День: 06.11.2024
В ЛНТУ ВІДКРИЛИ ЦЕНТР ВЕТЕРАНСЬКОГО РОЗВИТКУ
На презентації простору «LNTU VETERAN HUB» були присутні голова обласної ради Григорій Недопад, очільник ОВА Юрій Погуляйко, народні депутати Вячеслав Рубльов та Ірина Констанкевич, Луцький міський голова Ігор Поліщук, а також заступник Міністра освіти і науки України Михайло Винницький.
Ветеранський хаб облаштували в одному із корпусів навчального закладу. Ректорка ЛНТУ Ірина Вахович зазначила, що головна мета -налагодити координацію, методичне забезпечення та організацію програм, спрямованих на соціальну адаптацію і сприяння працевлаштуванню військовослужбовців, ветеранів і ветеранок війни та членів їхніх сімей і родин загиблих. «Ми зосереджуємося на освітніх програмах, на поєднанні ветеранського руху з молодіжним. Крім того для ветеранів будуть доступні всі можливості нашого університету», – додала Ірина Вахович.
Також на базі ветеранського хабу будуть організовані короткострокові курси науково-професійної перепідготовки та заходи з соціально-психологічної адаптації. До послуг ветеранів будуть також Центр медіації і психології, та навчальний центр «VolynBusinessHub», який має досвід з організації та проведення тренінгових курсів різного спрямування для різних категорій слухачів.
Голова Волиньради Григорій Недопад зазначив, що в області активно продовжується робота зі створення ветеранських просторів та розвитку ветеранського руху. «Ми говоримо із закордонними партнерами про те, щоб на базі територіальних громад створювати центри психологічної підтримки, реабілітації для ветеранів. Ми працюємо над тим, щоб готувати психологів, які будуть надавати необхідну допомогу. Цей центр – один із тих, які будуть функціонувати і працювати для наших захисників і захисниць», – наголосив голова обласної ради.
Заступник міністра Михайло Винницький зазначив, що представляє не лише Міністерство освіти, але й Міністерство у справах ветеранів.«Зараз ці дві структури спільно працюють над тим, щоб розробити спеціальні програми для перекваліфікації та надання нових можливостей для тих, хто повертається з фронту. Цього року ми маємо намір запровадити програму грантів для дітей ветеранів. І це – подяка від держави за те, що наші хлопці і дівчата захищають нас. Ветерани мають стати будівничими нового українського суспільства», – підкреслив Михайло Винницький.
ТОВАРИСТВАМ МИСЛИВЦІВ І РИБАЛОК ЗНОВУ НАДАДУТЬ У КОРИСТУВАННЯ МИСЛИВСЬКІ УГІДДЯ
Таке рішення прийняла сьогодні постійна комісія з питань екології, раціонального використання природних ресурсів і рекомендувала депутатам обласної ради підтримати цю ухвалу.
Участь у роботі профільної комісії взяли також заступник голови Григорій Пустовіт, інші депутати Волиньради, представники Держекоінспекції, Північно-Західного міжрегіонального управління лісового і мисливського господарства, голови обласної та міськрайонних організацій Українського товариства мисливців і рибалок (УТМР). За роботою екологічної комісії спостерігали і майбутні лісоводи – студенти факультету аграрних технологій та екології ЛНТУ.
У порядку денному засідання – надання у користування мисливських угідь 12-ом місцевим організаціям УТМР. Спілка любителів полювання та риболовлі в області налічує майже 7 тисяч членів, третина з яких сьогодні у війську, чимало у лавах товариства і ветеранів та учасників бойових дій. Терміни користування мисливським угіддями у них закінчилися у 2022 році, і угіддя перейшли до Державного мисливського резерву. Через військовий стан і заборону полювання досі питання поновлення не розглядалося.
«Останнім часом поширюється інформація, що понад 800 тис га мисливських угідь не мають господаря. Є певні закиди і до обласної ради, що через ненадання мисливських угідь нікому охороняти, підгодовувати диких тварин і регулювати їх чисельність. Досі це робили організації УТМР. Бо на утримання мисливських угідь, які відійшли до державного мисливського резерву, коштів держбюджету не передбачено. Сьогодні пропонується надати товариствам мисливців і рибалок в користування мисливські угіддя загальною площею 442 тис га, з них лише 23% лісових площ, решту 77% займають польові та водно-болотні угіддя. Таким чином, на значних територіях з’явиться конкретний господар, який буде вести мисливське господарство, займатися охороною і регулюванням чисельності мисливських тварин», – обґрунтував повернення до питання надання у користування мисливських угідь голова екологічної комісії Юрій Ройко.
Ще одна обставина на користь такого рішення – це погіршення в області епізоотичної ситуації, зокрема, стрімке поширення африканської чуми свиней, а також сказу серед лисиць, популяція яких через заборону полювання суттєво зросла. «Саме єгерська служба УТМР на ввірених їм угіддях мають у встановлених вогнищах сказу здійснювати контроль за чисельністю шляхом відстрілу відповідно до законодавства про ветеринарну медицину. Але контроль за популяцією лисиці – це не тільки відстріл, а й проведення Держпродслужбою у співпраці з мисливськими колективами пероральної імунізації диких тварин через розповсюдження принад з вакциною. Таким чином, користувачі мисливських угідь в умовах воєнного стану мають зосередитися на здійсненні біотехнічних заходів та охороні мисливських угідь», – підсумував Юрій Ройко, звертаючись до голів міськрайонних організацій мисливців і рибалок.
Тож, на підставі поданих документів та за результатами обговорення члени екологічної комісії ухвалили проєкт рішення про надання в користуванням терміном на 15 років (закон передбачає не менше зазначеного періоду) мисливських угідь для 12-ти обласної та міськрайонних організацій мисливців і рибалок, а також рекомендували підтримати це рішення депутатам обласної ради. Профільна комісія також планує у найближчій перспективі присвятити окреме засідання розгляду бізнес-планів місцевих організацій УТМР з ведення мисливських господарств на виділених площах.
Під час засідання депутати порушили питання відновлення у волинських лісах полювання відповідно до рішення ради оборони області. Зокрема депутат Анатолій Вітів цікавився доцільністю та обґрунтованістю такого рішення під час дії воєнного стану. Проте одностайності у цьому питанні депутати не досягли, тож вирішили дискусію щодо цього перенести до сесійної зали.
За пропозицією депутатки Людмили Кирди екологічна комісія додатковим питанням порядку денного ухвалила рішення звернутися до Президента України з клопотанням не підписувати так званий дров’яний закон. «До прикладу, на Маневиччині, яка не газифікована, 80% населення використовують дрова для опалення осель. Цей закон створить для простих людей великі проблеми, але невідомо, чи вплине на незаконні рубки», – зауважила Людмила Кирда. Її підтримав і депутат Олександр Пирожик, який доєднався в онлайн-режимі до роботи комісії із зони бойових дій: «Закон виписаний недолуго, тому і викликав значний суспільний резонанс». Тож відповідне звернення щодо опротестування згаданого законопроєкту депутати підготують на найближчу сесію Волиньради.