офіційний сайт

ДОПОМОГА ЗСУ ТА ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ: У ЛЕСИНОМУ ВИШІ ПІДСУМУВАЛИ РІК

Участь у щорічній конференції трудового колективу ВНУ ім. Лесі Українки взяли голова обласної ради Григорій Недопад, народна депутатка України та членкиня Наглядової ради вишу Ірина Констанкевич та професорсько-викладацький склад університету.

Основним питанням порядку денного став звіт ректора Анатолія Цьося про роботу за 2022 рік. Найперше він висловив вдячність науково-педагогічному колективу університету та студентству за активну громадянську позицію в умовах війни.

«Ми з вами небайдужі, і це сьогодні надважливо. Ми активно проводимо роботу, яка спрямована на перемогу України», – наголосив він.

Анатолій Цьось розповів, що університет налагодив співпрацю з окремими військовими підрозділами ЗСУ, для яких системно збирають і доправляють усе необхідне, у тому числі й завдяки підтримці іноземних вишів і міжнародних партнерів.

«Кожен наш факультет долучається до допомоги ЗСУ. Найперше наші політологи, історики та міжнародники почали готувати наукові статті в різноманітні ЗМІ, щоб донести суть «руского міру». Факультет фармації започаткував виробництво 50 видів надзвичайно ефективних мазей для наших захисників. Фізичний факультет виготовляє зарядні пристрої на базі сонячних батарей і виконує чимало замовлень для ЗСУ. Факультет психології системно надає спеціалізовану психологічну допомогу військовим, які повернулись із передової. Ми готуємо сухпайки, плетемо сітки тощо», – зазначив ректор.

Анатолій Цьось також виокремив неабияку результативність мистецького фронту університету. Він зауважив, що студенти та викладачі дають концерти як українським бійцям, так і за кордоном, влаштовують тематичні виставки, акції, змагання та квести. Окремо ректор зосередив увагу на роботі вишу із внутрішньо переміщеними особами.

«Наш розмовний клуб з української мови працює з перших днів війни і має неабиякий попит серед переселенців, які хочуть вивчити українську мову та знати українську культуру і звичаї. Ми також забезпечуємо дозвілля для тимчасово переміщених родин – це і спортивні, і культурно-мистецькі заходи. Надаємо також гуманітарну допомогу по місцю проживання ВПО»- зауважив він.

Разом із тим Анатолій Цьось наголосив, що цьогоріч вуз не погіршив ні своїх наукових, ні міжнародних, ні рейтингових показників.

«З 1 вересня ми розпочали очне навчання в усіх корпусах університету, які попередньо обладнали укриттями. У цьому році маємо суттєве збільшення кількості студентів. На різних формах навчання у нас навчається майже 10 тисяч студентів. Ми давно такого контингенту ми не мали», – підкреслив він.

Ректор Лесиного вишу висловив вдячність голові обласної ради Григорію Недопаду за підтримку та співпрацю, а також за його сприяння у збільшенні аудиторного фонду для потреб факультету іноземної філології.

Своєю чергою очільник Волиньради від імені депутатського корпусу подякував керівництву університету за правильно вибудовані пріоритети в роботі та високий рівень навчання у виші.

«В умовах війни ви стали однією родиною та спільно працюєте не лише над тим, щоб мати гарні показники якості освіти, а й щоб допомагати нашим захисникам, які ціною власного життя оберігають наш спокій. Це сьогодні вкрай важливо», – наголосив Григорій Недопад.

Голова обласної ради також вручив відзнаки Міністерства освіти і науки України кращим викладачам університету.

«ЗОБОВ’ЯЗАНІ ВИЖИТИ» – ОСВІТЯНИ ПРО СКЛАДНИЙ БЮДЖЕТНИЙ РІК 2023

Сьогодні бюджетні слухання завершилися консультаціями з керівниками закладів професійно-технічної освіти та позашкілля.

Поставитися з прагматичним розумінням до граничних показників своїх кошторисів очільників центрів професійної освіти закликав голова бюджетної комісії Орест Маховський. Він зауважив, що у перспективі ситуацію дещо полегшить освітня субвенція, на параметри якої область очікує найближчим часом. Одночасно він радить не розраховувати на решту державних трансфертів, які традиційно обласний бюджет використовував як фінансове посилення окремих статей видатків, на наступний рік таких дотацій Волинь отримає значно менше.

Аналізуючи ситуацію начальниця обласного управління освіти і науки Людмила Плахотна зазначила, що галузь професійно-технічної освіти працювала дуже злагоджено і теперішній рік завершує без боргів. Практично усі заклади прийняли переселенців, активно допомагають силам оборони. При цьому через дистанційну форму навчання у першому півріччі зуміли заощадити на енергоносіях та зарплатні, натомість вклалися в облаштування укриттів, які чи не найкращі в освітянській сфері, придбання генераторів та інші нагальні потреби. Що ж до видатків на утримання професійної освіти у наступному році, то станом на сьогодні без врахування очікуваної освітньої субвенції їх забракне на поточні видатки, енергоносії та піврічну виплату стипендій.

Саме нестачею коштів на стипендіальне забезпечення найбільше переймаються керівники центрів професійної освіти. Адже, стверджують, для їхнього контингенту слухачів – це і стимул, і соціальний захист одночасно. А потреба у робітничих кадрах зараз особливо висока. При цьому зауважують, що цьогоріч було складно виконати регіональне замовлення через запровадження спрощених умов вступу до вишів. Проте, запевняють, забезпечили набір студентів на усі затребувані на ринку праці спеціальності.

Що ж до інших не уповні забезпечених статей видатків, переконують – справляться, аби лиш закінчилася війна. Для того, щоб ощадити на енергоносіях, у багатьох закладах профтехосвіти вдалися до енергоощадної модернізації. Крім того, освітній процес організували так, щоб канікулярний період припав на найхолодніші місяці. У більшості центрів ПТО запроваджена змішана форма навчання, обов’язкова очна – для набуття практичних навичок у виробничих майстернях та лабораторіях. Практично кожен заклад має можливість заробляти і власні кошти, надаючи різноманітні послуги, за цей рахунок і намагатимуться фінансувати поточні потреби.

Щоправда, є проблеми, з вирішенням яких керівники просять допомоги з обласного бюджету. Йдеться, зокрема, про реконструкцію тепломереж, ремонт покрівлі, а ще придбання автобуса для Володимирського та Колківського центрів професійної освіти, які у процесі реформування об’єднали кілька колишніх ПТУ у різних населених пунктах. Подібна проблема і у Старовижівського професійного ліцею: деякі студенти долають більше 10 кілометрів на велосипедах, щоб дістатися на навчання, бо через воєнний стан рейсові автобуси скасовано.

Попри те, що на період військового стану запроваджено мораторій на капітальні видатки, голова обласної ради Григорій Недопад усе ж радить подавати додаткові бюджетні запити, з тим, щоб взятися за них після перемоги. Окрім того, він рекомендує активно працювати над залученням позабюджетних ресурсів, зокрема, відновити зв’язки із закордонними колегами, які з готовністю надаватимуть допомогу.

Немає особливих зауважень до кошторисів на наступний рік в очільників обласних закладів позашкільної освіти. Через війну установи не тільки не припинили діяльність, а й зуміли розширити напрямки позашкільної освіти та гурткової роботи і залучити більше дітей, особливо з сільських територій. В громадах з’явилися своєрідні філії, позаштатні працівники, практикується також виїзна форма роботи і дистанційна. Керівники розповіли, що упродовж цього року, незважаючи на складнощі, їхні вихованці неодноразово ставали переможцями як міжнародних, так і загальноукраїнських конкурсів, турнірів, змагань та наукових презентацій. Також, запевняють, у кожній установі є обладнані укриття, потурбувалися і про опалювальний сезон, і про генератори. А ще активно практикують залучення спонсорів, меценаті, беруть участь у міжнародних проєктах та партнерських програмах. І, звісно ж, допомагають фронту.

Перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук подякував керівникам професійно-технічних освітніх установ та закладів позашкілля за самовіддану та ініціативну працю і окрему вдячність – за активне волонтерство та підтримку війська.

ПЕРШИЙ ДЗВОНИК У СЕНКЕВИЧІВЦІ: ВІДКРИЛИ ОНОВЛЕНИЙ ЛІЦЕЙ

У селі Сенкевичівка, що в Городищенській громаді, після капітального ремонту харчоблоку та облаштування укриття, відкрили ліцей. Усі роботи провели спільними зусиллями місцевого фермера, депутата Волинської обласної ради Анатолія Никонюка та Городищенської громади. На урочисту подію громада запросила голову Волиньради Григорія Недопада та народного депутата Вячеслава Рубльова.

Як розповіла директорка навчального закладу Інна Січевська, в харчоблоці ліцею не проводили капітального ремонту з дня його будівництва у 1979 році.

«Харчоблоку був в занедбаному стані і зі старим обладнанням. Звісно, ми щороку фарбували, ремонтували, але це не могло тривати безкінечно. Крім того, в ліцеї не було укриття, то ж проводити очне навчання ми не могли. Тепер у нас є все і ми розпочинаємо навчання», – констатує директорка.

В закладі відремонтували фасад, облагородили територію, уклали мощення, встановили огорожу. Голова Городищенської громади Світлана Соколюк зазначила, що завдяки взаємодії мецената Анатолія Никонюка та громади ліцей відкриває свої двері для учнів.

«Анатолій Никонюк власним коштом відремонтував харчоблок, придбав для нього обладнання, впорядкував подвір’я і обгородив заклад. З бюджету Городищенської громади ми спрямували кошти на облаштування укриття, а також замінили систему опалення в ліцеї», – підкреслила очільниця громади.

«Коли ми відвідали це приміщення влітку, я дав слово, що зроблю харчоблок. Для того, щоб школа відкрила свої двері, треба було вкласти понад 5 млн гривень. Нехай ці гроші служать нашій громаді. Мені хотілось би, щоб усі підприємці долучилися до благородної справи відновлення школи», – сказав під час виступу Анатолій Никонюк.

«Офлайн навчання для школярів надзвичайно важливе. Тепер діти зможуть відвідувати заняття, матимуть якісне харчуватися в комфортних умовах і будуть в безпеці під час освітнього процесу, – наголосив Григорій Недопад. – Від усього депутатського корпусу обласної ради ми передали телевізор який, переконаний, стане в нагоді під час навчання в оновленому закладі».

Така співпраця громади та місцевого бізнесу – приклад для усіх, переконаний народний депутат Вячеслав Рубльов. Він відзначив, що Анатолій Никонюк – це та людина, яка дбає про громаду, її розвиток та її майбутнє – дітей.

«Уже вдруге в Городищенській громаді завдяки такій тісній співпраці оновлюють об’єкти соціального спрямування. Нещодавно в сусідньому селі Шклинь відкрили амбулаторію, в якій левову частину роботи провів саме Анатолій Никонюк, зараз – ліцей. Я впевнений, це і є прояв справжнього патріотизму – задля громади і її розвитку».

Також народний депутат передав для потреб ліцею ноутбук.

ВОЛИНСЬКІ КІКБОКСЕРИ І КАРАТИСТИ – КРАЩІ В ЄВРОПІ ТА СВІТІ

Голова обласної ради Григорій Недопад спільно із очільником ОВА Юрієм Погуляйком та його заступником Юрієм Гупалом привітали призерів чемпіонату світу з кікбоксингу ISKA та першості Європи з кіокушинкай карате, а також їх тренерів.

Чемпіонат світу з кікбоксингу ISKA зібрав маже тисячу кікбоксерів з 31 країни. У складі збірної України троє спортсменів з Волині здобули призові місця. Софія Подвальна – майстер спорту України з кікбоксингу ISKA, виборола золото у ваговій категорії 55 кг. Перше місце у ваговій категорії 75 кг посів також Руслан Ткачук. Артем Кучерук здобув срібло цієї першості у ваговій категорії 55 кг.

Тренер-викладач призерів чемпіонату світу Андрій Подвальиий, який також є майстром спорту України міжнародного класу з кікбоксингу ВТКА, розповів, що цьогорічні світові змагання стали особливими для українських спортсменів.

«На нинішньому чемпіонаті світу ми вважалися фаворитами, адже у 2019 році збірна України з кікбоксингу ISKA посіла друге місце у загальному заліку на змаганнях в Ірландії. Загалом українські спортсмени були на високому рівні, майже усі здобули призові місця. Наша збірна у командному заліку стала срібним призером, трохи поступившись німцям. Організатори та учасники змагань були дуже здивовані, що попри війну ми не знизили обертів. Завдяки керівництву волинської федерації кікбоксингу ми маємо прекрасний спортивний зал, аналогів якому немає на західній Україні. Саме тому, ми не припиняли занять, тренувалися двічі на день. Незважаючи на війну ми маємо бути сильними і надалі здобувати престиж для нашої області та держави», – наголосив він. Принагідно тренер попросив допомоги у придбанні генератора для підтримання опалення у спортивній залі.

Збірна України з кіокушинкай карате також стала другою у загальному заліку на чемпіонаті Європи. У цій першості взяли участь понад пів тисячі спортсменів з 22 країн. Українські каратисти вибороли 40 медалей: 8 золотих, 12 срібних та 20 бронзових.

Спортсмен Луцької міської федерації кіокушинкай карате Фрунзік Королік виборов срібну медаль у ваговій категорії 90+ кг серед молоді. Тренер-викладач призера чемпіонату Європи Віктор Москвич висловив вдячність керівництву області за сприяння у безперешкодному перетині кордону та поділився враженнями від першості.

«Склад нашої збірної був дуже потужний. Цьогоріч атмосфера була надзвичайно дружньою до нас. Навіть після нашого переможного поєдинку над болгарином, потенційним чемпіоном Європи, уся їхня збірна підійшла нас, привітала та визнала нашу беззаперечну перевагу. Вболівальники, спортсмени та організатори першості подарували нам шалену підтримку, ми відчули, що усі сьогодні з нами і за нас», – розповів він.

Керівники області також вислухали нагальні потреби представників обох федерацій та пообіцяли всебічну підтримку та сприяння у їх вирішенні.

«Ми вам вдячні за важку, системну та наполегливу працю, адже ви докладаєте максимум зусиль, щоб досягати високих спортивних результатів. Саме завдяки вам наш прапор гордо і гідно майорить на європейській та світових аренах, ви славите не лише рідну Волинь, а й Україну. Допомагати та сприяти вам – це для нас справа честі», – наголосив голова Волиньради Григорій Недопад.

Усіх призерів та їх тренерів було відзначено також подяками голів обласної ради та облвійськадміністрації.

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*