Відбулася фінальна зустріч партнерів із реалізації спільного проєкту Волині та Сілезького регіонального відділення Товариства Друзів Дітей Республіки Польща зі створення інклюзивної інфраструктури задля поліпшення якості життя дорослих людей з інвалідністю, їх психосоціальної підтримки, розвитку життєвих навичок і відкриття простору для повноцінної участі в суспільстві.
Упродовж кількох днів у складі польської делегації в області працюватимуть директор реабілітаційно-освітньо-виховного центру Товариства друзів дітей у Клобуцькому повіті, політик, громадський діяч і волонтер у сфері підтримки людей з інвалідністю Маріуш Мандат і соціальна педагогиня, психологиня Моніка Мандат.
«Я дуже вдячний нашим польським партнерам, що саме Волинь стала пілотною територією для впровадження цього проєкту з перспективою поширення такої практики в Україні. Для воюючої країни, коли людей з інвалідністю ставатиме дедалі більше, їх соціальна адаптація – надзвичайно актуальна тема. Отримавши перші результати створення інклюзивної інфраструктури у наших обласних комунальних закладах, ми прагнемо імплементувати цей досвід і в наші громади », – зазначив голова Волиньради Григорій Недопад. Його заступник Григорій Пустовіт додав: «Війна, на жаль, не закінчиться з останнім пострілом, для нас вона триватиме за здоров’я і повноцінне життя тих, хто повернувся з поля бою».
Як розповіла координаторка проєкту на Волині, депутатка обласної ради Ольга Омелько, минулоріч з метою вивчення досвіду Європейського Союзу із зазначеної проблематики у рамках проєкту «Світле майбутнє» волинська делегація фахівців відвідала польські громадські і муніципальні установи, які працюють у сфері реабілітації та соціалізації дорослих з інвалідністю, ознайомилися із законодавчою базою у сфері підтримки людей з інвалідністю, принципами функціонування та моделями фінансування профільних установ. «Для реалізації проєкту Волиньрадою була сформована міжсекторальна команда, до складу якої увійшли представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, закладів освіти і соціальних установ, обласних комунальних закладів, інститутів громадянського суспільства та бізнесу. Ця команда усіляко сприяє розвитку громадських ініціатив, орієнтованих на інтереси дорослих людей з інвалідністю, впровадженню нових моделей соціальних послуг для них», – запевнила Ольга Омелько.
Директорка департаменту соціального захисту ОВА Оксана Гобод зазначила, що від початку реалізації проєкту в області не лише закриті інституції, а й тергромади і громадські організації вже налагоджують співпрацю з іншими міжнародними фондами, аби максимально втілити концепцію «від залежностей – до можливостей» стосовно дорослих з інвалідністю. Тому Волинь і надалі зацікавлена у партнерській взаємодії у цій сфері з польською стороною.
Маріуш Мандат висловив сподівання, що проєкт буде масштабовано не лише на території Волині, але й в Україні в цілому, і про це вже відбулися попередні перемовини керівництва Клобуцького повіту з дипломатичним представництвом України в Польщі.
Учасники зустрічі обговорили перші результати втілення польського досвіду соціалізації дорослих з інвалідністю, а також ознайомилися з напрацюваннями комунальних і недержавних організацій, які беруть участь у реалізації проєкту. Зокрема, польським партнерам презентують новостворений ресурсно-інтеграційний центр, цифрову і мистецьку майстерні у Горохівському психоневрологічному інтернаті; новий простір з різними напрямками трудотерапії у Луцькому геріатричному пансіонаті; урізноманітнені види соціальної реабілітації у санаторії матері і дитини «Пролісок», а також майстерні денного перебування для дітей та дорослих осіб з синдромом Дауна й іншими порушеннями розвитку та інклюзивну кав’ярню «Старе місто».