офіційний сайт

В ОБЛАСНІЙ ЮНАЦЬКІЙ БІБЛІОТЕЦІ – НОВИЙ ТЕАТРАЛЬНИЙ ПРОСТІР І ПРЕМ’ЄРА

На прем’єрний показ вистави «Як ти…», створеної командою форум-театру «Крок у завтра», отримав запрошення і заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт.

Режисерка проєкту, керівниця БО «Творчість заради життя» Наталія Журавльова розповіла, що до театральної групи форум-театру «Крок у завтра» цьогоріч долучились дружини загиблих захисників, котрі й надихнули на створення нової актуальної інтерактивної вистави «Як ти…». Цей проєкт став переможцем конкурсу соціальних ініціатив Управління соціальних служб соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міськради, а його реалізація стала можливою завдяки синергії благодійної організації «Творчість заради життя» у партнерстві з громадською ініціативою «Віднова» від «Меценатів для солдата» та обласною бібліотекою для юнацтва. Прем’єра ознаменувала й відкриття у книгозбірні нового театрального простору.

«Хочу подякувати Луцькій міській та Волинській обласній раді за підтримку цього проєкту, адже сьогодні також відкрився новий театральний простір і, напевно, вперше його облаштовано в бібліотеці. Тут встановлено і професійне інтерактивне обладнання, і театральну сцену, де відтепер зможуть працювати й презентувати свої творчі ідеї всі охочі. Переконана, у цій залі завжди будуть вдячні глядачі», – наголосила Наталія Журавльова.

Інтерактивна постановка «Як ти…» розкриває важливу тему — як бути поруч з тими, хто переживає біль втрати, відтворено життєві ситуації, з якими дружини полеглих воїнів стикаються щодня. Вистава акцентує увагу на коректних питаннях, межах підтримки та способах взаємодії, що не бентежать і не завдають додаткового болю згорьованим. Дружини полеглих воїнів говорили про наболіле зі сцени, а глядачі мали змогу переосмислити їхні слова та вчинки, а також долучитись до діалогу. У форум-виставі взяли участь дружини загиблих Героїв Анна Циплюк, Ольга Дмитрук, Світлана Кулакова та Тетяна Ківінська, а також дружина безвісти зниклого військовослужбовця Ольга Полякова та волонтерка Ольга Навротюк.

Заступник голови Волиньради Григорій Пустовіт висловив вдячність усім, хто долучився до створення нового театрального простору та підготовки чуттєвого театрального дійства. «В житті кожної людини завжди є випробування. Особливо важкі, пов’язані із болючою втратою молодих чоловіків, які гинуть захищаючи Україну, залишаючи дружин і дітей… Наше покоління не було готове до війни, ми не знаємо, як правильно підібрати влучні та потрібні слова, як реагувати і діяти, аби не травмувати ще більше, того, хто переживає горе. Велика вдячність усім, хто реалізував цей вкрай потрібний творчий задум, адже він дає нам розуміння, як себе повести у тій чи іншій ситуації, а дружинам полеглих воїнів допомагає відновитися через творчість», – підкреслив він. Григорій Пустовіт також висловив вдячність керівництву обласної бібліотеки для юнацтва, яка стала майданчиком для реалізації багатьох творчих проєктів та благодійних ініціатив на підтримку українського воїнства та родин полеглих Героїв.

Директорка книгозбірні Алла Єфремова поділилась новиною про те, що обласна бібліотека для юнацтва цьогоріч отримала перемогу у всеукраїнському конкурсі «Краща бібліотека року», а також розповіла про низку креативних проєктів, які реалізовуються тут спільно із меценатами та міжнародними партнерами. «Наша бібліотека відкрита для усіх. Ми завжди перебуваємо у пошуку, творимо, розширюємо і урізноманітнюємо перелік послуг, реагуючи на запити наших відвідувачів. Люблю, коли в бібліотеці велелюдно, і навіть у наш єдиний вихідний дуже рідко буває порожньо. Ми прагнем, щоб книгозбірня й надалі залишалась доступним та цікавим простором для усіх», – резюмувала вона.

ПРОГРАМА «ВЛАСНИЙ ДІМ»: ВОЛИНЬ – У ТРІЙЦІ ЛІДЕРІВ ЗА ОБСЯГОМ КРЕДИТУВАННЯ

Оцінку надано Міністерством розвитку громад і територій за підсумками діяльності регіональних фондів пільгового кредитування індивідуального будівництва на селі.

На Волині інструментом реалізації державних завдань із забезпечення житлом ветеранів, інтеграції внутрішньо переміщених осіб та покращення житлових умов мешканців сільських територій є Комплексна програма надання позик окремим категоріям громадян на 2022–2026 роки «Власний дім», яка реалізовується обласною радою та ОВА через комунальне підприємство «Волинський обласний

фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі». Довгострокові пільгові кредити на будівництво, придбання та ремонт житла фінансуються коштом державного, обласного та місцевих бюджетів. До співфінансування програми в області залучено 36 територіальних громад.

За словами керівника Волинського фонду Віктора Смолярчука, на сьогодні кредитний портфель сягає 90 мільйонів гривень за 1129 діючими пільговими позиками. І це – третій за обсягом кредитний ресурс серед регіональних фондів. «У 2025 році кредити на загальну суму понад 8 млн грн отримали майже пів сотні позичальників, серед яких – 16 ветеранів та двоє вимушено переселених осіб. Ці категорії – в пріоритеті на отримання пільгових позик», – зазначив очільник комунальної установи.

«В проєкті обласного бюджету-2026 на фінансування Програми «Власний дім» передбачено 4 мільйони грн. При розподілі вільних залишків та внесенні змін до бюджету 2026 року буде розглянуте питання про збільшення зазначеного фінансового ресурсу. Також, у зв’язку із закінченням у наступному році дії регіональної програми розроблятиметься проєкт програми «Власний дім» на 2027-2031 роки», – додав голова постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський.

Пільгові довгострокові позики за програмою «Власний дім» надаються терміном до 20 років під 3% річних мешканцям сільських територій, які потребують поліпшення житлових умов, особливі пільги мають учасники АТО/ООС, ветерани українсько-російської війни, ВПО та багатодітні сім’ї. Кредити спрямовані на будівництво, добудову чи придбання індивідуального житла, його реконструкцію або капітальний ремонт, а також енергозбереження і спорудження інженерних мереж. Сума позики і термін визначається Фондом з урахуванням рівня платоспроможності позичальника.

«ЕКОЛОГІЯ 2023-2026»: ПІДСУМОВАНО ВИКОНАННЯ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ

Звіт за 9 місяців було представлено на розгляд постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів.

Начальниця управління екології та природних ресурсів ОВА Леся Герасимчук констатувала, що на 2025 рік Програмою було передбачено виконання природоохоронних заходів на суму 43 млн грн. «Одночасно, відповідно до звітів, наданих РВА, Громадами та підприємствами, на ці цілі передбачалося у звітному періоді 118,5 млн гривень. Фактичне спрямування вказаних цільових коштів бюджетів усіх рівнів за 9 місяців склало 99,3 млн грн. Основними напрямками були заходи з охорони природних рослинних та водних ресурсів, атмосферного повітря, протипаводкові заходи, зберігання відходів», – деталізувала посадовиця.

Що ж до обласного екологічного фонду, то цьогоріч його обсяг склав 10,4 млн гривень, освоєння за підсумками 9-ти місяців – 51%. За погодженням з профільною депутатською комісією асигнування були розподілені і використані наступним чином: 1,5 млн грн – на реконструкцію каналізаційної мережі Берестечківського психоневрологічного інтернату; 1,1 – на ремонт насосу КНС із заміною каналізаційних труб та облаштування майданчика для роздільного сміттєзбирання у Луцькому геріатричному пансіонаті; 1,5 млн – для будівництва каналізаційної мережі центральної частини с. Пульмо; 100 тис грн – на придбання розхідного реманенту для проведення природоохоронних акцій та виготовлення презентаційної поліграфічної продукції на екологічну тематику. Ще 3,3 млн грн обласного екологічного фонду передбачалися у вигляді цільової субвенції місцевим бюджетам. У звітному періоді призначені асигнування освоєно в сумі майже 800 тис грн, зокрема, Дубівською громадою – на відновлення меліоративних каналів та Люблинецькою громадою – на ремонт каналізаційної насосної станції. Берестечківською, Любомльською та Шацькою територіальними громадами цей ресурс буде використано до кінця року.

Підсумовуючи звіт, голова екологічної комісії Юрій Ройко наголосив на двох важливих аспектах: «Якщо до 2022 року освоєння коштів обласного екологічного фонду становило лише 60%, то упродовж трьох останніх років у конструктивній взаємодії з управлінням екології та природних ресурсів, відповідальними виконавцями ми домоглися стовідсоткового його використання. Зважаючи на складний фінансовий рік, а також обмеження видатків обласного бюджету на час дії воєнного стану, цільовий екофонд є серйозним додатковим ресурсом. Його спрямування ми переорієнтували на обласні комунальні заклади. Це і надалі залишатиметься пріоритетом, оскільки на практиці уже підтвердилася ефективність такого рішення». Члени комісії взяли інформацію про виконання обласної цільової програми «Екологія 2023-2026» до відома.

Екологічна комісія також схвалила проєкт рішення обласної ради «Про зміну меж об’єкта природно-заповідного фонду місцевого значення – гідрологічного заказника «Озеро Лука»». Обґрунтовуючи значимість питання, Юрій Ройко зауважив, що в країнах ЄС природний заповідний фонд перевищує 20% загальної території, тоді як в Україні – це лише 7%. «На Волині – цей відсоток становить 12, однак в оновленому Законі України «Про основні засади екологічної політики» йдеться про збільшення площ природоохоронного фонду щонайменше до 15 %. Тож, маємо над чим працювати», – зазначив очільник екологічної комісії. Члени комісії одноголосно підтримали рішення про збільшення території місцевого гідрологічного заказника «Озеро Лука» на 15 гектарів та забезпечити режим його охорони та збереження.

Розглянули члени комісії також і клопотання про надання у користування мисливських угідь товариству з обмеженою відповідальністю «Фул Кастомс Сервіс Нова». «Претендентом усі вимоги виконано. Відомо, як непросто господарювати у цій сфері під час війни, особливо, коли заборонене полювання. Однак підприємство заходить з детальними планами і серйозними намірами інвестування в охорону, збереження та відтворення лісових та водно-болотних угідь», – зауважив очільник комісії Юрій Ройко. Депутат Олександр Пирожик додав, що пакет документів підготовлений взірцево-якісно. За результатами обговорення профільна комісія рекомендувала сесії підтримати рішення про надання ТзОВ «Фул Кастомс Сервіс Нова» у користування мисливські угіддя для ведення мисливського господарства загальною площею 20 тис га терміном на 35 років.

Погодили члени комісії також і план роботи обласної ради на І-е півріччя 2026 року. За пропозицією Олександра Пирожика, до нього додано організацію виїзного дня депутатів обласної ради з метою ознайомлення з роботою КП «Національний спротив».

НОВА МЕРЕЖА ЗСО, ЗВЕРНЕННЯ ДО УРЯДУ, КАДРИ І СТИПЕНДІЇ МОЛОДИМ ВЧЕНИМ: РЕКОМЕНДАЦІЇ ОСВІТЯНСЬКОЇ КОМІСІЇ

Члени постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку розглянули близько десятка питань порядку денного. Участь у роботі комісії взяв перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук.

Профільна комісія рекомендувала депутатам обласної ради підтримати проєкт рішення «Про затвердження плану формування мережі закладів освіти Волинської області, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти». Нагадаємо, цей документ за результатами розгляду сесія відправила на доопрацювання. Начальниця управління освіти і науки ОВА Наталія Матвіюк поінформувала, що упродовж 2025 року тривала активна робота з оптимізації мережі ЗЗСО відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема були проведені громадські обговорення реформи профільної середньої освіти. «В результаті конструктивного діалогу із 93-х академічних ліцеїв, які були заплановані засновниками у 2024 році, 14 визначено недоцільними. Відтак, рішеннями сільських, селищних та міських рад внесено зміни до затверджених ними планів формування мережі закладів ЗСО, згідно із якими перспективна мережа повинна скласти 75 академічних ліцеїв та 4 спеціалізовані заклади освіти. Із 54-х територіальних громад у 15-ти академічні ліцеї створені не будуть», – повідомила вона.

Під час обговорення перший заступник голови обласної Юрій Поліщук зауважив, що при формуванні мережі окремі громади не врахували вимоги Закону України «Про загальну середню освіту», зокрема в частині перевищення допустимої кількості закладів або ж взагалі їх відсутності. Відповідаючи на запитання, Наталія Матвіюк повідомила, що залишається можливість коригування цієї мережі територіальними громадами з огляду на кількість дітей та фінансову спроможність забезпечити функціонування закладів.

Підтримуючи звернення Волинської обласної організації професійної спілки працівників культури України, профільна комісія ініціювала внесення на розгляд депутатів обласної ради проєкту рішення «Про звернення депутатів Волинської обласної ради до Кабінету Міністрів України і Міністерства культури та стратегічних комунікацій України про забезпечення гідної оплати праці і достатнього життєвого рівня для працівників у сфері культури». У відозві урядові пропонується переглянути окремі норми Бюджетної декларації на 2025-2027 роки, скасувавши мораторій на підвищення основних державних соціальних стандартів і гарантій та Єдиної тарифної сітки з урахуванням сучасних економічних умов і рівня мінімальної заробітної плати; підвищити посадові оклади працівникам у сфері культури та інших бюджетних сферах з поступовим наближенням до середньої заробітної плати по країні; затвердити порядок виплати доплат за вислугу років працівникам філармоній та концертних організацій. Міністерству культури та стратегічних комунікацій України пропонується внести на розгляд Кабміну проєкти нормативно-правових актів, що стосуються сфери культури, включно із соціально-економічними гарантіями для працівників.

Члени освітянської комісії також погодили кандидатури п’ятьох претендентів на отримання у 2026 році стипендії Волинської обласної ради для молодих вчених, а саме: кандидатки юридичних наук, доцентки кафедри права та економіко-фінансової безпеки Академії рекреаційних технологій і права Марії Клубань; докторки економічних наук, доцентки кафедри менеджменту ЛНТУ Дарії Смолич; доцента, старшого викладача кафедри неорганічної та фізичної хімії ВНУ ім. Лесі Українки Олександра Смітюха; докторки філософії, старшої викладачки кафедри медсестринства та екстреної медицини Волинського медичного інституту Наталії Шуляк; докторки філософії за спеціальністю музичне мистецтво, заступниці голови Ради молодих науковців Луцького педагогічного інституту Катерини П’явки.

Профільна комісія також схвалила п’ятирічні стратегії розвитку трьох обласних комунальних закладів. Ґрунтовні документи щодо перспектив діяльності презентували директорка Крупівського навчально-реабілітаційного центру Юлія Гринчук, керівниця Нововолинського наукового ліцею Інна Хільковець та очільниця Княгининівського ліцею, голова освітньої комісії Ольга Омелько.

Депутати розглянули й кадрове питання. Як поінформувала заступниця начальника відділу комунального майна апарату обласної ради Ірина Смірнова, 16 грудня закінчується контракт із директором Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти Петром Олешком, а відтак пропонується продовжити термін дії контракту на 3 роки. Інформацію комісія взяла до відома та рекомендувала голові обласної ради Григорію Недопаду в установленому порядку укласти додаткову угоду до контракту на відповідний термін.

Обговорили і звернення депутатів Нововолинської міської ради про запровадження у закладах загальної середньої освіти практичного та теоретичного курсу водіння велосипеда для дітей шкільного віку. Члени комісії рекомендували розглянути можливість впровадження такої новації як варіативної складової освітнього процесу за рахунок коштів бюджетів громад.

Відеоверсія засідання постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку

ЗВЕРНЕННЯ ГОЛОВИ ВОЛИНЬРАДИ З НАГОДИ ДНЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Шановні колеги, дорога Волинська громадо! Виразником суті демократії є місцеве самоврядування. Це – головний елемент самоорганізації і самоуправління громадян, турбота про розвиток якого повинна лежати в основі будь-яких реформ. Саме тому децентралізація стала найуспішнішим перетворенням, попри те, що трансформації поки відбулися лише на базовому рівні.

Разом з довгоочікуваною юридичною відокремленістю, фінансовою самостійністю та управлінською самодостатністю органи місцевого самоврядування отримали і значно більший обсяг повноважень, зобов’язань та відповідальності. Чи все до ладу у нашому самоврядному домі? Очевидно, ще ні. У нас достатньо проблем, чимало викликів і попереду. Але Волинь має п’ятисотлітні традиції самоврядування, і наше завдання – розвивати і примножувати їх. Спроможність, стійкість, безпека, підтримка сил оборони, впровадження реформ в освітній та медичній галузях, ветеранська і соціальна політика – наші сьогодні пріоритети.

Добре урядування – це коли влада розуміє, що управляти – значить не володарювати, а виконувати обов’язки і надавати якісні послуги. А ще ефективність місцевого управління значною мірою залежить від активності громади. Кожен мешканець, підприємець, організація чи установа мають бути зацікавлені у своїй участі в житті громади. Об’єднання зусиль місцевої влади і громади у вирішенні спільних питань сприяє відмові від взаємних підозр, недовіри, є запорукою результативного партнерства.

Тому сьогоднішній день маємо відзначати разом – усією громадою. Невелика за кількістю Волинська громада потужна своїми якостями і чеснотами. Вона – амбітна і мудра, активна і ділова, ініціативна і передбачлива, багато і добре працює. Я маю за честь очолювати таку громаду. Спасибі вам, люди, за фахову працю, зацікавленість спільними справами, поміркованість суджень, виваженість рішень, за віру і довіру, розуміння і підтримку.

Усім єством сподіваюся на мирне майбутнє України, варте найкращих наших сподівань. Усією душею прагну повернення наших оборонців додому. Бажаю єдності й достатку кожній громаді і надії – кожному серцю.

ВІТАННЯ ГОЛОВИ ВОЛИНЬРАДИ З ДНЕМ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ ТА СВЯТОМ МИКОЛИ ЧУДОТВОРЦЯ

Вітаю всіх військовослужбовців, які стоять на сторожі миру та незалежності нашої країни. Завдяки вашій мужності, професійності та самовідданості український народ має змогу жити, працювати й упевнено дивитися в майбутнє.

Свято Миколи Чудотворця наповнює серця вірою, теплом і підтримкою, якої так потребує кожен з нас. Бажаю захисникам і захисницям Божого благословення й небесного захисту. Нехай Святий Миколай оберігає вас на всіх шляхах, додає сил у щоденній службі та приносить спокій у домівки рідних.

Бажаю всім міцного здоров’я, витримки та єдності. Віримо в Україну, пишаємось її захисниками та працюємо разом задля світлого майбутнього.

Слава Збройним Силам України!

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ – ОСНОВА ДЕМОКРАТИЧНОГО УСТРОЮ

Напередодні Дня місцевого самоврядування голова обласної ради Григорій Недопад та його заступники Юрій Поліщук і Григорій Пустовіт провели зустріч з працівниками виконавчого апарату ради. До привітань із професійним святом приєдналися народні депутати України Ірина Констанкевич та Вячеслав Рубльов.

Підсумувати рік, що минає, визначити пріоритетні напрямки роботи на прийдешній, а також подякувати за служіння Волинській громаді – такою була мета зібрання. «Ми з вами прожили ще один воєнний рік. Було складно, але ніхто не зневірився і не опустив рук. Дякую кожній і кожному за службу, за донати і волонтерство, за те, що залишилися разом з родинами в Україні і працюєте на благо Волинської громади і держави. Честь і слава колегам, які б’ються заради усіх нас на лінії вогню, шана тим, хто повернувся з фронту і став до наших лав, вічна пам’ять полеглим – депутатам і працівникам апарату», – звернувся до присутніх голова Волиньради Григорій Недопад. За сумлінну працю та з нагоди професійного свята він також відзначив співробітників грамотами і подяками.

«В українському парламенті високо цінують внесок Волинської обласної ради у зміцнення інституту місцевого самоврядування, активну участь у процесах децентралізації, формуванні регіональної політики. Ви працюєте ініціативно і злагоджено як єдина команда, потужно підтримуєте сили оборони, і це дорогого вартує», – зазначила парламентарка Ірина Констанкевич. Вона нагородила грамотами Верховної Ради України очільника Волиньради Григорія Недопада та окремих працівників виконавчого апарату.

Свої відзнаки вручив також і народний обранець Вячеслав Рубльов, відзначивши продуктивну взаємодію найвищого представницького органу краю з парламентським Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Він подякував за змістовну євроінтеграційну політику і лідерство області у реалізації міжнародних та транскордонних проєктів.

Також сьогодні працівники апарату та депутати Волиньради отримали сертифікати від КП «Національний спротив» за підсумками проходження курсу з медичної та бойової підготовки.

ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ВОЛОНТЕРА У ВОЛИНЬРАДІ ВІДЗНАЧИЛИ ЛЮДЕЙ ДОБРОЇ ВОЛІ

Волинських волонтерів привітали голова обласної ради Григорій Недопад та очільник обласної військової адміністрації Іван Рудницький.

Волонтери нашого краю одними з перших почали допомагати військовослужбовцям ще у 2014-му році. У 2022-му, коли розпочалася повномасштабна війна росії проти України, волиняни з новою силою почали допомагати українській армії. За ці роки на фронт доставили тисячі авто та десятки тисяч тонн військової амуніції та обладнання, медикаментів, а також гуманітарну допомогу для тимчасово переміщених осіб.

«Це дуже важка робота, ви постійно на зв’язку з нашими військовослужбовцями, їхніми родинами. Ви допомагаєте соціальним закладам і тим, хто потребує вашої підтримки. Тому ми щиро вдячні кожному за вогонь в душі, за щоденну і щохвилинну роботу, за ваш неспокій і небайдуже серце», – звернувся до волонтерів Григорій Недопад. Він також вручив Почесну грамоту обласної ради Олександру Дудці, а також подяки – Євгену Недищуку, Анастасії Рудик та Віолетті Фадеєвій.

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*