офіційний сайт

ВОЛИНЬ ПРЕДСТАВЛЕНА НА ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ЕКОНОМІЧНОМУ ФОРУМІ

На запрошення Маршалка Лодзького воєводства Гжегожа Шрайбера голова Волиньради Григорій Недопад та його заступник Григорій Пустовіт, як представники області-партнера, беруть участь в економічному форумі, що традиційно проводиться у Лодзі.

Цьогоріч на лодзький бізнесово-господарський захід запрошено понад 200 учасників – це керівники міністерств і відомств Польщі, представники бізнесу і місцевого самоврядування, авторитетні експерти з різних сфер, науковці, а також делегації з українських міст та областей, у яких з громадами чи урядом Лодзького воєводства підписані меморандуми про співпрацю.

Україні на форумі присвячено одразу дві панелі: економічна співпраця польських та українських підприємців як перспективний напрямок розвитку, а також новий вимір польсько-українського партнерства в умовах неспровокованої російської агресії.

Як зазначив Маршалок Лодзького воєводства Гжегож Шрайбер, його край від початку російського вторгнення допомагає переселенцям та мешканцям партнерських областей. «Біженців привозили до Лодзинського воєводства спеціальними потягами, які ми відправляли на польсько-український кордон, постійно організовуються гуманітарні вантажі в Україну, а також для українських громадян, які перебувають у нашому воєводстві. Протягом червня близько 400 дітей з чотирьох партнерських областей: Чернівецької, Одеської, Вінницької та Волинської відпочивають у наших спортивно-мовних таборах. Напевно можна робити ще більше, але важливо, щоб допомога була адресною і потрапила така, яка найбільше очікується», – звернувся до української делегації урядник.

Тож під час дискусії, у якій бере участь також і Міністр закордонних справ Збігнєв Рау, сторони мають намір конкретизувати, якої саме допомоги зараз потребують області-партнери, на які аспекти має бути спрямована подальша співпраця між регіонами, як іще Польща може допомогти братньому народові на своїй території, в Україні та на міжнародній арені.

Взявши слово, голова Волиньради закликав присутніх хвилиною мовчання вшанувати пам’ять українських Героїв, котрі віддали життя за незалежну Україну та вільну Європу. У своєму виступі Григорій Недопад наголосив, що головною цінністю між нашими незалежними державами і суверенними народами протягом останніх трьох десятиліть була і залишається ідея добросусідства. «Ми завжди з вдячністю будемо пам’ятати, що саме Польща першою підтримала і визнала українську незалежність, стала союзником у євроінтеграційних прагненнях нашої держави. Зараз, коли Україна веде боротьбу за виживання у розв’язаній москвою кривавій війні, Польща у лідерах нашої підтримки – військової, гуманітарної, дипломатичної. Ця взаємодія надзвичайно цінна не лише сьогодні, вона створює основу і майбутніх польсько-українських відносин у цілковито новій геополітичній та безпековій ситуації. Завдяки стратегічному партнерству наших країн розбудова архітектури європейських відносин, зокрема і в галузі безпеки, отримує самодостатню вартість і новий вимір. Це наш спільний внесок у зміцнення та збагачення Європи», – упевнений очільник Волиньради.

Григорій Недопад також детально спинився на регіональному аспекті співпраці, яку вважає не менш важливою, аніж стратегічне партнерство обох країн. Серед пріоритетних напрямків він назвав транскордонне співробітництво, адже інвестиції, пов’язані з використанням прикордонного потенціалу, матимуть вплив на розвиток не тільки прикордонних громад, а й регіонів в цілому. Перспективу він вбачає і у співпраці бізнесових кіл, інфраструктурних проєктах, цифровізації, охороні довкілля, науково-освітніх та культурно-мистецьких галузях.

«Велика війна в Україні продемонструвала, що ми з вами – більше, ніж сусіди. Наша спільність спирається не лише на історичну долю, але й базується на єдності поглядів стосовно базових європейських цінностей і принципових питань майбутнього Європи. Ми потрібні один одному для формування політики щодо нашого регіону, а також задля глобальних процесів, які будуть вирішувати майбутнє світу: мирне співіснування, повага до міжнародного права, вільне переміщення капіталів, виняткова роль нових технологій, інформаційна та комунікативна інтеграція», – підсумував свій виступ Григорій Недопад.

ВИЇЗД ЗА КОРДОН: ДЕПУТАТИ ДОСЛІДИЛИ РОБОТУ СИСТЕМИ «ШЛЯХ»

Окрім того, члени постійної комісії обласної ради з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій проаналізували умови перетину кордону депутатами місцевих рад.

Очільниця комісії Юлія Вусенко зазначила, що з лютого 2023 року виїзд за кордон депутатів місцевих рад, а також працівників державних виконавчих органів та органів місцевого самоврядування заборонений без документів про службові відрядження. Одночасно для жінок депутаток, які хочуть евакуювати за кордон своїх дітей або ж навідати їх в евакуації, такі обмеження створюють проблеми.

Запрошений на засідання депутатської комісії представник 6 Волинського прикордонного загону Роман Колачик роз’яснив, що існує поняття супроводу або відвідин: депутат-жінка має право на перетин кордону без спеціальних дозволів, якщо вона перетинає кордон із неповнолітньою дитиною або має підтверджуючі документи, що її неповнолітні діти перебувають за кордоном. Ця ж норма чинна і для чоловіків-депутатів, якщо вони є батьками-одинаками.

Що ж стосується виїзду громадян за системою «Шлях», то він зазначив, що оприлюднена у медіа інформація про те, що з Волині найбільше людей не повернулися з-за кордону не підтверджується. І запевнив, що прикордонники ведуть реєстр громадських, волонтерських та благодійних організацій, подані від яких особи не повернулися в Україну.

ГРИГОРІЙ НЕДОПАД: «ДІТИ ЩАСЛИВІ, ХОЧ І ВІДДАЛІК ВІД ДОМУ»

Голова обласної ради, а також його заступник Григорій Пустовіт, перебуваючи у службовому відрядженні, скористалися нагодою і провідали вихованців обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей, які разом з вихователями перебувають в евакуації у польському Лодзі.

Через тривожну невідомість та відсутність у закладі укриття два десятки вихованців реабілітаційного центру евакуювали до Польщі ще на початку великої війни. Це дошкільнята і підлітки, сироти і діти з родин, що потрапили у складні життєві обставини. Усі вони у центрі стаціонарно отримували соціальну, психологічну, педагогічну і медичну реабілітацію, оскільки мають проблеми з фізичним і ментальним здоров’ям.

Особливих волинських дітей поселили в одному з лодзьких дитбудинків, а міська адміністрація взяла на себе усі витрати з перебування. Пів року тому до підтримки українських дітей в евакуації долучилася і ЮНІСЕФ. Волинським дітлахам організація винайняла окремий просторий будинок.

Голова Волиньради Григорій Недопад стверджує: умови для дітей створено чудові. «Зараз реабілітаційний центр живе як будинок сімейного типу. Роль мам виконують директорка комунального закладу, двоє вихователів і медсестра, на них уся робота з догляду: готують, годують, прибирають, перуть. Діти ходять і до місцевої польської школи, і навчаються онлайн в українській, дошкільнята відвідують садок. Є медичний супровід – закріплений сімейний лікар. У них комфортний побут і надзвичайно різноманітне дозвілля. Попри те, що діти далеко від дому, від батьків, вони почуваються щасливими. Я надзвичайно вдячний нашим польським друзям, міжнародним партнерам за таку турботу», – поділився враженнями Григорій Недопад, поспілкувавшись з дітьми та вихователями.

Директорка обласного дитячого реабілітаційного центру Галина Йовик зазначила, що з усіх питань чи потреб тісно комунікує з адміністрацією міста. «Наші діти забезпечені одягом і взуттям на всі сезони, мають телефони, велосипеди. З ними постійно займається психолог, щосуботи – басейн. Загалом у наших вихованців – жодної вільної хвилини, головне все ретельно планувати. У нас багато розвиткових занять, ходимо в кіно, до театру, зоопарку, розважальних центрів, влаштовуємо велопрогулянки, відпочинок біля озера», – розповіла керівниця центру.

Поки діти в евакуації, запевнив Григорій Недопад, обласна рада як засновник подбала про їхній комфорт і безпеку вдома. У центрі вже завершили облаштування укриття, є плани і з розвитку закладу. Галина Йовик подякувала керівництву обласної ради за постійний зв’язок і увагу до установи.

Відеоверсія засідання постійної комісії з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*