У Волинському регіональному музеї українського війська та військової техніки відбулось засідання круглого столу на тему: «Колабораціонізм вчора і сьогодні. Друга світова війна. Початок». Участь в експертному обговоренні взяв заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт.
Завідувач філії Національного військово-історичного музею України – Волинського регіонального музею українського війська та військової техніки Олег Ткачук зауважив, що тематичні дискусії, які проводяться у музеї, уже стали традиційними, а надто в період великої війни, яка триває в Україні. «Я переконаний, що завдяки мужності та героїзму українських воїнів, ми неодмінно здобудемо перемогу. Одночасно, ми не маємо забувати, що сьогодні війна триває не лише на полі бою, а на культурному, історичному, релігійному та ідеологічному фронтах. І ми не маємо права програти цю війну, бо брати до рук зброю будуть змушені наші нащадки», – зауважив він.
Заступник голови облради Григорій Пустовіт виступив з аналітичною доповіддю, в якій ґрунтовно розкрив тематику діяльності європейських колаборантів Вермахту у Другій світовій війні. Зокрема, він зосередив увагу на діяльності дивізій СС та інших військових формувань, які діяли у різних частинах Європи і світу та співпрацювали з фашистською Німеччиною.
«У радянські часи нам нав’язували думку, що колабораціонізм – це зрадництво, і воно властиве виключно українцям, наводячи приклад діяльності дивізії СС «Галичина», але це не так. Всяка співпраця з ворогом – неприпустима, однак є різні форми і рівні колаборації. Щоб ми зрозуміли, що це за явище і могли розібратися, властиве воно виключно нам, чи усьому світові, на цю тему треба говорити і порівнювати. Скажімо, для населення західної України у той час загрозу становили саме радянські війська. Ця тема дуже делікатна, адже і сьогодні в лавах ЗСУ служать росіяни, які воюють спільно із нашими бійцями, вони боряться за свою країну, за своє майбутнє. Війни різні, є агресор і є жертва агресії. Співпраця з агресором – це зло, співпраця із жертвою – це благо», – зазначив Григорій Пустовіт.
Заступник декана факультету історії, політології та національної безпеки ВНУ ім. Лесі Українки Тарас Літковець розкрив тему Російської визвольної армії у військово-політичних проєктах Третього Рейху. Доктор історичних наук, професор, заступник директора ВІППО Олександр Дем’янюк поділився дослідженням на тему: «Колабораціоністські уряди країн Європи періоду Другої світової війни». Присутні також обмінялись думками щодо мотивів діяльності та призначення російського добровольчого корпусу та легіону «Свобода росії» у нинішній російсько-українській війні.