офіційний сайт

ВОЛИНСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ВІДЗВІТУВАВ ЗА 5 РОКІВ РОБОТИ

Під час виїзної частини засідання постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку депутати заслухали звіт директорки Волинського краєзнавчого музею та ознайомилися із структурними закладами головної музейної установи краю.

Таких 7 відокремлених підрозділів – це художній музей, музей історії Луцького братства, музей волинської ікони, Колодяжненський літературно-меморіальний музей, Затурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського та Олицький замок.

За словами директорки краєзнавчого музею Оксана Важатко, на цій посаді вона зосередилася на розвитку установи та залученні для цього грантових коштів. У 2020 році на території краєзнавчого музею втілили проєкт відновлення внутрішнього дворика, на який залучили близько 1 млн. грн., долучилися до проєкту «Діджиталізація музейних фондів», взяли участь у програмі транскордонного співробітництва та за грантові кошти відремонтували виставкові зали, придбали обладнання і розробили низку освітніх програм для відвідувачів. Уже під час повномасштабного вторгнення взяли участь у проєкті від ALIPH Міжнародного альянсу порятунку культурної спадщини в зонах конфліктів, який спрямований на збереження колекцій в умовах війни, та змогли придбати необхідне обладнання і облаштувати фондосховища. Загалом з 2019 року загальний фонд музею зріс із 15 до 24 мільйонів грн.

«Сьогодні краєзнавчий музей – на першому місці по відвідуваності. Раніше найбільш відвідуваними були Колодяжне, художній музей та музей Волинської ікони. Ми ж змогли запропонувати нашій аудиторії нові інтерактивні заходи, і тому статистика змінилась», – запевнила Оксана Важатко.

Крім того, в музеї відбувається постійне поповнення фондів та виставкова робота. Що ж до проблем, то керівниця установи каже: їх більше у підпорядкованих закладах.«В Колодяжненському музеї досі не виправлені недопрацювання підрядником, який проводив там ремонтні роботи. В підвалі стоїть вода, яка, на мою думку, потрапляє через те, що забудовник неякісно провів гідроізоляційні роботи та самовільно демонтував дренажну систему», – зазначила Оксана Важатко. В Олицькому замку – аварійна покрівля. Проте, Оксана Важатко вважає, що замок, після проведення усіх необхідних для його збереження робіт, стане окрасою не тільки Волині, а й цілої України.

Після звіту члени комісії мали нагоду ознайомитися з роботою трьох музеїв, які входять до Волинського краєзнавчого музею. Найперше депутати відвідали музей Волинської ікони. Його директорка Тетяна Єлісєєва розповіла, що через просідання ґрунту приміщення руйнується.«У нас є тріщини на стінах, а у підвальному приміщенні, де частково зберігаємо експонати, стіну з’їдає пліснява, – каже керівниця. – Ми намагалися замастити тріщини своїми силами, але це не дає результату. Щоб провести ремонт нам потрібно 200 тис. грн.»

У приміщенні музею не лише досліджують, а й реставрують давні пам’ятки сакрального мистецтва. Тут розміщується майстерня, де із старовинними образами працюють професійні реставратори.

Ще один музей – історії Луцького братства, який знаходиться на вулиці Іова Кондзелевича в одній із найстаріших будівель Луцька. Установа – єдина в Україні, яка присвячена окремій братській організації. Його керівниця Олена Бірюліна зазначає, що нині мають проблему із підлогою – вона просіла та руйнується через велику кількість ґрунтових вод у підвалі. «Ця будівля розташована в низині, а колись тут протікала річка Глушець. Попри те, що річки уже давно немає, вода все одно набирається під підлогою», – каже директорка.

Зі схожою проблемою стикнулися і в художньому музеї, який розміщений на території Луцького замку. Тут теж через надмірну вологість з’явилися тріщини на стінах як із внутрішньої, так і з зовнішньої сторони. «Ми розуміємо, що зараз усі кошти йдуть на війну, і намагаємося проводити необхідні роботи своїми силами, – каже Оксана Важатко. – Усі музеї працюють, сюди з радістю приходять відвідувачі. Ми поповнюємо свої колекції, відкриваємо нові виставки та продовжуємо робити все, аби зберегти та примножити культурну спадщину нашого народу».

За результатами виїзного засідання комісії, депутати погодили звіт директорки Волинського краєзнавчого музею та вирішили після закінчення дії контакту Оксани Важатко призначити її виконуючою обов’язки директорки музею.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*