На засіданні постійної комісії обласної ради, що опікується питаннями міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій депутати заслухали інформацію профільного департаменту ОВА щодо участі Волинської області у програмах міжнародної технічної допомоги.
Про основні напрями міжнародного регіонального співробітництва Волині поінформувала директорка департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів облвійськадміністрації Вероніка Бальбуза. Вона відзначила високу активність територіальних громад області, які залучають фінансування від провідних міжнародних організацій для реалізації проєктів. Так, за її словами, уклали понад 130 міжнародних угод із Польщею, Німеччиною, Литвою, Італією, США, Францією, Великобританією у сферах освіти, культури, туризму, охорони здоров’я, соціального захисту та економічного розвитку. Волинь також активно співпрацює із такими ключовими партнерами, як Interreg NEXT «Польща – Україна», USAID, програмами: NAKOPA (Німеччина), КУСАНОНЕ (Японія), ПРООН, НЕФКО тощо.
Зокрема Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» надає підтримку 10 громадам. «Завдяки програмі ТГ отримали екскаватори, генератори, медичне обладнання, навчальні матеріали та інше обладнання на загальну суму понад 120 млн грн. Крім матеріальної допомоги проєкт допомагає у розробці стратегій розвитку, що забезпечують довгострокове планування територій громад», – зауважила Вероніка Бальбуза.
Програми NAKOPA реалізується на Волині у співпраці з Німеччиною і включає п’ять проєктів, що покликані сприяти покращенню управління відходами та розвивати енергоефективні рішення.
«У 2024 році за програмою КУСАНОНЕ, що фінансується урядом Японії, для Любешівської багатопрофільної лікарні було підписано грантову угоду на закупівлю рентген-діагностичної системи. Цей проєкт ілюструє успішну співпрацю в галузі охорони здоров’я, яка допоможе покращити якість медичних послуг для жителів громади», – зауважила Вероніка Бальбуза.
Щодо проєктів ПРООН, то вони за її словами, зосереджені на підтримці місцевих громад у подоланні наслідків війни та економічному відновленні. Наприклад, було здійснено закупівлю планшетів, систем оповіщення, мобільних кейсів для ЦНАПів, обладнання для кімнати кінезіотерапії тощо.
«В рамках проєкту ГЕФ-ПРООН «Сприяння сталому тваринництву та збереженню екосистем на півночі України» у 2024 році для національних парків «Цуманська пуща», «Прип’ять-Стохід» та Шацького було закуплено оргтехніку, генератори, обладнання для фотопасток, фотоапарати, гумовий човен, стаціонарні метеостанції, радіостанції . Ведуться підготовчі роботи до розробки інтегрованих планів землекористування для громад. Загалом проєкт спрямований на 50 громад Волині», – підкреслила вона.
За програмою НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація, Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія і Швеція) продовжується підтримка громад, що допомагають ВПО. «У Ківерцях, Ковелі та Луцьку були реалізовані проєкти з реконструкції житлових приміщень для переселенців. У Нововолинську зараз триває будівництво двох багатоквартирних будинків та спортивного майданчика. Загальна кошторисна вартість цього проєкту становить 7,1 млн євро», – підкреслила Вероніка Бальбуза.
Щодо подальших перспектив і планів, то за її словами, наразі розглядаються можливості нових партнерств із регіонами США, Італії, Великої Британії, Німеччини, Франції. Члени профільної комісії рекомендували профільному департаменту ОВА сприяти більшій охопленості територіальних громад щодо участі у міжнародних проєктах і програмах та залученню їх до міжнародних регіональних партнерств.
Окремо депутати заслухали інформацію щодо реалізації проєктів програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT «Польща-Україна 2021-2027», адже це на сьогодні один із найважливіших партнерів з розвитку нашого регіону. Вероніка Бальбуза розповіла, що практична реалізація проєктів за цією програмою розпочалась у 2024 році, зокрема у сферах охорони здоров’я та довкілля на загальну суму близько 866,6 млн грн (з них грантових коштів – 752 млн грн, власне співфінансування партнерів з Волині – 114,6 млн грн). За ключовою тематичною ціллю «Здоровʼя» в області буде реалізовано 9 проєктів, спрямованих на реабілітацію, хірургію, лікування серцево-судинних захворювань, діагностику, створення нейроцентру тощо. У сфері «Довкілля» заявлено 8 проєктів, серед них – 4 інфраструктурні з покращення безпеки, партнером у яких виступає ГУ ДСНС у Волинській області. Ще 2 проєкти передбачають відновлення паркової інфраструктури, зокрема у містах Луцьку та Ковелі. Ще 2 проєкти буде реалізовано в царині управління водними ресурсами.
«Окрім цього, в області буде реалізовано заходи великого інфраструктурного проєкту «Стале управління водними ресурсами: шлях до відродження Західної України та Східної Польщі», що передбачає будівництво мереж водопостачання та водовідведення у Шацькій територіальній громаді», – зауважила Вероніка Бальбуза.
Озвучену інформацію депутати взяли до відома та рекомендували профільному департаменту підготувати детальний звіт за підсумками 2024 року, який буде винесено на розгляд сесії обласної ради.
Такою ж є рекомендація членів профільної комісії і для директора Агенції регіонального розвитку Волинської області Ореста Сорокопуда, який попередньо поінформував депутатів про основні напрями здійсненої роботи та перспективи подальшої діяльності.