Така головна тема семінару, ініційованого Проєктом ЄС «Угода мерів – Схід», що впроваджується спільно із Міністерством розвитку громад та територій. Участь у форумі взяли заступник голови Григорій Пустовіт, депутати обласної ради, голови та енергоменеджери громад, керівники обласних комунальних підприємств та профільних структурних підрозділів ОВА.
Національна експертка Проєкту ЄС «Угода мерів – Схід» в Україні Оксана Кисіль зауважила, що енергетичні плани є обов’язковими для органів місцевого самоврядування та виконавчої влади відповідно до Закону України «Про енергетичну ефективність», і їх розробка повинна завершитися до листопада 2025 року. На сьогодні підписано вже 350 угод з розробки і впровадження Планів дій щодо сталої енергії та адаптації до змін клімату. На Волині до цієї ініціативи вже приєдналась Ковельська міська територіальна громада, яка взяла на себе зобов’язання до 2030 скоротити викиди СО2 на 35% за рахунок підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії. Їх досвід експертка рекомендувала вивчати та впроваджувати іншим громадам регіону.
«Енергетичні плани мають бути розроблені і на рівні області, і на рівні громад. І вони повинні скласти єдину картину, що відображатиме стратегічне бачення регіону та кожної окремої громади. Такі сектори, як тверді побутові відходи, або ж альтернативні види палива, потребуватимуть міжмуніципальної співпраці. Тому в рамках семінару ми будемо фокусувати вас на партнерстві, адже великі проєкти робляться тільки у співпраці», – наголосила вона.
«Сьогодні ми, як ніколи раніше, відчуваємо актуальність енергоефективності, бо розуміємо, на скільки важливим і вразливим для громади є це питання. Але поряд із цим маємо пам’ятати, що все, що зекономлено та збережено завдяки енергетичному плануванню – це теж шлях до наповнення бюджету. Хочу висловити вдячність представникам Європейського союзу, ініціаторам Угоди мерів за те, що вони діляться з нами знаннями, досвідом та напрацюваннями. Сподіваюсь, що такі зустрічі будуть мати продовження, а найголовніше реальний та якісний результат», – звернувся до організаторів та учасників семінару заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт.
Старша експертка Офісу реформ Міністерства розвитку громад та територій України Любава Радійчук окреслила основні вимоги до складання муніципальних енергетичних планів. А національний експерт Проекту ЄС «Угода мерів – Схід» Віталій Волков розповів про ключові кваліфікації та функції муніципального енергоменеджера.