офіційний сайт

МІНІМАЛЬНО, АЛЕ ЧЕСНО – БЮДЖЕТНИЙ РОЗПОДІЛ У ГАЛУЗІ СПОРТУ

Так прокоментував наміри із бюджетного забезпечення у наступному році галузі фізкультури, спорту та молодіжної політики голова постійної депутатської комісії з питань бюджету Орест Маховський.

На фінансування 8-ми обласних спортивних установ, Волинського молодіжного центру та двох програм: розвитку фізкультури та спорту і патріотичного виховання дітей та молоді у бюджеті 2023 року передбачено майже 52 мільйони гривень. За словами заступника начальника департаменту фінансів Володимира Селедця – це рівень фінансування теперішнього року з невеликим плюсом у 300 тисяч гривень. На його думку цього буде достатньо, аби забезпечити захищені статті видатків, а також підтримувати діяльність галузі, хоча і без помітного розвитку.

З чим, однак, не згоден керівник профільного управління ОВА Олександр Хвіщук: «Застосовувати оптимізацію у галузі спорту недоцільно, особливо зважаючи на те, що 2023 рік – передолімпійський». Він вважає недостатніми передбачені видатки на навчально-тренувальні збори, чемпіонати та змагання різних рівнів та масові фізкультурно-спортивні заходи і мізерним – фінансування двох цільових програм. А більшість тренерів працюють на ентузіазмі, бо рівень заробітної плати наближений до мінімального. Окрім того, в кошторисі не заплановані кошти на виплату щорічних одноразових винагород за високі досягнення, на що потребуватиметься 5,7 мільйонів гривень.

Орест Маховський погодився, що галузевий напрямок важливий, але й зауважив, що варто враховувати умови воєнного стану. «Ми досі не маємо кінцевих параметрів обласного бюджету, бо невідомими лишаються обсяги освітньої субвенції, додаткової дотації, також зі 112 до 20 мільйонів зменшено базову дотацію. І хоч вони не пов’язані напряму з фінансування сфери спорту, проте суттєво впливають на загальну спроможність обласної скарбниці. Що стосується цільових програм, то цього року вони взагалі не фінансувалися, крім тих, які пов’язані з обороною та цивільним захистом населення. Однак, на 2023 хоч мінімальні, та все ж кошти на програми заплановані. Ваше завдання як керівника управління та головного розпорядника коштів збалансувати видатки в межах доведених граничних обсягів фінансування», – звернувся голова бюджетної комісії до Олександра Хвіщука.

Аналізуючи бюджетні призначення на наступний рік, а це – 7,6 млн грн проти цьогорічних 7 млн, керівник обласної школи вищої спортивної майстерності Андрій Авраменко зауважив, що заклад дещо збільшив призначення на оплату енергоносіїв, а от зарплатня буде без доплат за інтенсивність і матеріальної допомоги. А коштів на фінансування зборів та змагань вистачить лише на 10 місяців.

Подібну ситуацію окреслив і керівник комунальної установи «Інваспорт» Віктор Галан-Влащук. Як голова депутатської спортивної комісії він загострив увагу на проблемі з виплатою щорічних винагород за високі здобутки, в тому числі й спортсменів-інвалідів, а також учасників олімпійських, паралімпійських та дефлімпійських ігор та переможців змагань з неолімпійських видів спорту. Голова бюджетної комісії зауважив, що і цьогоріч департаментом фінансів не були закладені кошти на згадану статтю видатків, проте можливість профінансувати її усе ж з’явилася наприкінці року. Тож, висловив сподівання, що така нагода буде і у 2023 році.

На зменшення удвічі запланованих коштів на проведення спортивно-масових заходів нарікала очільниця обласного центру з фізичної культури та спорту «Спорт для всіх». Натомість, учасники бюджетних слухань рекомендували не обмежувати діяльність установи лише організацією загальнообласних спортивних заходів, а й вміло налагодити співпрацю з громадами в частині надання їм організаційної і методичної допомоги в проведенні масових заходів.

Мінімально прийнятним вважають фінансування у наступному році в обласній дитячо-юнацькій спортивній школі інвалідів. Тут вдалося скоротити видатки на енергоносії за рахунок зменшення використання енергоємких тренажерів. Натомість збільшили призначення на проведення спортивних заходів (у 2023 році запланована всеукраїнська спартакіада). До того ж додатковим ресурсом слугуватиме і спецфонд, який наповнюють, надаючи в оренду автобус та тренажерну залу.

Окрім економії на комунальних послугах завдяки впровадженню енергоощадної модернізації в обласній дитячо-юнацькій спортивній школі знайшли й інші шляхи залучення додаткових асигнувань. Новопризначений керівник Дмитро Піддубний розповів, що ДЮСША активно залучає проведення на своїй базі різноманітних всеукраїнських та загальнообласних змагань, не порушуючи водночас навчально-тренувальний процес. «Окрім того, зростає кількість дітей, бо ми обрали за принцип роботи – спортшкола відкрита для всіх», – зазначив її очільник. Він також розповів про концепцію співпраці з громадами: у тих, де є перспективні спортсмени та спортивна інфраструктура для тренувань, уже працюють понад півдесятка тренерів.

Завершують цей рік без боргів і в наступному планують дати собі раду в межах призначених асигнувань, – стверджує керівниця ОДЮСШ «Колос» Олена Лейкіна. «Ми напружено готувалися до опалювального сезону, власними сила утеплили будівлю, модернізували котельню і таким чином майже удвічі зменшили видатки на енергоносії», – зазначила посадовиця. Вона також подякувала за виділені свого часу кошти з обласного бюджету та казни Луцької громади, за рахунок чого вдалося суттєво зміцнити матеріальну базу закладу. У перспективі це буде підґрунтям для отримання додаткових фінансових ресурсів, впевнена Олена Лейкіна.

«Ситуацію розуміємо, з труднощами обмеженого фінансування справимося», – запевнив директор ОДЮСШ з видів боротьби Віталій Терешкевич. Він розповів, що віднедавна центральний осередок закладу змінив оренду приміщення. Є великий зал, укриття, гарні умови для дітей, також школа забезпечена спортінвентарем.

Керівник спеціалізованої ДЮСШ олімпійського резерву «Олімп» Тарас Шевченко зауважив, що його заклад з непохитною стабільністю належить до лідерів серед 110 шкіл України з веслування, тож адміністрація закладу зробить усе, щоб недофінансування не вплинуло на це реноме. Відтак, мають намір шукати додаткові джерела і залучати спонсорів.

Налагоджувати співпрацю з благодійними фондами та пожвавити грантову діяльність рекомендують обласному молодіжному центру, якому теж утричі зменшено фінансування на проведення заходів.

Підсумовуючи дебати та консультації голова бюджетної комісії Орест Маховський наголосив на потребі 100% фінансового забезпечення захищених статей і не створювати прогнозованого дефіциту. «Усі ми, звісно, сподіваємося на краще, але навряд чи можемо очікувати у наступному році такого ж обсягу перевиконання обласного бюджету. Тому, варто прагматично підійти до реалій і максимально ефективно розпорядитися передбаченим ресурсом», – рекомендував він керівникам комунальних закладів.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*