Таким був порядок денний засідання постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики. Участь у роботі комісії взяли перший заступник голови Волиньради Юрій Поліщук та заступник керуючого справами виконавчого апарату Юрій Ройко.
За інформацією директора департаменту фінансів ОВА Ігоря Никитюка у 2023 році доходи обласного бюджету склали понад 3 млрд 300 млн грн, трохи більше половини з яких – це власні надходження, решта – дотації та субвенції. За власними доходами обласний бюджет виконаний до затверджених показників на 100,8 %, понад план надійшло 13 млн гривень. Порівняно з 2022 роком власні доходи зросли орієнтовно на 15%, а обсяг субвенцій – у 2 рази, водночас обсяг дотацій з державного бюджету (базової та на комунальні послуги й енергоносії) зменшився на 133 млн гривень.
Що ж до видатків обласної скарбниці, то минулоріч їх обсяг склав 3 421,2 млн грн. Дві третини цієї суми було спрямовано на фінансування освіти, охорони здоров’я, соціального захисту і соціального забезпечення населення, культури і мистецтва, спортивної галузі. Важливою складовою витрат обласного бюджету в умовах воєнного стану була фінансова підтримка оборони області, сімей загиблих військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб. Такі видатки у році, що минув, перевищили 270 млн. грн. Окрім того на майже 550 млн грн було профінансовано регіональні програми, зокрема розвиток обласних комунальних підприємств та медичних закладів; матеріально-технічне забезпечення військових частин, підрозділів правоохоронних органів; підтримки осіб, які брали участь у захисті Батьківщини, та членів їхніх сімей; вимушених переселенців; соціального захисту населення.
Проаналізували члени комісії і звіт про виконання основних показників обласного бюджету за І-е півріччя 2024 року. Так, доходи за цей період склали 1 млрд 100 млн грн. І це на 135 млн грн менше, ніж минулоріч, зауважує головний фінансист. Попри все, до прогнозних показників за перше півріччя обласний бюджет перевиконано на 5 млн грн. Видатки ж перевищили 1 млрд. 137 млн грн. Їхнє основне призначення – це оплата праці працівникам бюджетної сфери, енергоносіїв, утримання комунальних установ, фінансування обласних цільових програм тощо.
Підсумовуючи, голова бюджетної комісії Орест Маховський зазначив, що минулий бюджетний рік, допоки у жовтні не було вилучено з місцевих скарбниць ПДФО військових, був доволі прогнозованим. «Я дякую за конструктивну співпрацю департаменту фінансів ОВА. За зверненням і депутатів, і громад нам вдалося залагодити складні ситуації та вирішити низку нагальних питань. Враховуючи цьогорічні достатньо обмежені можливості обласної казни, ми активно працюємо з громадами щодо співфінансування закладів спільної власності, зокрема, медичних та освітніх, за що я також щиро вдячний», – запевнив Орест Маховський. Після обговорення члени комісії рекомендували депутатам обласної ради звіти про виконання обласного бюджету за обидва періоди взяти до відома.
Депутати також заслухали моніторинговий звіт про реалізацію Стратегії розвитку області на період до 2027 року та моніторинговий звіт про виконання Плану заходів на 2021–2023 роки з реалізації цієї Стратегії. Директорка департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів ОВА Вероніка Бальбуза зазначила, що аналіз проводився відповідно до п’яти основних стратегічних цілей: підвищення конкуренто-спроможності регіональної економіки; розвиток людського капіталу та підвищення якості життя населення; розбудова інноваційної економіки, транскордонного співробітництва; раціональне використання природних ресурсів та екологічна безпека. Вона також зауважила, що на більшість індикаторів суттєво вплинула війна, зменшення чисельності населення, в тому числі через виїзд, а також нестабільна економічна ситуація.
Тим не менше, за її словами, для реалізації ключових завдань та найпріоритетніших проєктів місцевого та регіонального розвитку було акумульовано всі можливі джерела фінансування – бюджети усіх рівнів, грантові кошти, власні асигнування підприємств та кредитні ресурси. Упродовж 2023 року здійснено фінансування 12 об’єктів, передбачених Планом заходів, на загальну суму майже 60 млн грн. Найбільше об’єктів – 10 було профінансовано відповідно до стратегічної цілі «Розвиток людського капіталу та підвищення якості життя населення», ще два – у сфері підвищення конкурентоспроможності регіональної економіки.
Під час обговорення моніторингових звітів члени бюджетної комісії цікавилися ходом актуалізації Стратегії розвитку області на період до 2027 року, оскільки цей документ було сформовано у 2020 році і, зважаючи на кардинальну зміну ситуації, він потребує суттєвого оновлення. За словами Вероніки Бальбузи, процес триває і передбачається завершити його до кінця року. Депутати висловили сподівання, що стратегічний документ буде виразним і максимально конкретним. Голова бюджетної комісії також висловив побажання врахувати у звіті про виконання Плану заходів з реалізації Стратегії у 2024 році проєкти, які фінансуватимуться за рахунок цільових субвенцій з державного бюджету, йдеться про модернізацію шкільних їдалень, облаштування укриттів в медустановах, придбання шкільних автобусів тощо.
Члени профільної комісії рекомендували сесії обласної ради схвалити моніторингові звіти за 2023 рік щодо виконання Стратегії розвитку області та Плану з її реалізації.