офіційний сайт

В КОЛОДЯЖНОМУ ОНОВИЛИ БРЕНД САДИБИ КОСАЧІВ І ПРОВЕЛИ ЗАСІДАННЯ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО КОМІТЕТУ

В КОЛОДЯЖНОМУ ОНОВИЛИ БРЕНД САДИБИ КОСАЧІВ І ПРОВЕЛИ ЗАСІДАННЯ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО КОМІТЕТУ

У роботі Комітету Верховної ради з питань гуманітарної та інформаційної політики взяли участь голова обласної ради Григорій Недопад, депутати обласної ради, в.о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, голови громад, представники органів виконавчої влади, історики, науковці.

«Реалізація гуманітарно-культурних політик в умовах війни і поствоєнного часу: регіональні моделі, їх множинність і трансформації» – такою була тема виїзного засідання. На прикладі музейно-історичних об’єктів парламентарі вивчали питання адаптації сфери культури до умов воєнного стану та у повоєнний період, залучення коштів на утримання в належному стані історичних пам’яток, музеїв, інших об’єктів культурної спадщини.

«Ми почали наше виїзне засідання Комітету саме в Колодяжному, тому що це одне з місць сили та духовності українського народу, тут формувалася українська еліта, люди, які згодом стануть маркерами нашої ідентичності. В 2019 році ми обрали низку пріоритетних напрямків для роботи нашого Комітету. Це музеї і все, що пов’язане з музеєзнавством, розбудова культурної мережі в громадах в рамках децентралізації, то ж сьогодні ми будемо робити аналіз того, що зроблено», – зазначила парламентарка, перша заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич.

Гостей привітав голова Волиньради Григорій Недопад. Він зазначив, що під час війни культура та історія лишаються важливими для українського народу. «Багато що на Волині було зроблено до повномасштабного вторгнення завдяки роботі нашої народної депутатки Ірини Констанкевич, голів територіальних громад. Почалось відновлення будинків Косачів, музею В’ячеслава Липинського, стартувала реставрація Олицького замку. Поза сумнівом – українська історія і культура є надзвичайно важливими, і як би не намагався їх знищити ворог, ми зможемо її зберегти, примножити та популяризувати не тільки серед українців, а й по всьому світу», – зазначив Григорій Недопад. Він також додав, що в питанні відновлення пам’яток історичної спадщини доєднуються й країни-партнери. Так, в Олиці за кошти Республіки Польща триває реставрація колегіального костелу Святої Трійці ХVІІ століття, який є спільною історичною спадщиною польського та українського народів.

В. о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв доповів, що в умовах повномасштабної війни виникло багато викликів: збереження пам’яток та створення умов для функціонування сфери культури. Крім того болючим є питання кадрів – 40% працівників культури виїхали за межі Україну з початком війни або залишили роботу в цій сфері. Він також зазначив, що від початку війни росії проти України постраждали 1080 об’єктів культурної спадщини, деякі з них майже втрачено.

«З початком війни із зони бойових дій була релокована низка закладів культури. На жаль, визначаємо певну неефективність їхньої роботи. Так, це збереження людей, їхньої зарплати, але ми маємо вивчити їх роботу і ефективність використання бюджетних коштів. Що ж стосується пам’яток культури, то їхня втрата особливо болісна, адже виклик війни не дає можливість проводити реставрацію, бо держава не може забезпечити проведення таких робіт. Залишається ресурс за програмою «Велике будівництво», «Велика реставрація», ми завершуємо ті роботи, які були початі ще в довоєнний період, проводимо протиаварійні заходи. Але це дуже малий ресурс», – зазначив урядовець.

Під час роботи Комітету відбулося відкриття відреставрованих будинків сім’ї Косачів. Їх було презентовано через театральні мініатюри променад-вистави, що відобразили найяскравіші епізоди життя, творчості та літературного світу родини Косачів. Дійство створено за фінансової підтримки Українського культурного фонду в рамках проєкту «Садиба Косачів – сучасний осередок культурних наративів і сенсів українського суспільства», реалізація якого стартувала цього ж дня. Суть ініціативи у представленні родинного маєтку широкому загалу як сучасного культурного центру, який сприятиме усвідомленню національної ідентичності, цінностей українців на прикладі родини Косачів. Сюжети створених мініатюр стануть основою серії коротких відео для соцмереж, які використовуватимуться для просування садиби, формування моди на українське.

Також сьогодні стартував фестиваль «Літо в садибі Косачів», який приурочили до 175-річчя від дня народження Олени Пчілки, матері Лесі Українки. Цій події також присвятили погашення лімітованого випуску поштових марок, які «Укрпошта» випустила на замовлення Колодяжненського музею імені Лесі Українки. До поштового блоку входять марка, конверт, поштовий блок у буклеті з дев’ятьма фотографіями з історії життя Олени Пчілки. Випуск налічує лише 20 примірників.

На завершення першого дня виїзного засідання комітету парламентарів та гостей фестивалю запросили на променад-перформанс «Садиба Косачів: то власне дома», який презентували актори театру «Гармидер», а також провели екскурсії меморіальними будинками та садибою Косачів.

    Зробити звернення

    Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

    П.І.Б. :*

    Адреса :*

    Телефон :

    Звернення :*

    Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

    Електронною поштоюПоштою

    Поштою :*

    Електронною поштою :*