офіційний сайт

ДЕНЬ ДЕПУТАТА ЯК РІЗНОВИД МУНІЦИПАЛЬНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА

Виїзний день депутата обранці Волинської громади провели у Володимирській міській громаді.

Міський голова Ігор Пальонка ставив за мету поділитися з колегами успішним досвідом підвищення якості муніципальних послуг, ознайомити з перспективами розвитку території з урахуванням розширення громади і територіально, і чисельно в результаті децентралізації, а також у світлі сучасних потреб і викликів.

Найперше депутати відвідали міське кладовище, де поклали квіти до могил загиблих захисників та вшанували хвилиною мовчання пам’ять про героїв десятирічної битви за цілісність і незалежність країни. Місця поховань військовослужбовців муніципалітет означив стилізованою державною символікою і вже розпочав роботи з благоустрою пішохідних алей. При цьому Ігор Пальонка зауважив, що надається постійна підтримка і Князівській бригаді, яка дислокується в місті. Обсяг спрямованих бюджетних коштів обчислюється сотнями мільйонів. Координація підтримки сил оборони стала однією з тем обговорення і аналізу під час зустрічі.

Наступним об’єктом візиту було Володимирське медичне територіальне об’єднання. Оскільки медична реформа в тому числі передбачає створення конкурентного середовища в системі охорони здоров’я, інакше як розширенням переліку медичних послуг та підвищенням якості їх надання результату не досягти, – впевнений міський голова. Саме тому, каже, для створення комфортних умов для пацієнтів та медперсоналу упродовж кількох останніх років з місцевого бюджету було спрямовано понад 200 мільйонів гривень. Оновлено 70% лікарні – від приймального відділення – до лабораторій. І це не тільки організація медичного простору за найсучаснішими стандартами, а й насичення високотехнологічним устаткуванням, навчання медперсоналу, розширення напрямків медичної допомоги.

Результат трансформації не забарився, підтверджує директорка медоб’єднання Тетяна Ващук. За три останніх роки кількість оперативних втручань зросла з 700 до 4 тисяч, а пакети, за якими надають допомогу, з 14 до 28. У найближчих планах – відкриття відділень кардіо- і нейрохірургії, реабілітації та екстреної допомоги. Лікуватися тут все частіше воліють і мешканці з інших громад та районів. Минулоріч якісні медичні послуги у Володимирському МТМО отримали понад 170 тисяч пацієнтів, і є виразна тенденція до їх зростання.

Амбітні плани з розширення МТМО потребують додаткових площ, стверджує голова Володимирської громади Ігор Пальонка. І просить депутатів Волиньради під ці потреб передати з обласної у міську комунальну власність частину приміщення місцевої філії обласного центру крові, яка розташована за кілька десятків метрів від МТМО. Депутати оглянули будівлю площею понад 5 тисяч квадратних метрів, яка після закриття тут виробництва альбуміну, використовується за призначенням лише на 10%. У разі згоди на вільних площах міська громада має намір розташувати центри екстреної допомоги і медицини катастроф та первинної меддопомоги.

Голова обласної ради Григорій Недопад вважає пропозицію слушною. «Це питання цілком реально вирішити у рамках муніципального співробітництва. Але обмін має бути взаємовигідним. В результаті децентралізації більшість громад фінансово зміцніли, на відміну від обласного бюджету. Сьогодні ми не спроможні забезпечити усі потреби обласних медичних закладів, до прикладу, гостро потребують заміни ліфтів обласна клінічна лікарня і встановлення підйомника у дитячому реабілітаційному центрі «Фенікс». Тож спільно з депутатами опрацюємо варіанти і механізми, аби користь отримали обидві сторони», – зазначив очільник Волиньради.

Депутати обласної ради також навідалися до Володимирського центру професійної освіти. Це чи не найбільший в області освітній заклад з підготовки робітничих кадрів і такий, що активно осучаснює виробничо-практичну базу та перелік професій. Тутешній керівник Юрій Мозоль розповів, що упродовж 2 років кількість освітніх спеціальностей збільшено з 8 до 18. «Це нові і затребувані на ринку праці професії, такі, до прикладу, як спеціаліст з альтернативної енергетики, фахівець фермерського господарства чи з ремонту і приватного будівництва. При цьому намагаємося, щоб наш випускник був універсальним робітником і володів одразу кількома спеціальностями», – зазначив директор закладу.

Іншим напрямком його зусиль є облаштування сучасних виробничих майстерень. «Тракторист, який здобував професійні навички та техніці зразка 70-х років минулого століття, сьогодні матиме мінімальні шанси працевлаштуватися», – впевнений Юрій Мозоль. Він зазначив, що до наповнення виробничих майданчиків новітнім навчальним устаткуванням залучає як допомогу іноземних партнерів, так і кошти від виробничої діяльності. За минулий рік такі надходження перевищили 5 мільйонів гривень. В освітньому закладі – 300 га ріллі, тваринницькі ферми, швейні майстерні. Товари і послуги, які надають студенти у рамках виробничої практики, користуються неабияким попитом у мешканців області, до того ж є на 30% дешевшими ринкових.

Голова обласної ради Григорій Недопад зауважив, що цією опцією доцільно скористатися обласним медичним, соціальним і освітнім комунальним закладам, до прикладу, закуповуючи за прямими договорами швейні вироби для своїх потреб. Підсумовуючи виїзний день депутата, він також зазначив, що така форма комунікації з громадами сприяє поширенню успішних практик місцевого самоврядування та зміцнює міжмуніципальне співробітництво.

ГРОМАДИ ВОЛИНІ ЗАКЛИКАЮТЬ ДОЛУЧИТИСЬ ДО ПОСИЛЕННЯ ОБОРОНОЗДАТНОСТІ ОБЛАСТІ

Про це та інші актуальні питання життєдіяльності регіону йшлося під час наради за участі керівництва області та лідерів місцевого самоврядування. Волиньраду представляв перший заступник голови Юрій Поліщук.

Спрямувати 10% обсягу вільних залишків коштів місцевих бюджетів на підтримку сил безпеки і оборони, – таку пропозицію висловив директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк. «З 650 млн грн, які минулого року були спрямовані з місцевих бюджетів для підтримки підрозділів сил безпеки та оборони, майже 145 млн грн, були виділені із обласного бюджету. Однак вилучення з обласного кошторису військового ПДФО, а це близько 400 млн грн, не дозволяє цьогоріч профінансувати усі потреби будівництва фортифікаційних споруд. Відтак, ситуація вимагає більшого залучення до вирішення питань оборони органів місцевого самоврядування».

Для розуміння загальної картини фінансової спроможності бюджетів різних рівнів, головний фінансист області окреслив ситуацію із їх виконанням. «У 2023 році обсяг зведеного бюджету області склав 17,3 млрд грн, з яких 10 млрд грн – це власні доходи. У порівнянні із 2022 роком доходи місцевих бюджетів зросли на 13%», – повідомив він. За його словами, за результатами виконання бюджету на початок 2024 року вільних залишків коштів усіх бюджетів становить 1,8 млрд гривень. Із цієї суми на обласний бюджет припадає лише 145 млн грн. «Ці кошти є основним джерелом для здійснення непередбачених у бюджеті витрат як на реалізацію власних та делегованих повноважень, так і на здійснення додаткових видатків пов’язаних із воєнним станом», – зауважив Ігор Никитюк.

У ході наради зупинились й на темі забезпечення прозорого та ефективного використання бюджетних асигнувань при здійсненні публічних закупівель. Очільниця управління внутрішнього аудиту ОВА Оксана Будкіна зауважила, що за минулий рік та початок 2024 року здійснено торгів на суму понад 24 млрд грн, у яких взяло участь 11 тисяч учасників. Так, за цей період тергромадами області на потреби сил оборони закуплено понад 1 тисячу одиниць БпЛА на суму 94,5 мільйони гривень. Ці показники є втричі більшими, аніж у Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій та Рівненській областях. «Найчастіше порушення при конкурсних торгах стосуються безпідставної відміни тендеру, закупівлі лише у одного учасника, відмови від підписання договору, а також використання переговорної процедури за відсутності законодавчих підстав», – розповіла вона.

Окремою темою обговорення стало питання реабілітації військовослужбовців. Начальник управління охорони здоров’я ОВА Юрій Легкодух поінформував, що враховуючи реалії сьогодення, є потреба в збільшенні кількості реабілітаційних стаціонарних ліжок. Таких на сьогодні у закладах охорони здоров’я області – 315. «Розбудова реабілітаційних закладів дозволить забезпечити рівномірну доступність до цього виду меддопомоги в кластерних лікарнях та територіальних громадах, досягти максимальної ефективності лікувального процесу та одужання, зменшити інвалідизацію та підвищити якість життя людини з травмою чи порушеннями», – зазначив він.

Юрій Легкодух також повідомив, що станом на сьогодні підписано меморандум про співпрацю з фондом Віктора Пінчука, згідно з яким в обласній клінічній лікарні буде облаштовано сучасне реабілітаційне відділення на 60 ліжок. Також розроблена ПКД для створення реабілітаційного центру у Володимирському МТМО, також у цьому напрямку поглиблюється співпраця з міжнародними гуманітарними організаціями і донорами.

В ОБЛАСТІ ДОДАЛОСЯ ФАХІВЦІВ МОЛОДІЖНОЇ СФЕРИ

Ще понад два десятки волинян стали учасниками державної програми «Молодіжний працівник». Іменні свідоцтва про проходження чергового спеціалізованого тренінгу представникам громад, які працюють з молоддю, сьогодні вручив перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук.

Організатором базових тренінгів традиційно виступив обласний молодіжний центр у співпраці з Асоціацією молодіжних працівників України. Керівниця центру Яна Романюк розповіла, що новий спеціалізований тренінг «Молодіжна робота, інформована про травму» був розроблений у 2022 році проєктом Ради Європи «Молодь за демократію в Україні: Фаза ІІІ» як відповідь на виклики, спричинені повномасштабним вторгненням. «Було проведено дослідження, яке показало, що молодіжні працівники потребують додаткового навчання, аби зарадити і собі, і вміти реагувати на певні психологічні особливості молодих людей та допомогти їм впоратись із труднощами», – зауважила Яна Романюк.

Тренінг включав кілька блоків: «Підходи та принципи молодіжної роботи, інформованої про травму», «Техніки саморегуляції та підтримки в роботі молодіжних працівників та працівниць», «Планування, організація та проведення освітніх активностей».

Загалом навчання пройшли 23 учасники, віком від 18 до 55 років з Луцької, Боратинської, Нововолинської, Городищенської, Горохівської та Володимирської територіальних громад.

Перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук наголосив, що молодіжні працівники розвиваються та прогресують, реагуючи на виклики сьогодення. «Здобуті вами під час навчання знання та досвід можуть бути використані для громадської, державної чи суспільної роботи. Тим паче, зважаючи на актуальну сьогодні тематику спеціалізованого курсу. Адже стресові синдроми, психологічні розлади лише прогресуватимуть, тому психологічна допомога вашим ровесникам і старшому поколінню, адаптація до мирного життя стануть необхідністю. Вашої підтримки потребуватимуть і ті, хто повернуться із фронту, і цивільне населення, тому надзвичайно важливо, аби ви вміло застосовували здобуті навички у своїй роботі », – підкреслив він.

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*