Після проведеного депутатами аналізу загальних прогнозних розрахунків на наступний бюджетний рік з головними розпорядниками коштів обласного бюджету теперішній раунд передбачає консультації з фінансування регіональних галузевих програм, а також видатків практичного кожного обласного комунального закладу.
Голова бюджетної комісії Орест Маховський зауважив, що у процесі планування обласного кошторису на наступний рік тепер більше конкретики, оскільки вже прийнято державний бюджет. «Щоправда, усе ще немає ясності з обсягами освітньої субвенції, також нерозподіленою між областями залишається і додаткова дотація з держбюджету. Але основні граничні розрахунки департаментом фінансів уже доведені до головних розпорядників коштів. Отож, з огляду на ці показники маємо планувати видатки, які й увійдуть в проєкт обласного бюджету на наступний рік», – зазначив очільник депутатської комісії.
Начальник департаменту фінансів ОВА Ігор Никитюк додав, що через невизначеність зі згаданими базовими трансфертами з державного бюджету незабезпеченість головних розпорядників коштів галузей освіти та охорони здоров’я передбачається на рівні 90 мільйонів гривень. Відтак, зазначив головний фінансист, оскільки немає можливості гарантувати покриття захищених статей видатків, фінансування більшості регіональних програм зведено до мінімуму і здійснювати його передбачається з вільних залишків, обсяги яких будуть відомі не раніше лютого.
Відтак, із задекларованих на наступний рік майже 7 мільйонів гривень для обласної програми з транскордонного співробітництва залишено лише 290 тисяч і 200 тисяч замість 860 – на фінансування заходів програми з розвитку туризму. Очільниця профільного департаменту ОВА Вероніка Бальбуза зазначила, що ці асигнування будуть спрямовані на підтримання інвестиційного та туристичного порталів, а також виготовлення промоційних, інвестиційних та презентаційних матеріалів.
З 8-ми до 1-го мільйона гривень знижено граничні наміри фінансування і для цільової програми підтримки агропромислового сектору області. Хоч і мінімально та усе ж для дрібних сільгоспвиробників передбачено 150 тис грн на придбання насіннєвого матеріалу, 350 тис грн дотацій на утримання ВРХ, 500 тис – на мікрогранти для започаткування агробізнесу. Депутат обласної ради Ігор Волошенюк зауважив, що агросектор сьогодні – це стратегічна галузь, тому наполягає збільшити підтримку одноосібних господарників хоча б до 3 мільйонів гривень.
Тільки за рахунок повернених відсотків за раніше надані кредити наступного року фінансуватиметься обласний фонд індивідуального житлового будівництва на селі. На сьогодні загальний кредитний портфель установи складає майже 80 мільйонів гривень. Позикою на 20 років під 5% річних скористалося понад 1 350 волинян. Керівник фонду Віктор Смолярчук зазначив, що від сплати відсотків звільнені учасники бойових дій та багатодітні сім’ї. Прострочені кредити обчислюються сумою 2,3 мільйона гривень, ще більше 550 тисяч – це несплачені відсотки.
Голова бюджетної комісії Орест Маховський вважає, що умови співфінансування кредитування будівництва на селі з державного, обласного і місцевого бюджетів потрібно переглянути. «Порядок участі у цій програмі бюджетів різних рівнів уже не відповідає децентралізаційним реаліям. Найгірша ситуація з можливостями державного бюджету, не кращі вона тепер і в обласному, а от більшість місцевих громад, навпаки, у фінансовому сенсі почуваються значно впевненіше. Тому, є підстави активніше і в більших обсягах залучати місцеві бюджети до фінансування цієї програми, тим більше, що йдеться про підтримку мешканців цих громад», – висловив пропозицію голова бюджетної комісії. Окрім того, керівникові фонду депутати рекомендували оптимізувати штатний розпис, найперше за рахунок скорочення вакантних посад.
А от видатки на утримання притулку для дітей служби у справах дітей та обласного комунального центру соціально-психологічної реабілітації дітей залишаться на рівні запланованих – 13,5 мільйонів гривень. Попри те, що 20 утриманців Рожищенського дитячого притулку на момент початку повномасштабної війни були евакуйовані, соціальна установа повноцінно функціонує, оскільки процес вилучення дітей з неблагополучних родин не припиняється. У закладі постійно перебувають від 20 до 30 дітей. Що ж до центру соціально-психологічної реабілітації дітей, вихованці якого теж наразі в евакуації, то повноцінне його фінансування передбачене з ІІ-го кварталу наступного року. «Ми сподіваємося, що до того часу безпекова ситуація та завершення опалювального сезону дозволять нам повернути дітей додому», – зауважила начальниця служби у справах дітей Алла Онищук.
Серію бюджетних слухань продовжать консультації з керівниками культурно-мистецьких та спортивних закладів.