офіційний сайт

«ЗОБОВ’ЯЗАНІ ВИЖИТИ» – ОСВІТЯНИ ПРО СКЛАДНИЙ БЮДЖЕТНИЙ РІК 2023

Сьогодні бюджетні слухання завершилися консультаціями з керівниками закладів професійно-технічної освіти та позашкілля.

Поставитися з прагматичним розумінням до граничних показників своїх кошторисів очільників центрів професійної освіти закликав голова бюджетної комісії Орест Маховський. Він зауважив, що у перспективі ситуацію дещо полегшить освітня субвенція, на параметри якої область очікує найближчим часом. Одночасно він радить не розраховувати на решту державних трансфертів, які традиційно обласний бюджет використовував як фінансове посилення окремих статей видатків, на наступний рік таких дотацій Волинь отримає значно менше.

Аналізуючи ситуацію начальниця обласного управління освіти і науки Людмила Плахотна зазначила, що галузь професійно-технічної освіти працювала дуже злагоджено і теперішній рік завершує без боргів. Практично усі заклади прийняли переселенців, активно допомагають силам оборони. При цьому через дистанційну форму навчання у першому півріччі зуміли заощадити на енергоносіях та зарплатні, натомість вклалися в облаштування укриттів, які чи не найкращі в освітянській сфері, придбання генераторів та інші нагальні потреби. Що ж до видатків на утримання професійної освіти у наступному році, то станом на сьогодні без врахування очікуваної освітньої субвенції їх забракне на поточні видатки, енергоносії та піврічну виплату стипендій.

Саме нестачею коштів на стипендіальне забезпечення найбільше переймаються керівники центрів професійної освіти. Адже, стверджують, для їхнього контингенту слухачів – це і стимул, і соціальний захист одночасно. А потреба у робітничих кадрах зараз особливо висока. При цьому зауважують, що цьогоріч було складно виконати регіональне замовлення через запровадження спрощених умов вступу до вишів. Проте, запевняють, забезпечили набір студентів на усі затребувані на ринку праці спеціальності.

Що ж до інших не уповні забезпечених статей видатків, переконують – справляться, аби лиш закінчилася війна. Для того, щоб ощадити на енергоносіях, у багатьох закладах профтехосвіти вдалися до енергоощадної модернізації. Крім того, освітній процес організували так, щоб канікулярний період припав на найхолодніші місяці. У більшості центрів ПТО запроваджена змішана форма навчання, обов’язкова очна – для набуття практичних навичок у виробничих майстернях та лабораторіях. Практично кожен заклад має можливість заробляти і власні кошти, надаючи різноманітні послуги, за цей рахунок і намагатимуться фінансувати поточні потреби.

Щоправда, є проблеми, з вирішенням яких керівники просять допомоги з обласного бюджету. Йдеться, зокрема, про реконструкцію тепломереж, ремонт покрівлі, а ще придбання автобуса для Володимирського та Колківського центрів професійної освіти, які у процесі реформування об’єднали кілька колишніх ПТУ у різних населених пунктах. Подібна проблема і у Старовижівського професійного ліцею: деякі студенти долають більше 10 кілометрів на велосипедах, щоб дістатися на навчання, бо через воєнний стан рейсові автобуси скасовано.

Попри те, що на період військового стану запроваджено мораторій на капітальні видатки, голова обласної ради Григорій Недопад усе ж радить подавати додаткові бюджетні запити, з тим, щоб взятися за них після перемоги. Окрім того, він рекомендує активно працювати над залученням позабюджетних ресурсів, зокрема, відновити зв’язки із закордонними колегами, які з готовністю надаватимуть допомогу.

Немає особливих зауважень до кошторисів на наступний рік в очільників обласних закладів позашкільної освіти. Через війну установи не тільки не припинили діяльність, а й зуміли розширити напрямки позашкільної освіти та гурткової роботи і залучити більше дітей, особливо з сільських територій. В громадах з’явилися своєрідні філії, позаштатні працівники, практикується також виїзна форма роботи і дистанційна. Керівники розповіли, що упродовж цього року, незважаючи на складнощі, їхні вихованці неодноразово ставали переможцями як міжнародних, так і загальноукраїнських конкурсів, турнірів, змагань та наукових презентацій. Також, запевняють, у кожній установі є обладнані укриття, потурбувалися і про опалювальний сезон, і про генератори. А ще активно практикують залучення спонсорів, меценаті, беруть участь у міжнародних проєктах та партнерських програмах. І, звісно ж, допомагають фронту.

Перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук подякував керівникам професійно-технічних освітніх установ та закладів позашкілля за самовіддану та ініціативну працю і окрему вдячність – за активне волонтерство та підтримку війська.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*