Стратегічну сесію з оцінки відповідності регіональних стратегій положеннями Державної стратегії регіонального розвитку організовано Міністерством розвитку громад та територій України за партнерської підтримки Програми ПРООН із підвищення стійкості і відновлення та участі Української асоціації районних і обласних рад.
Стан планування стратегії розвитку своїх регіонів презентували Волинська, Рівненська, Львівська та Закарпатська області. Волиньраду представляв заступник голови, член робочої групи з актуалізації регіонального стратегічного планування Григорій Пустовіт. Він, зокрема, зазначив, що з метою актуалізації Стратегії розвитку Волинської області на період до 2027 року було проведено 5 засідань робочої групи та 3 громадських обговорення. Відбулась також Стратегічна сесія «Стратегічні пріоритети розвитку Волині: роль і місце територіальних громад», під час якої за підтримки фахівців проєкту «Говерла» USAID було проведено аналіз необхідних змін до Стратегії області, в тому числі й у розрізі громад, а також синхронізацію з основними стратегічними цілями Державної Стратегії.
В проєкті оновленої Стратегії Волинської області до 2027 року стратегічні та оперативні цілі не змінені, але доповнено зміст завдань з урахуванням внесених змін до Державної Стратегії. Зокрема, ураховані вимоги безбар’єрності, гендерної рівності, підтримки та соціального захисту ветеранів війни та їх сімей, ВПО, маломобільних груп населення тощо.
Наголошувалося, що транскордонне співробітництва не лише одна з п’яти стратегічних цілей Волині, а й ключовий пріоритет. Активна позиція області в цьому питанні дає змогу реалізовувати інші стратегічні цілі від розвитку експорту до створення потужної лікувальної бази для реабілітації військових та відновлювального лікування. Волинь має ряд програм транскордонного співробітництва. Кількість спільних проєктів та їх наповнення свідчать про нові можливості регіону, наявність потужних проєктних команд у громадах та використання стратегії як механізму досягнення таких цілей.
Потенціал області як логістичного хабу з можливістю активної підтримки експорту та розвитком відповідної інфраструктури – ще один важливий елемент в реалізації стратегічних завдань. На Волині розбудовується інфраструктура під два “сухі порти” для експорту сільгосппродукції, активізовано роботу зі створення індустріальних парків, вже зареєстровано 3 таких. Триває робота над запуском «Аналітичного порталу Волині» – інтелектуальної системи аналізу даних, що допомагає приймати швидкі та ефективні управлінські рішення. Загалом Стратегія Волині адаптована до Цілей Сталого розвитку ООН і тому практична цінність цього документу для розвитку експорту та залучення інвестицій дуже велика.
За підсумками моніторингу відповідності регіонального стратегічного планування, ідентифікації можливостей, аналізу продуктивних сил регіонів, а також проблематики будуть визначені наступні кроки зі стратегічного розвитку.