На Волині розпочав роботу дводенний тренінг для представників громад «Поширення кращих практик муніципального енергоменеджменту», організований Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України у рамках проєкту «Просування енергоефективності та імплементація Директиви ЄС про енергоефективність в Україні». Участь у роботі семінару взяв перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук.
Навчання відбувається за безпосередньої підтримки менеджерів німецько-швейцарського проєкту GIZ. В контексті майбутнього вступу України до ЄС компанія надає українському уряду консультаційну підтримку з питань місцевого самоврядування, верховенства права, спрощених процедур торгівлі, енергетики та захисту клімату. Водночас GIZ консультує українські громади з метою підвищення їх ефективності та організовує тренінги для адміністративного персоналу.
Перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук подякував організаторам за можливість для громад отримати цінні теоретичні і практичні знання з надзвичайно актуальної теми – енергоефективності: «У теперішній важкий час енергонезалежність – це основа стійкості громад. Але й у мирні часи – це пріоритетне питання. Переконаний, керівники громад розуміють, що йдеться не лише про ощадне використання енергоресурсів та вивільнення коштів на розвиток своїх територій, а й про підвищення якості послуг і життя мешканців та енергетичну безпеку. Бюджетні слухання, які нещодавно провела обласна рада, лише підтверджують першочерговість такого запиту. Тож бажаю плідної роботи, аби кращі практики запровадження системи муніципальної енергоефективності мали якнайширше відображення у громадах Волині». Принагідно він привітав представників громад з прийдешнім Днем місцевого самоврядування та Днем волонтера, зауваживши, що волонтерство складно уявити без активної участі у цьому процесі самоврядних органів.
Звертаючись до учасників тренінгу, заступник керівника Держенергоефективності Віктор Білько зауважив, що громадам слід розглядати енергоефективнгість не лише стосовно будівель, а й усієї інфраструктури. Принагідно він повідомив, що агенцією запроваджено фонд пільгового кредитування та лізинг для реалізації заходів з енергонезалежності, яким громади можуть скористатися за умови впровадження системи муніципального енергоменеджменту.
Чому варто це зробити, практичні аспекти запровадження, ключові навички, якими повинен володіти енергоменеджер, переваги, що отримає громада, – про усе це детально розповідатимуть менеджери проєкту GIZ. Зокрема, експерт Олександр Шумельда наголосив, що побудова системи муніципального енергоменеджменту дозволить ощадити до 25% асигнувань на енергоресурсах. Він наголосив, що для успіху в громадах важливо запровадити окремі посади енергоменеджерів, має значення і особиста координація процесу керівником ОТГ. Знадобиться повний енергоаудит кожної будівлі, яка утримується коштом місцевого бюджету. Це дасть можливість розрахувати і залучити інвестиції, взяти участь у грантових і кредитних програмах. Результат: енергетична безпека, економічна спроможність, підвищення якості життя громади та раціональне управління муніципальною власністю. Окрім теоретичних знань учасники семінару також зможуть отримати і практичні поради аж до технічних аспектів встановлення, приміром, сонячних станцій чи теплових насосів.