Члени постійної комісії обласної ради з питань сім`ї, молоді, спорту та туризму схвалили кадрове рішення. Йдеться про продовження терміну дії контракту із директором обласної дитячо-юнацька спортивної школи «Колос» Ярославом Вітром.
Нагадаємо, у перші місяці війни Ярослава Вітра було мобілізовано до лав ЗСУ. Відтак, виконання обов’язків керівника на період несення служби депутати рекомендували покласти на заступника директора цього ж закладу з питань економіки та фінансів Олену Лейкіну.
Оскільки у період мобілізації припиняти дію контракту згідно із законодавством не можна, профільна комісія підтримала пропозиції відділу з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області та землями комунальної власності та рекомендувала голові обласної ради Григорію Недопаду продовжити термін дії контракту із Ярославом Вітром до 28 травня 2023 року.
Перспективи створення та функціонування в області індустріальних парків обговорили на міжвідомчій нараді. Участь у ній взяли заступник голови комітету ВРУ з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський, заступник міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря, голова обласної ради Григорій Недопад, начальник ОВА Юрій Погуляйко, народний депутат України Валерій Стернійчук, очільники РВА та керівники тергромад області, а також представники бізнесу.
Дмитро Кисилевський наголосив, що одним із основних завдань держави в економічній політиці є озброєння громад інструментами економічного розвитку, аби вони могли самостійно стимулювати бізнесову активність на своїй території. Бо ж на місцях краще розуміють переваги регіону. Він також розповів, що для резидентів індустріальних парків законодавці передбачили ряд економічних стимулів: звільнення від імпортного ПДВ і мита при імпорті нового обладнання та від податку на прибуток на 10 років.
«Також органи місцевого самоврядування зможуть надавати пільги з місцевих податків: на землю і нерухомість. Коли увесь цей механізм запрацює, то інвестор отримає вирішення трьох важливих проблем: земля, яка буде відведена і належним чином оформлена, вартість виробничого обладнання, оскільки без імпортного ПДВ, його можна буде ввезти дешевше, а також підключення до мереж, що є не менш складним питанням. Навіщо це все громаді? За попередніми розрахунками 1 га ІП створює до 50 робочих місць, а промисловість -це зазвичай офіційна зайнятість. Тобто зростання економічної активності – це гроші для громади», – зауважив він.
Представники центральної влади відмітили неабияку активність громад Волині. Окрім індустріального парку NOVO, який відкрили у Нововолинську, у найближчі перспективі в області готують до старту щонайменше три таких майданчики. Йдеться про ІП «Володимир», що уже включений до реєстру промислових парків України, тривають підготовчі роботи до створення ІП у Ковельській та Люблинецькій громадах.
Заступник міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря також відзначив неабиякий ресурсний потенціал та безпекову складову на Волині. «Сьогодні тилові регіони мають усі можливості, щоб забезпечувати своє економічне зростання, у тому числі й за рахунок релокованих підприємств. Бо якщо на фронті ми перемагаємо завдяки силам оборони України, то у довгостроковій перспективі ми маємо виграти в економічному плані. Загалом в Україні 59 індустріальних парків і найбільша їх кількість зареєстрована у цьому році в тилових регіонах, – зазначив він.
Голова обласної ради Григорій Недопад висловив вдячність парламентарям та урядовцям за підтримку регіону та гарантував максимальне сприяння розвитку мережі ІП на Волині.
«Розташування нашої області досить вигідне – ми межуємо з країнами Євросоюзу, – це наша перевага. У Ковелі та Люблинці розробляється концепція розбудови індустріального парку, окреслене коло проблемних питань, які треба вирішити. Також і прикордонні громади уже працюють над стратегіями створення таких майданчиків, які, в тому числі, слугуватимуть й логістичними хабами. У нашому регіоні є також можливість започаткування індустріальних парків на базі непрацюючих шахт, які займають значні території. Там є ресурсний потенціал та робоча сила. Тобто, нам є над чим працювати. Правила гри вже законодавчо обґрунтовані. Тішить те, що попри війну інвестори й сьогодні готові вкладати кошти і розвивати території індустріальних парків та інших виробничих баз на території Волині. Ми лише сприятимемо цьому поступу», – запевнив Григорій Недопад.
Так прокоментував наміри із бюджетного забезпечення у наступному році галузі фізкультури, спорту та молодіжної політики голова постійної депутатської комісії з питань бюджету Орест Маховський.
На фінансування 8-ми обласних спортивних установ, Волинського молодіжного центру та двох програм: розвитку фізкультури та спорту і патріотичного виховання дітей та молоді у бюджеті 2023 року передбачено майже 52 мільйони гривень. За словами заступника начальника департаменту фінансів Володимира Селедця – це рівень фінансування теперішнього року з невеликим плюсом у 300 тисяч гривень. На його думку цього буде достатньо, аби забезпечити захищені статті видатків, а також підтримувати діяльність галузі, хоча і без помітного розвитку.
З чим, однак, не згоден керівник профільного управління ОВА Олександр Хвіщук: «Застосовувати оптимізацію у галузі спорту недоцільно, особливо зважаючи на те, що 2023 рік – передолімпійський». Він вважає недостатніми передбачені видатки на навчально-тренувальні збори, чемпіонати та змагання різних рівнів та масові фізкультурно-спортивні заходи і мізерним – фінансування двох цільових програм. А більшість тренерів працюють на ентузіазмі, бо рівень заробітної плати наближений до мінімального. Окрім того, в кошторисі не заплановані кошти на виплату щорічних одноразових винагород за високі досягнення, на що потребуватиметься 5,7 мільйонів гривень.
Орест Маховський погодився, що галузевий напрямок важливий, але й зауважив, що варто враховувати умови воєнного стану. «Ми досі не маємо кінцевих параметрів обласного бюджету, бо невідомими лишаються обсяги освітньої субвенції, додаткової дотації, також зі 112 до 20 мільйонів зменшено базову дотацію. І хоч вони не пов’язані напряму з фінансування сфери спорту, проте суттєво впливають на загальну спроможність обласної скарбниці. Що стосується цільових програм, то цього року вони взагалі не фінансувалися, крім тих, які пов’язані з обороною та цивільним захистом населення. Однак, на 2023 хоч мінімальні, та все ж кошти на програми заплановані. Ваше завдання як керівника управління та головного розпорядника коштів збалансувати видатки в межах доведених граничних обсягів фінансування», – звернувся голова бюджетної комісії до Олександра Хвіщука.
Аналізуючи бюджетні призначення на наступний рік, а це – 7,6 млн грн проти цьогорічних 7 млн, керівник обласної школи вищої спортивної майстерності Андрій Авраменко зауважив, що заклад дещо збільшив призначення на оплату енергоносіїв, а от зарплатня буде без доплат за інтенсивність і матеріальної допомоги. А коштів на фінансування зборів та змагань вистачить лише на 10 місяців.
Подібну ситуацію окреслив і керівник комунальної установи «Інваспорт» Віктор Галан-Влащук. Як голова депутатської спортивної комісії він загострив увагу на проблемі з виплатою щорічних винагород за високі здобутки, в тому числі й спортсменів-інвалідів, а також учасників олімпійських, паралімпійських та дефлімпійських ігор та переможців змагань з неолімпійських видів спорту. Голова бюджетної комісії зауважив, що і цьогоріч департаментом фінансів не були закладені кошти на згадану статтю видатків, проте можливість профінансувати її усе ж з’явилася наприкінці року. Тож, висловив сподівання, що така нагода буде і у 2023 році.
На зменшення удвічі запланованих коштів на проведення спортивно-масових заходів нарікала очільниця обласного центру з фізичної культури та спорту «Спорт для всіх». Натомість, учасники бюджетних слухань рекомендували не обмежувати діяльність установи лише організацією загальнообласних спортивних заходів, а й вміло налагодити співпрацю з громадами в частині надання їм організаційної і методичної допомоги в проведенні масових заходів.
Мінімально прийнятним вважають фінансування у наступному році в обласній дитячо-юнацькій спортивній школі інвалідів. Тут вдалося скоротити видатки на енергоносії за рахунок зменшення використання енергоємких тренажерів. Натомість збільшили призначення на проведення спортивних заходів (у 2023 році запланована всеукраїнська спартакіада). До того ж додатковим ресурсом слугуватиме і спецфонд, який наповнюють, надаючи в оренду автобус та тренажерну залу.
Окрім економії на комунальних послугах завдяки впровадженню енергоощадної модернізації в обласній дитячо-юнацькій спортивній школі знайшли й інші шляхи залучення додаткових асигнувань. Новопризначений керівник Дмитро Піддубний розповів, що ДЮСША активно залучає проведення на своїй базі різноманітних всеукраїнських та загальнообласних змагань, не порушуючи водночас навчально-тренувальний процес. «Окрім того, зростає кількість дітей, бо ми обрали за принцип роботи – спортшкола відкрита для всіх», – зазначив її очільник. Він також розповів про концепцію співпраці з громадами: у тих, де є перспективні спортсмени та спортивна інфраструктура для тренувань, уже працюють понад півдесятка тренерів.
Завершують цей рік без боргів і в наступному планують дати собі раду в межах призначених асигнувань, – стверджує керівниця ОДЮСШ «Колос» Олена Лейкіна. «Ми напружено готувалися до опалювального сезону, власними сила утеплили будівлю, модернізували котельню і таким чином майже удвічі зменшили видатки на енергоносії», – зазначила посадовиця. Вона також подякувала за виділені свого часу кошти з обласного бюджету та казни Луцької громади, за рахунок чого вдалося суттєво зміцнити матеріальну базу закладу. У перспективі це буде підґрунтям для отримання додаткових фінансових ресурсів, впевнена Олена Лейкіна.
«Ситуацію розуміємо, з труднощами обмеженого фінансування справимося», – запевнив директор ОДЮСШ з видів боротьби Віталій Терешкевич. Він розповів, що віднедавна центральний осередок закладу змінив оренду приміщення. Є великий зал, укриття, гарні умови для дітей, також школа забезпечена спортінвентарем.
Керівник спеціалізованої ДЮСШ олімпійського резерву «Олімп» Тарас Шевченко зауважив, що його заклад з непохитною стабільністю належить до лідерів серед 110 шкіл України з веслування, тож адміністрація закладу зробить усе, щоб недофінансування не вплинуло на це реноме. Відтак, мають намір шукати додаткові джерела і залучати спонсорів.
Налагоджувати співпрацю з благодійними фондами та пожвавити грантову діяльність рекомендують обласному молодіжному центру, якому теж утричі зменшено фінансування на проведення заходів.
Підсумовуючи дебати та консультації голова бюджетної комісії Орест Маховський наголосив на потребі 100% фінансового забезпечення захищених статей і не створювати прогнозованого дефіциту. «Усі ми, звісно, сподіваємося на краще, але навряд чи можемо очікувати у наступному році такого ж обсягу перевиконання обласного бюджету. Тому, варто прагматично підійти до реалій і максимально ефективно розпорядитися передбаченим ресурсом», – рекомендував він керівникам комунальних закладів.