З нагоди інавгурації нового навчального року майбутніх душпастирів привітав голова обласної ради Григорій Недопад.
Цьогоріч академічна родина волинської вищої духовної школи поповнилася тридцятьма студентами. Ректор академії протоієрей Володимир Вакін зазначив, що повномасштабна війна не лише не завадила навчальному процесу та духовному життю, а й спонукала до творчих та нестандартних рішень. Так, Волинська православна богословська академія першою серед вітчизняних духовних вишів запровадила курс підготовки військових капеланів. Також невдовзі тут навчатимуть і капеланів медичних, якраз триває процес підписання меморандуму про співпрацю з Національною військово-медичною академією.
Актовий день академії студенти, викладачі та гості традиційно розпочали зі спільної Божественної літургії. Привітати слухачів та їх наставників прибули керівники інших богословських освітніх закладів, чимало з яких є випускниками Волинської академії, ректори світських вишів, а також військові та батьки. На успішне навчання, крім владики Михаїла, спудеїв благословив і Митрополит Переяславський і Вишневський Олександр (Драбинко).
Здобувачам духовного знання голова обласної ради Григорій Недопад побажав стати справжніми душпастирами: «Ви обрали шлях сіячів і світителів для інших. Вам належить опікуватися і православним людом, і нашими захисниками, бо після перемоги буде велика потреба лікувати ще й душевні рани. Ви і самі представлятимете духовне воїнство, яке боронитиме нашу віру. Бажаю непохитності у цій місії во славу Божу і на славу України!», – звернувся до студентів очільник Волиньради.
Сьогодні голова обласної ради Григорій Недопад передав черговий автомобіль для потреб одного із бойових підрозділів Сухопутних військ Збройних сил України, який нині несе службу в одній з найгарячіших точок фронту.
Мікроавтобус марки Фольксваген придбаний та завезений в Україну завдяки співпраці обласної ради з благодійниками та волонтерами.
За запитом військових авто відремонтували та перефарбували і уже найближчими днями машина попрямує на Луганщину. Перед від’їздом авто завантажать гуманітарною допомогою для військовослужбовців.
«Спільно із волонтерами та партнерами-меценатами ми й надалі будемо шукати та закупляти найнеобхідніше для наших захисників. Щира вдячність усім волинянам, які також посильно долучаються до цієї надважливої справи. Адже надавати усіляку підтримку воїнам – це наш громадянський обов’язок», – наголосив очільник Волиньради Григорій Недопад.
Голова обласної ради Григорій Недопад передав бійцям одного з батальйонів 100-ї бригади ТрО необхідне зі списку запитів.
Вантаж, зокрема, складається з продуктів харчування тривалого зберігання та швидкого приготування, індивідуальних гігієнічних комплектів, дезінфекторів, карематів, медикаментів, а також мийно-пральних засобів, бо, як з’ясувалося, хазяйновиті волинські воїни навіть на позиціях серед лісу зуміли налагодити автоматичне прання.
Тероборонівці подякували за допомогу і запевнили, що волинська лінія кордону під надійним замком.
«Кожен виконує свою роботу: ви – там, ми – тут. Бо і завдання, і мета, і прагнення у нас спільні – єдина оборона, неодмінна перемога», – зазначив Григорій Недопад.
Стратегію розвитку комунальної оздоровниці обговорили під час робочої зустрічі народного депутата Вячеслава Рубльова, депутатів обласної ради Ігоря Леха та Юрія Ройка з керівником Всеукраїнської профспілки спортсменів, радником міністра соціальної політики Сергієм Бизовим.
На базі санаторію «Пролісок» діє потужна база для реабілітації та лікування хвороб опорно-рухового апарату, захворювань ендокринної системи, травного тракту, органів дихання.
«На базі санаторію фахівці використовують єдину в Україні авторську методику індивідуального підходу у розробці програм зміцнення хребта та реабілітації суглобів на системі тренажерів «David concept». Це обладнання дає можливість провести точне комп’ютерне тестування мускулатури і суглобів пацієнта. На цих результатах наші спеціалісти формують максимально адаптований індивідуальний план реабілітаційних тренувань», – розповіла директор санаторію Оксана Бугайчук.
Крім того, тут використовують метод ударно-хвильової терапії — це вплив ударних хвиль на больові зони в м’яких тканинах, що обумовлює підвищення порогу чутливості зі стійким зниженням больового синдрому. Також спеціалісти закладу використовують реабілітаційну кінезотерапію, фізіотерапію, різноманітні магніти, підводну витяжку та інше. Гордість санаторію – власне джерело мінеральної води, яку використовують як для вживання, так і для бальнеологічних процедур.
«Санаторій має величезний потенціал в частині реабілітації та лікування. Ті послуги, які надають у «Проліску», допоможуть відновитися спортсменам після травм і захисникам після поранень. Тут цілюща не тільки вода, а й повітря», – переконаний Сергій Бизов.
Члени постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку провели виїзне засідання комісії, під час якого вивчили роботу трьох освітніх закладів – Володимирського педагогічного фахового коледжу ім. А. Ю. Кримського, Нововолинського наукового ліцею та Нововолинського центру професійно-технічної освіти. Головне для обранців громади напередодні бюджетних слухань – ознайомитися з фінансовими спроможностями та перспективами діяльності закладів у наступному бюджетному році, оцінити їхню готовність до опалювального періоду, вивчити безпекову ситуацію.
Найперше, комісія відвідала Володимирський педколедж, де оглянула стан двох бомбосховищ. Вони облаштовані згідно з вимогами та можуть вмістити більше 700 осіб. Т.в.о. директора коледжу Микола Савельєв зазначив, що з початком повномасштабної війни викладачі та студенти активно включилися у допомогу військовим. Пошили більше 800 розвантажувальних жилетів, 350 плитоносок, 20 рюкзаків, сотні футлярів-аптечок, а також сплели кількадесят кілометрів маскувальних сіток.
«Але у нас є проблема із зарплатнею. До кінця року нам забракне 1,3 млн на оплату праці. Крім того, не вистачає півмільйона освітньої субвенції, – зазначає очільник закладу. – Що ж до іншого, то у нас все гаразд, до опалювального сезону ми готові».
Очільниця депутатської комісії Ольга Омелько зазначила, що кошти освітньої субвенції до кінця року надійдуть. Депутати ж за результатами виїзного засідання комісії рекомендують управлінню освіти і науки ОВА вивчити можливість додаткового фінансового забезпечення коледжу.
У Нововолинському науковому ліцеї навчаються більше 350 учнів. У закладі обладнано 13 сучасних класних кімнат та кабінети окремих предметів, функціонує STEM-лабораторія. В 2021 році за 1,7 млн. грн. з обласного бюджету тут провели капітальну реконструкцію санвузлів з урахуванням інклюзивності. Проте, директорка ліцею Інна Хільковець озвучила іншу актуальну проблему – ремонт гуртожитку.
Натомість, депутати зазначили, що крім господарських робіт директорка має потурбуватися і про приведення у відповідність до чинного законодавства систему формування для такого типу освітніх закладів мережі класів та контингенту учнів за формулою 70% на 30% (тобто 70% із загальної кількості дітей, які здобувають освіту в ліцеї, мають бути жителями населених пунктів, розташованих на території Волинської області, крім населеного пункту, де розташований заклад).
Члени освітянської комісії також рекомендували управлінню освіти і науки обласної державної адміністрації вивчити питання щодо додаткового фінансового забезпечення Нововолинського наукового ліцею.
У Нововолинському центрі професійно-технічної освіти укриття на 420 осіб власними силами облаштували працівники і студенти. Тут є санітарні кімнати, створено запаси води, харчів та медикаментів.
У центрі здобувають робітничі спеціальності 504 учні. Особлива гордість закладу – навчально-практичний центр з професій автомобільного транспорту та електротехнічного виробництва, в якому учні можуть здобувати практичні навички на сучасному обладнанні. До слова, здобувачі професій активно допомагають воїнам – кравчині та вишивальниці шиють розгрузки, плитоноски, теплий одяг, а зварювальники виготовляють пічки-буржуйки.
Очільниця центру Валентина Приступа звернулась до депутатів з проханням профінансувати завершення робіт в частині облаштування навчально-практичного центру для кухарів та пекарів. «Ми власним коштом зробили ремонт, з держбюджету отримали 4,3 млн. грн. на закупівлю обладнання. Проте, нам не вистачає 1,8 млн. грн. аби завершити всі роботи», – каже керівниця центру.
Депутати рекомендували управлінню освіти і науки ОВА сприяти у вирішенні питання.