На сьогоднішньому засіданні постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку депутати заслухали звіт директора Музею історії сільського господарства Волині – Скансен.
Т.в.о. директора Олександр Середюк каже, що музей має третє місце серед музеїв області та входить в десятку українських закладів щодо надання екскурсійних послуг.
У “ковідному” 2020 році музей не отримав очікуваних доходів через карантинні обмеження. В попередні роки заклад відвідували 10-11 тисяч туристів. На території Скансена є музей сільського господарства, музей просто неба, комплекс “Козацький зимівник”, інсталяція “Млини Волині”, дендропарк. У планах керівника – формування комплексу “Волинська Січ”.
Серед проблем, які потребують фінансування: утеплення приміщень, встановлення відеостеження та охоронної сигналізації, реконструкції експозиції музею просто неба, облаштування рекреаційних та санітарних зон.
Олександр Середюк наполягає, аби в обласному бюджеті на 2021 рік було закладено 1 млн 40 тис. грн на утримання музею. Він ставить в приклад сусідню Польщу, де працює 26 музеїв такого типу.
Між тим, уже не перший рік тривають дискусії щодо джерел фінансування закладу у Рокинях.
“Честь і хвала Вам, Олександре Миколайовичу, за ту роботу, яку Ви робите. Адже загальновідомо, що наша культура тримається, завдяки діяльності ентузіастів. Але в обласної ради є ряд питань до вас”, – наголосив при обговоренні питання перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук. Він нагадав, що керівнику закладу неодноразово пропонувалося розробити і подати в раду стратегію розвитку. “Однак, той документ, який Ви вносили, не можна назвати концепцією. На мій погляд, цей музей має розвиватися в якомусь одному напрямку. Скажімо, як музей культури і побуту, а не козацький зимівник чи Волинська Січ. Другий момент: неузгодженості з майном. Досі не зрозуміло, що чиє: де майно комунальної власності, а де – Ваше приватне. Тому й тривають дискусії щодо фінансування “, – пояснив перший заступник голови облради. Юрій Поліщук також зауважив, що в Польщі скансени – переважно приватні і не претендують на дотації з бюджетів.
Заступник начальника управління культури, з питань релігій та національностей
Валерій Дмитрук зауважив, що за результатами бюджетних слухань, які відбувалися в облраді, в управлінні готується стратегія розвитку Скансена, але як варіант, вивчаються можливості виходу обласної ради зі складу співзасновників музею. Олександру Середюку, в такому випадку, доведеться працювати з іншими інвесторами.
Звіт т.в.о. директора музею комісія взяла до відома.