і 30-та ОМБр імені князя Костянтина Острозького.
Цей транш допомоги оборонцям у координації з Волиньрадою забезпечили колективи обласних комунальних закладів: госпіталь інвалідів війни, фтизіопульмонологічний диспансер, обласна стоматполіклініка, будинок дитини, санаторій «Лісова пісня», ОДЮСШ, Володимирська, Нововолинська і Затурцівська спецшколи, Шацький лісовий і Луцький педагогічний коледжі, Люблинецький та Нововолинський науковий ліцеї, еколого-натуралістичний центр, бібліотеки для юнацтва і наукова, центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, центр по здійсненню соціальних виплат, а також обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі.
Разом з безпілотними засобами обранці Волинської громади також доставили воїнам і кілька волонтерських вантажів з амуніцією, медикаментами, гігієнічними засобами та продуктами харчування.
Черговий транш допомоги від благодійників і меценатів за сприяння керівництва облради та облвійськадміністрації передали сьогодні військовослужбовцям 6-го Волинського прикордонного загону. Голова Волиньради Григорій Недопад та очільник ОВА Юрій Погуляйко також вивчили додаткову потребу оборонців кордону.
Цього разу для підрозділів охорони кордону закуплено 6 транспортних засобів, квадрокоптери, потужні інверторні генератори, системи супутникового зв’язку Starlink, тепловізори, зарядні станції, прожектори та багато іншого за запитом прикордонників. Усе це стане в нагоді з посиленої охорони та оборони державних рубежів.
Начальник Волинського прикордонного загону Сергій Лозінський висловив вдячність керівництву області, а також благодійним фондам «Разом у Майбутнє ЮА», «Доброта», «Сучасна Україна», «Зелений Чорнобиль», громадським організаціям «Волинська гуманітарна ініціатива» спільно з Групою Компаній West Auto Hub та «Наш Янів» за підтримку та надану допомогу.
«Ми й надалі триматимемо постійний зв’язок з оборонцями кордону, продуктивно взаємодіятимемо з волонтерами, благодійниками, меценатами та нашими іноземними партнерами, щоб виконувати запити військових, а їх ще чимало. Прикордонна служба – це форпост цілісності нашої країни. Тому обов’язок кожного – допомагати та підтримувати захисників кордону», – наголосив Григорій Недопад.
Про це та інше йшлося під час зустрічі представників Національної служби здоров’я України з керівництвом області, головами громад, очільниками центрів первинної медичної допомоги, стаціонарних медзакладів та сімейними лікарями.
Від імені Волиньради керівний склад НСЗУ привітав заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт. «Дякую, що знайшли можливість таким поважним представництвом відвідати нашу область. Національна служба здоров’я – це та структура, яка відіграє ключову роль у реформуванні системи охорони здоров’я, створюючи конкурентне середовище з надання медичних послуг, що без сумніву має вплив на підвищення їх якості. Під час цієї зустрічі ми сподіваємося на конструктивний діалог, бо важливо, щоб чулі і наші думки та пропозиції», – зауважив посадовець.
Однією із тем обговорення стала реалізація та розширення державної програми реімбурсації «Доступні ліки». Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак зазначила, що перелік безоплатних для населення медикаментів постійно розширюється. На сьогодні їх можна отримати за десятьма напрямками: серцево-судинні недуги, онкологія, діабети різних типів, хронічні обструктивні захворювання легень, психіатричні нозології, а також імуносупресивні та знеболювальні препарати.
За статистикою минулоріч програмою «Доступні ліки» на Волині скористалося 134 тисячі пацієнтів, а за погашеними рецептами аптекам НСЗУ сплатила 48 млн грн. Однак, за словами очільниці відомства, із загального числа пацієнтів, які отримали безоплатні ліки, лише 16% – це мешканці сільських територій, а із 400 аптечних закладів, що працюють за програмою, лише близько 30 – у селах, до того ж відстань до таких аптек в окремих районах сягає від 8 до 20 кілометрів. Тож люди воліють купувати медикаменти за власні кошти у найближчих аптечних установах. «Особливо цинічно ситуація виглядає, коли в амбулаторіях, побудованих за мільйони державних коштів, є аптечний пункт, але він не законтрактований за програмою «Доступні ліки». Інша проблема – це те, що сімейні лікарі не інформують своїх пацієнтів про можливості безоплатно отримати ліки, окремі лікарі навіть не знають про існування такої державної програми», – стверджує голова НСЗУ.
Наталія Гусак переконана: доступність населення до якісної і повноцінної медичної допомоги – це також відповідальність і голів громад. Тому закликала лідерів територій розширювати мережу аптек, які співпрацюватимуть за програмою «Доступні ліки», залучати на допомогу у погашенні рецептів для самотніх і літніх соціальних працівників та належно інформувати своїх мешканців. Вона також зауважила, що сімейні лікарі мають самі з профілактичною метою навідувати громадян з груп ризику, а надто родини військовослужбовців чи загиблих захисників. Інакше, обіцяє карати таких медпрацівників гривнею. З іншого боку для ширшої доступності програми держава планує запустити мобільні аптеки і налагодити доставку ліків за електронними рецептами через відділення «Укрпошти».
Під час зустрічі сторони також обговорили надання послуг з різних видів реабілітації в тому числі й довготривалої. Наталія Гусак зауважила, що з боку медустанов, які претендують на фінансування НСЗУ цієї послуги, є нарікання на суворі вимоги відповідності. «Вимоги до реабілітації не матимуть послаблення, бо йдеться про якість відновлення як наших захисників, так і цивільного населення. Більше того, ми маємо намір посилити і контроль за наданням цієї послуги», – запевнила посадовиця.
Під час обговорення представники громад найчастіше нарікали на брак медичних кадрів, найперше лікарів-спеціалістів. На що керівниця НСЗУ зауважила, що уряд уже планує відновити систему направлення на роботу після здобуття освіти за держаний кошт.
Нове сучасне сховище навіть з протирадіаційним захистом відвідав голова обласної ради Григорій Недопад.
Начальник обласного військового ліцею Павло Боснюк розповів, що офіційний дозвіл на початок будівництва заклад отримав 2 листопада минулого року і вже 30 грудня роботи були завершені. Ще два тижні знадобилося, аби обладнати та умеблювати приміщення для безпечного і комфортного перебування та навчання ліцеїстів. Загальна площа укриття понад 600 м кв і розраховане воно на 600 осіб. У приміщенні обладнали медпункт, інтерактивний тир, санітарні кімнати, навчальні класи, а також технічні приміщення. Захисна споруда забезпечена Wi-Fi роутерами, герераторами та усім необхідним приладдям.
За словами Павла Боснюка сховище відповідає державним будівельним нормам, ухваленим 1 листопада 2023 року. Загальний обсяг фінансування усього комплексу робіт сягнув понад 22 мільйони гривень, з яких 12 млн грн – кошти цільової державної субвенції, 4,5 млн – співфінансування місцевих бюджетів територіальних громад та 6 млн – кошти обласної казни. Фінансове сприяння також заклад отримав від благодійних організацій.
«Цей об’єкт є одним із найважливіших, які було зведено у ліцеї за увесь час його існування, адже йдеться про безпеку дітей. В умовах сьогодення – це наш пріоритет і моральний обов’язок. Не просто нам далось будівництво у такі короткі терміни, але в нас повірили та підтримали керівники області. Особлива вдячність забудовнику – ТОВ «Волиньекобуд» в особі його директора Михайла Шипелика, який швидко та якісно виконав увесь комплекс робіт. Споруда стане нашому навчальному закладу у нагоді не лише у військовий, а й у мирний час, адже тут є повноцінні навчальні площі», – зауважив він.
Голова Волиньради Григорій Недопад висловив вдячність керівнику ліцею за ініціативність та наполегливість у питанні створення безпечного освітнього середовища. «Життя та здоров’я дітей – найголовніший пріоритет, і обов’язком дорослих є створення безпечних умов для їх розвитку та навчання. Я спостерігав за будівництвом з першого і до останнього дня. Відверто кажучи, тривожився, чи вдасться у такі стислі терміни звести такий складний та масштабний об’єкт. Вдалося! Тут є всі можливості безпечно та безперервно здійснювати навчання. Реалії воєнного часу диктують свої вимоги, і на моє переконання, саме так мають виглядати сучасні захисні споруди», – підкреслив він.