офіційний сайт

«НЕ ТІЛЬКИ КАТИНЬ…»: НА ВОЛИНІ – ВИСТАВКА ПОЛЬСЬКОГО ФОТОГРАФА

У персональній експозиції Кшиштоф Хейке представив світлини місць поховань закатованих радянським НКВС поляків. Виставку відвідав заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт.

На фото – цвинтарі у Катині, Харкові, Мєдному, монастир в Осташкові, ексгумаційні роботи, які проводили в Биківні під Києвом. На виставці також представлені фото наслідків війни в Україні, на яких пильний глядач помітить, наскільки схожі злочини радянських спецслужб у 1940-му та російських солдатів у 2022-му роках.

Проєкт підтримано Генеральним Консульством Республіки Польща.

Відкриваючи виставку Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Славомір Місяк зазначив, що на цих фото присутні можуть побачити природу небезпеки, яка супроводжує поляків, українців та інші народи зі сторони російського сусіда.

«Ця небезпека має конкретний характер: це не лише завоювання територій, економічне руйнування. Вони хочуть заволодіти нашим розумом – знищити нашу еліту», – зазначив консул.

Кожна фотографія не лишає байдужими глядачів і розказує про трагедію і біду, яка торкнулася власника тих предметів, які є на фото. Зубні щітки, гребінці, обручки… Колись цим володіли звичайні люди, які будували плани та творили історію. Нині ж їхню особисту трагедію, історію їхнього життя й, особливо, їхньої смерті, по піщинках відтворюють науковці.

«Те варварство, дикість, які відбулися у 1940-х роках, не мали б повторитись. Але воно нікуди не ділось. Почерк вбивць мешканців Бучі такий же, як і тих, хто розстріляв людей в Катині. Почерк в Ірпіні такий же, як в Мєдному… Світ змінюється, створюються нові технології, а психологія дикунів лишається незмінною. І те, як жити поряд з людьми, які керуються найгіршими інстинктами, стало проблемою не тільки України, а й усього цивілізованого світу», – підкреслив Григорій Пустовіт.

Автор фотовиставки Кшиштоф Хейке розповів: тут представлені й перші фото, зроблені у 1993-му році, коли він вперше поїхав в росію шукати згадки про Катинь.

«Росіяни робили все, щоб приховати ці місця й перекласти всю вину за розстріл поляків на німців, – розповів дослідник. – У 2000-х була мить, коли росія поширювала інформацію про ці місця, і в той час родини розстріляних у Катині людей могли відвідати місця розстрілів. Нині ж знову ніхто не може туди поїхати».

Він зазначив, що у Польщі документують всі події, досліджують історії розстріляних людей, вивчають їхні життєписи, шукають фотографії та старанно бережуть пам’ять про них.

Довідково: Кшиштоф Хейке – професор кіномистецтва, фотограф, оператор, мандрівник та видавець. Випускник Інституту фотографії в Празі та Державної вищої школи кіно, телебачення і театру в Лодзі. Протягом 30 років викладає фотографію на режисерському та операторському відділі. Засновник видавництва Terra Nova. Нагороджений срібною медаллю Gloria Artis. Його роботи представлені на понад 200 індивідуальних виставках у Польщі та за кордоном.

ТРИВАЄ ОЗНАЙОМЧИЙ ВІЗИТ ПОЛЬСЬКОЇ ДЕЛЕГАЦІЇ: ЛІКАРНЯ, ЛІЦЕЙ, МУЗЕЙ ТА ТУРИСТИЧНІ ПРИНАДИ ЛУЦЬКА

Делегація Лодзького воєводства на чолі із головою Сеймику Івоною Коперською на запрошення голови Волиньради Григорія Недопада відвідали найбільший в області заклад висококваліфікованої, спеціалізованої медичної допомоги. Його керівник Олександр Дудар розповів, що в лікарні розгорнуто понад 700 ліжок, щорічно стаціонарне лікування тут проходять понад 25 тисяч хворих, проводиться майже 16 тисяч оперативних втручань. «Сьогодні в складі лікарні є 28 стаціонарних відділень, 34 лікувально- діагностичних і допоміжних служб, а також консультативна поліклініка потужністю 135 відвідувань в день по 33 спеціальностях», – розповів він.

Польським гостям показали оновлене приймальне відділення та сучасний лікувально-діагностичний центр, продемонстрували роботу високотехнологічних апаратів: МРТ, КТ, УЗД, ангіографа. Олександр Дудар також провів екскурсію автоматизованою лабораторією «Соbаs». «Потужність нашої лабораторії – 7 тисяч аналізів в робочу зміну. Ми забезпечуємо увесь спектр лабораторних обстежень: біохімічних, імунохімічних, маркерів – гепатитів, ТОРЧ – інфекцій, гормонів, контролю системи гомеостазу тощо», – розповів він.

Гості були вражені побаченим, а особливо їх зацікавила діяльність Волинського центру слуху і мови «Медінкус». Цей заклад організований за аналогією сучасних європейських медичних центрів, є філією Міжнародного центру слуху і мови та працює в тісному співробітництві зі Світовим центром слуху, що у Польщі. Тут надають діагностичну та консультативну допомогу з отоларингології, аудіології, неврології, фоніатрії, реабілітації слуху і мови, сурдопедагогіки, логопедії, психології. Уже вдалось відновити слух чималій кількості військових, які звернулись до центру після важких поранень чи контузій.

Цього дня польські гості також ознайомились з умовами підготовки та навчання майбутніх захисників України, відвідавши профільний загальноосвітній заклад з військово-професійною спрямованістю навчання та виховання. Директор ліцею Павло Боснюк розповів, що сьогодні тут навчається 950 ліцеїстів із 19 областей держави. «Діяльність нашого закладу спрямована на якісну підготовку кандидатів для вступу до вищих навчальних закладів єдиної системи військової освіти України, а також на підтримку у вихованні дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з багатодітних сімей, а також дітей учасників бойових дій. 50-60 % випускників ліцею продовжують навчання у вишах та у навчальних закладах сектору безпеки і оборони України. Майже 2 тисячі наших випускників, сьогодні стали на захист держави. На жаль, маємо і 26 втрат», – розповів він.

Павло Боснюк продемонстрував гостям матеріально-технічну базу ліцею: навчальні корпуси та спорткомплекс із тренувальними, тренажерними залами і басейном. «Ми працюємо над формуванням у ліцеїстів високих моральних та вольових якостей, любові до України, до військової служби та професії офіцера. Ми готуємо фізично здорових, вмотивованих людей, спроможних переносити труднощі військової служби, а також всебічно розвинених та соціально-активних особистостей з почуттям відповідальності та високої духовності», – підкреслив він.

Голова Сеймику Лодзького воєводства Івона Коперська висловила своє захоплення організацією навчально-виховного процесу. «Ви готуєте майбутніх офіцерів, які самовіддано стають на захист своєї держави, а це вкрай важливо як для України, так і для усієї Європи та світу. Саме українське воїнство сьогодні стало щитом для усіх нас, за що їм велика вдячність і низький уклін», – підкреслила вона.

У ході першого дня робочого візиту на делегацію із Лодзького воєводства також чекала екскурсія Луцьким замком та відвідини музею Волинської ікони, де зберігається сакральна святиня краю – ікона Холмської Божої матері.

ВОЛИНСЬКИЙ ПАТРУЛЬНИЙ – СЕРЕД НЕСКОРЕНИХ-2023

За підсумками попереднього конкурсу шанс потрапити до української збірної учасників Ігор Нескорених отримав патрульний поліцейський Олександр Вовченко. Він братиме участь у відбіркових змаганнях, які наприкінці травня пройдуть у Львові.

З березня 2022 року у складі зведеного загону Департаменту патрульної поліції він воює у найгарячіших точка фронту. Брав участь у боях за Ірпінь, звільненні Миколаївської та Харківської областей, зараз разом з побратимами тримає позиції на Донеччині. Отримав порання – важку контузію. Але, запевняє, посилено тренується, аби на всесвітніх Іграх ветеранів та військовослужбовців продемонструвати усю міць і незламність української нації.

Цьогоріч змагання Нескорених пройдуть у німецькому Дюссельдорфі за участі понад 20 країн світу. Україну представлятимуть 24 учасники.

ВОЛИНЬРАДА ПРИЙМАЄ КОЛЕГ ІЗ ЛОДЗЬКОГО ВОЄВОДСТВА

В області з дводенним робочим візитом перебуватиме офіційна делегація Лодзького воєводства на чолі з головою тамтешнього Сеймику Івоною Коперською.

Під час презентаційної зустрічі польських колег привітали очільник обласної ради Григорій Недопад та його перший заступник Юрій Поліщук. До складу партнерської делегації також увійшли віце-голова зборів Лодзького воєводства Збігнєв Лінковський, голова Агенції регіонального розвитку Лодзя Марчін Рибка, речник Сеймику Лодзького воєводства Войцех Янчик та співробітник маршальської канцелярії Блажей Браун.

Найперше Григорій Недопад висловив вдячність польській стороні за усю багатовекторну допомогу, яку народ і влада Польщі надають українцям у протистоянні з окупантом, а також за прийняте запрошення відвідати Волинь у такий складний час. «Угоду про співпрацю між Волинню та Лодзьким воєводством підписано ще у 2010 році. Ми прагнемо оживити це партнерство, наповнити реальним змістом вже викладене у меморандумі, додати нове. Впевнений, що взаємодія у різних сферах буде обопільно корисною», – озвучив мету зустрічі Григорій Недопад.

Очільниця Сеймику Лодзького воєводства Івона Коперська розповіла, що в Україні вона не вперше, бувала на Вінниччині, з якою теж налагоджено співпрацю. Вона зазначила, що буде рада новому партнерству і уже запросила представників волинських бізнесових кіл на великий економічний форум, який пройде у Лодзі в червні. Пані Коперська також повідомила, що цю поїздку вони запланували не тільки як ділову, але й як візит-підтримку, привізши кількатонний вантаж гуманітарної допомоги.

«У Польщі ще живуть ті, хто пам’ятає жахіття другої світової, тому у нашому суспільстві немає байдужих до того, що чинять російські окупанти в Україні, ми дуже вболіваємо за вас. Нас вразило те, наскільки масово на початку війни українські чоловіки залишали Польщу, щоб стати на захист своєї країни. Лодзьке воєводство прийняло багато біженців, ми піклуємося про них якнайкраще, моя родина теж прихистила сім’ю із дітьми», – розповіла Івона Коперська.

Аби конкретизувати умови меморандуму про співпрацю, у програму перебування польської делегації включено ознайомчий візит до медичних, освітніх закладів та на кілька місцевих виробництв. Запланована також зустріч із бізнесовими колами за участі торгово-промислової палати та агенцій регіонального розвитку обох сторін.

Окрім того, Григорій Недопад разом із Івоною Коперською візьмуть участь у всеукраїнському Саміті мерів та голів регіонів, який відбудеться завтра у Києві під головуванням Президента.

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*