офіційний сайт

НАВЧАННЯ В УМОВАХ ВІЙНИ І БЕЗПЕКА – ГОЛОВНІ ТЕМИ СЕРПНЕВОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ ОСВІТЯН

Традиційна обласна серпнева конференція педагогічних працівників цьогоріч пройшла у режимі відеоконференції. Участь у заході взяли перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук, заступник очільника ОВА Юрій Гупало, начальниця управління освіти і науки ОВА Людмила Плахотна, депутати облради Орест Маховський, Ольга Омелько та Андрій Бокоч, керівниця управління Державної служби оцінювання якості освіти в області Ангеліна Корець, ректори волинських вишів, керівники органів управління освітою міст, районів та територіальних громад, директори навчальних закладів області.

З початком роботи конференції освітян привітав перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук. «Звісно, нам усім хотілося б, щоб усі наші навчальні заклади максимально працювали в режимі офлайн, адже якість освіти має бути нашим пріоритетом. Однак, сьогодні доводиться зважати на складні умови воєнного стану. Багато освітніх закладів сьогодні працюють над тим, щоб належним чином облаштувати укриття або ж бомбосховища, які є в закладах чи неподалік них. Усім учасникам освітнього процесу бажаю сил, наснаги та віри у перемогу України», – сказав він у своєму вітальному слові.

Очільниця профільного відомства ОВА Людмила Плахотна зауважила, що за час війни в області зародився своєрідний освітній фронт, адже у нових реаліях навчальні заклади стали штабами допомоги внутрішньо переміщеним громадянам та військовим, або ж гуманітарними хабами. Чимало педагогів та їх вихованців стали волонтерами чи вступили до лав ЗСУ, студенти вишів долучилися до інформаційної війни проти агресора.

Вона зупинилась на здобутках галузі у минулому навчальному році та акцентувала увагу колег на підготовці закладів освіти Волині до початку нового 2022-2023 навчального року, а також на організації освітнього процесу в умовах воєнного стану.

Вона зазначила, на сьогодні на Волині функціонує 1148 закладів освіти із загальною чисельністю учасників освітнього процесу понад 255 тис. осіб, з них: 30 закладів вищої та фахової перед вищої освіти, 16 закладів професійної (професійно-технічної) освіти, 561 заклад загальної середньої освіти, 486 закладів дошкільної освіти, 33 заклади позашкільної освіти і 26 інклюзивно-ресурсних центрів.

Так, 511 закладів освіти області новий навчальний рік планують розпочати в очній або змішаній формах, а це 45% від загальної кількості. Формат навчання залежатиме від наявності укриття та достатньої кількості місць у них. З огляду на місткість захисних споруд організовуватиметься позмінне навчання, також враховуватимуть і позицію батьків.

«Думки батьків щодо форм навчання у новому навчальному році є різними. Зокрема, офлайн-навчання підтримують 59% батьків, інші – за дистанційну форму здобуття освіти. Ми маємо врахувати усі ці думки і пристосовувати форми роботи згідно з побажаннями батьків», – наголосила Людмила Плахотна.

Вона запевнила, що з боку влади здійснюються всі необхідні кроки для безпечної організації нового навчального року. У кожній освітній установі створено паспорти безпеки, встановлено спеціальне обладнання для сповіщення сигналу повітряної тривоги, проводитимуться інформаційно-просвітницькі та виховні заходи з питань безпеки, домедичної підготовки, буде запроваджено також уроки безпеки.

«В умовах воєнного стану важливою складовою надання освітніх послуг залишається належна організація підвезення учнів та педагогічних працівників. До початку війни парк шкільних автобусів області налічував 245 одиниць. З початку оголошення воєнного стану для потреб ЗСУ вилучено 59 шкільних автобусів, які перебували в комунальній власності територіальних громад, ще 29 автобусів залучено для евакуації. На сьогодні загальна потреба в придбанні транспорту становить: 60 одиниць на заміну вилученої техніки та 33 автобуси для оновлення шкільного автопарку. Область має кошти освітньої субвенції у сумі понад 28 млн грн, і у цьому році ми зможемо придбати 13 шкільних автобусів у тому числі 2 спеціальних», – зауважила вона.

Людмила Плахотна також наголосила, що війна змінила звичну систему профорієнтаційної роботи закладів освіти: перебування за кордоном значної кількості молоді, педагогів, зміна ринку праці на потреби економіки країни визначили інші пріоритети в профорієнтаційній роботі.

Вона також зазначила, що у червні цього року внесено зміни до ЗУ «Про професійну (професійно-технічну) освіту». «Новації сприятимуть зниженню рівня безробіття та забезпечать швидку перекваліфікацію тих, хто втратив роботу. Зміни у законодавстві зокрема передбачають можливість безоплатно отримати другу робітничу професію через 3 роки після отримання попередньої професії», – зазначила вона.

Ще однією новацією, за словами головної освітянки краю, стане посилення національно-патріотичної складової у навчальних програмах.

ВОЛОДИМИР АЛЕЙНІКОВ: «46 РОКІВ Я ПРИСВЯТИВ БУДИНКУ ДИТИНИ»

За дорученням голови обласної ради Григорія Недопада заслужену відзнаку багаторічному керівнику обласного будинку дитини вручив заступник голови Григорій Пустовіт. До привітань також доєдналися заступник начальника управління охорони здоров’я ОВА Валерій Руцький та начальниця відділу з питань гуманітарної та соціально-культурної сфери апарату облради Галина Карнаухова.

Григорій Пустовіт зауважив, що нинішня відзнака є більш, аніж заслуженою, адже це вдячність за багаторічну сумлінну працю, високу професійність, відданість справі та вагомий особистий внесок у розвиток галузі охорони здоров’я.

«Ви направду легендарна людина для будинку дитини, для Луцька та для усієї Волині. Ви стали справжнім батьком для великої кількості дітей, завдяки Вам вони всі відчували батьківську теплоту. Дякую Вам за багаторічну сумлінну працю, за те, що Ви і дотепер живете проблемами закладу, вклали у нього все своє серце, увесь свій талант. Саме завдяки Вашій невтомній праці будинок дитини наповнився теплом і світлом, яке сьогодні приваблює чимало меценатів і благодійників, що хочуть вам допомагати і з радістю це роблять», – звернувся Григорій Пустовіт до Володимира Алейнікова.

Багаторічний директор будинку маляти висловив вдячність за нагороду та визнання. Він розповів, що прийшов на роботу у будинок дитини у 1976 -му на посаду лікаря-педіатра, а з 1992 року вже очолив заклад. За цей час, пригадує, довелось пережити чимало.

«Я відпрацював у будинку дитини 46 років, за період моєї роботи ми із колегами виховали 4,5 тисячі дітей, з них більше тисячі було усиновлено. За моєї пам’яті лише двоє діток повернулось назад із сімей у будинок дитини. Нам вдалось прооперувати семеро діток із серцевими вадами, були малюки, яким ми робили інші складні оперативні втручання, в тому числі і пластичні. Найсутужніший період був на початку 90-х, тоді у нас перебувало понад 120 дітей, а кормити їх було нічим», – пригадав він.

Окрім виконання посадових обов’язків директора Володимир Алєйнкіов займався також пошуком родичів своїх підопічних, аби вони не залишались самотніми у цьому світі.

« У нас були двійнята- сестри, одну удочерили в Луцьк, а іншу в Ківерці і от одного разу я покликав їх обох на якийсь святковий захід посадив поряд, познайомив, мовляв – це наша вихованка Оля, а це Люба, а тоді й розповів їм, що вони рідні сестрички…Ті емоції, які були у них, не описати словами… І схожих історій у моїй роботі було чимало», – зі сльозами радості на очах розповідає він.

Не так давно Володимир Михайлович пішов на заслужений відпочинок, каже тепер зможе вдосталь порибалити, позбирати у лісі гриби та приділити час родині.

«Як настанову для своїх наступників можу сказати лише одне, що для такого контингенту діток, які виховуються у нашому сиротинці, дуже важливим є відношення. У роботі з ними важливо бути чесним, справедливим, не підлим. До цієї малечі слід відноситись набагато краще, аніж до своїх рідних дітей, адже це дітки важкої долі…», – резюмував він.

ГРИГОРІЙ НЕДОПАД: «УСІ КОМУНАЛЬНІ МЕДЗАКЛАДИ МАТИМУТЬ ПІДТРИМКУ»

Голова обласної ради Григорій Недопад учергове передав продукти харчування тривалого зберігання для пацієнтів обласної психіатричної лікарні.

Цю гуманітарну допомогу залучено завдяки американському благодійному фонду «Врятуймо українських дітей». Півтонний вантаж з Варшави доправили волинські волонтери, з якими постійно співпрацює обласна рада. Частину гумдопомоги благодійники адресно спрямували для Волинської обласної психлікарні, решту – доправлять на Київщину.

Серед вантажу – м’ясні та овочеві консерви, крупи і макаронні вироби, сухі сніданки, чаї та фруктові напої, а також солодощі, оскільки серед пацієнтів психіатричної установи – тридцятеро дітей.

За словами медичної директорки лікарні Людмили Юрко, продукти – це найактуальніша зараз потреба. Медзаклад відчутно переповнений. Сьогодні тут проходять лікування більш як півтисячі пацієнтів, серед яких чимало евакуйованих з територій активних обстрілів і зони бойових дій, в тому числі і діти.

«Через перевантаження кошторис установи дозволяє виділити на харчування одного пацієнта не більше 10,5 гривень на день. Тому гуманітарне продовольство надзвичайно допомагає. Окрім того, наші кухарі вдаються до неймовірної кулінарної вигадливості, щоб урізноманітнити меню пацієнтів. Так, до прикладу, нашим хворим дуже полюбилася випічка з плодів лікарняного саду. Вона з найпростіших продуктів, але на смак – ніби з трендової кондитерської», – стверджує головна лікарка.

Григорій Недопад запевнив, що обласна рада постійно підтримуватиме потреби обласних медичних установ. Днями психлікарня отримає черговий продуктовий вантаж. Окрім того, на його прохання сільгосппідприємство «Чебені» забезпечить медустанову м’ясом.

ДЕПУТАТИ ОБЛРАДИ ПРОІНСПЕКТУВАЛИ ЗАКЛАДИ ПОЗАШКІЛЛЯ. ФОТО

Члени постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку провели виїзне засідання з метою ознайомлення зі станом готовності закладів позашкільної освіти обласної ради до нового навчального року. Участь у роботі комісії також взяли перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук та начальниця управління освіти і науки ОВА Людмила Плахотна.

Депутати відвідали обласний центр національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді, обласний еколого-натуралістичний центр та у центр позашкільної освіти. Керівники закладів позашкілля запропонували обранцям громади оглянути матеріально-технічну базу, ознайомитись зі здобутками і специфікою їх роботи.

Найперше депутатів цікавила безпекова складова, оскільки кожен із закладів планує працювати в офлайн режимі та частково за змішаною формою навчання.

Так, в обласному центрі національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді укриття повністю укомплектоване усім необхідним згідно з методичними рекомендаціями ДСНС. Оскільки в укритті немає стаціонарної санітарної кімнати, тут планують встановити біотуалет.

В еколого-натуралістичному центрі облаштовують додаткові площі для укриття. З обласного бюджету уже виділено кошти на його капітальне будівництво, встановлення пожежної сигналізації та придбання генератора. В ході робіт передбачено будівництво в укритті двох туалетів та умивальника, заплановано також підведення води та встановлення системи водовідведення.

У центрі позашкільної освіти також підготували тимчасове укриття, що може вмістити як педагогів закладу, так і учасників освітнього процесу. Коштом обласного бюджету сюди вже найближчим часом планують додатково придбати біотуалет та водні помпи.

Керівники центрів також поділились із депутатами пріоритетними напрямками діяльності на прийдешній навчальний рік.

Як розповіла директорка обласного еколого-натуралістичного центру Валентина Остапчук, у закладі розвивається проєктна діяльність у співпраці із закордонними партнерами. Тут також модернізовано роботу обласної очно-заочної Природничої школи: відділення юного фермера, акваріумістики та аквадизайну, юних аграріїв та бджолярів, флористики і ландшафтного дизайну, біології, малої лісової академії. Відкрито нові відділення – медико-біологічне, ветеринарії. У центрі модернізували навчальні лабораторії зоології, квітництва та ландшафтного дизайну, біології, агробіології, екології та методичної роботи.

Очільниця центру позашкільної освіти, депутатка облради Оксана Філіпчук продемонструвала хід ремонтних робіт на першому поверсі будівлі, де будуть облаштовані кабінети для занять з найменшими вихованцями закладу (маленька школа), усе це згідно з рекомендаціями ДСНС. Тут і надалі планують розвивати напрям науково-технічної творчості та поглиблювати методично-координаційну роботу за посередництвом виїзних семінарів-практикумів у територіальних громадах. Також у планах і розвиток художньо-естетичного напряму. У новому навчальному році буде запроваджено новий вид платної послуги, а саме підготовка майбутніх абітурієнтів до ЗНО.

Керівник обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді Богдан Бальбуза, а також чимало педагогів та вихованців закладу нині перебувають в лавах ЗСУ. Відтак, діяльність заступників директора у тому числі спрямована на волонтерську діяльність. Упродовж війни тут сформовано та відправлено на фронт більше 20 тисяч сухпайків. Вихованці закладу передають захисникам свої малюнки, які слугують для них оберегами. Центр планує розширювати мережу і урізноманітнювати масові заходи патріотичного спрямування. Депутати рекомендували керівництву закладу тісніше координувати цю роботу із тергромадами.

Перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук також акцентував увагу колег на потребі звернення Волиньради до центральних органів влади про повернення практики обов’язкової наявності військово-патріотичних гуртків у загальноосвітніх школах.

Окрім того, сільським, селищним та міським головам члени профільної комісії облради рекомендували створити у територіальних громадах осередки національно-патріотичного виховання та військово-патріотичного виховання дітей та молоді, а також забезпечити оплату праці керівників зразкових музейних закладів етнографічного спрямування.

Обласним комунальним закладам позашкільної освіти депутати рекомендують посилити інструктивно-методичну та координаційну роботу в області з профільних напрямків, а також забезпечити активну участь працівників та вихованців у всеукраїнських заходах.

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*