У Волинському краєзнавчому музеї презентували виставку «Волинь, де зродилася УПА». Серед перших відвідувачів експозиції був і заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт.
15 банерів мобільної виставки розповідають про історію заснування та етапи боротьби українського визвольного руху на Волині, постаті керівників ОУН, командирів УПА, найвідоміші бої, які точилися на території краю.
«Це надзвичайно важливе дослідження, яке трансформували для широкого загалу. Щира вдячність науковцям та дослідникам за цю копітку роботу. Це історія наших дідів, прадідів, нашого краю, історія, яку ми досі вишуковуємо і очищаємо від радянських наративів. Маємо зробити все, аби літопис українського героїзму, УПА, зберігся і став великою частиною історії України», – підкреслив Григорій Пустовіт.
Презентована експозиція – це спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті та Волинського краєзнавчого музею. «Ідея виставки виношувалася кілька років. На цих банерах – різні аспекти діяльності Української повстанської армії на теренах Волині. Зрозуміло, що тут не все, але є портрети знакових діячів, інформація про Колківську республіку, про перші повстанські відділи, антирадянський фронт, повстання у ГУЛАГу та багато іншого»,- розповіла представниця Українського інституту національної пам’яті Леся Бондарук.
Виставка доповнена повстанськими раритетами, серед них – оригінальний автопортрет художника Ніла Хасевача 1945 р., який експонується вперше.
«Нам потрібно дуже добре і чітко знати основи нашої історії, адже поверхневі знання дуже легко розбиваються ворожою пропагандою. Ми маємо ґрунтовно вивчати діяльність УПА, основних дійових осіб, їхній життєвий шлях та те, за що і проти кого вони боролись. Це дасть нам змогу бути абсолютно впевненими в своїй правоті», – підкреслила директорка музею Оксана Важатко.
Голова Братства вояків ОУН і УПА Волинського краю імені Клима Савура Богдан Вівчарик зазначив, що зібрав імена більш як 33 тис тих, хто воював за волю та незалежність України, і продовжує досліджувати їхній шлях. «Хто не пам’ятає історію, тому виправляють географію. Саме тому зараз на Сході України сучасні патріоти борються за нашу українську географію», – підсумував він.
Експозиція діятиме до кінця року. Її планують показати також у волинських школах і музеях, а також презентувати за межами області.