офіційний сайт

ТРАНСФОРМАЦІЯ ВУГІЛЬНИХ ГРОМАД: ВОЛИНЬ ПРИЄДНАЛАСЯ ДО ПІЛОТНОГО ПРОЄКТУ

Участь у засіданні робочої групи з розробки Плану дій Справедливої трансформації для Волинського вугільного мікрорегіону від обласної ради взяли заступник голови Григорій Пустовіт і голова бюджетної комісії Орест Маховський.

Поступова відмова від викопного вугілля, зелене відновлення енергетичного сектору України та альтернативні моделі розвитку шахтарських регіонів – саме така мета пілотного проєкту, який за дорученням Федерального уряду Німеччини на запит Міненергетики та Мінінфраструктури впроваджує Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ). Експериментальна програма стартувала ще до початку великої війни, її учасниками було обрано шахтарські міста Червоноград, що на Львівщині та Мирноград на Донеччині. Однак повномасштабне вторгнення змусило переглянути список реципієнтів. Так шанс на допомогу у постгірничій трансформації отримали Нововолинська, Литовезька та Поромівська громади Волині.

«Сьогодні ми тут, щоб разом з представниками місцевої та регіональної влади, бізнесу, шахтарської спільноти та експертів визначити, як має розвиватися кожна з вугільних громад, детально спланувати, що додасть їм спроможності – створення індустріального парку, навчальних центрів відновлювальної енергетики, осередків розвитку бізнесу тощо та у перспективі спільно реалізувати ці альтернативи», – окреслила головну мету робочої групи керівниця регіонального офісу Проєкту «Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України» GIZ Галина Литвин.

Заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт зазначив, що Волинь доєднується до експерименту уже з певним багажем напрацювань: «Ця проблема в регіоні на порядку денному досить давно, і ми готувалися до пом’якшення процесу закриття копалень. У Нововолинську запроваджено зону вільного економічного розвитку для залучення інвестицій, є плани зі створення індустріальних парків та кластеру з переробки. Участь у цьому проєкті дає можливість отримати практичний результат і скористатися досвідом та ресурсами наших німецьких партнерів».

Нововолинський міський голова Борис Карпус розповів, що із вичерпуванням покладів копалень місто зазнало стагнації. І хоч завдяки зоні вільного економічного розвитку в громаді було створено 10 нових виробництв, серед міст обласного значення Нововолинськ має найнижчий індекс платоспроможності, а найбільшою проблемою є брак робочої сили. «Зараз ми працюємо над планом просторового розвитку громади, визначили пріоритети, які б стали магнітом для людських ресурсів і дуже розраховуємо на проведення експертизи у рамках цього проєкту, щоб в умовах обмежених ресурсів вкладати максимально ефективно у розвиток спроможностей», – висловив він сподівання.

«27 гектарів нашої громади – це територія шахти №9, яка з 2015 року перебуває у стані закриття, і це величезний пласт проблем від териконів до комунікації з шахтарями. Та завдяки партнерам ми побачили, що процес трансформації вугільних регіонів може бути направду справедливим – паралельно із закриттям копалень створюються інші підприємства, які дають робочі місця і нівелюють соціальну напругу. На жаль, у нас це досі не врегульовано на законодавчому рівні. Саме тому ми, шахтарські громади, об’єдналися в Асоціацію вугільних регіонів, щоб відстоювати свої інтереси», – розповіла очільниця Литовезької сільської ради Олена Касянчук і запевнила, що громада мріє про створення на базі мережевої та логістичної інфраструктури відпрацьованої копальні індустріального парку. Її колега – голова Поромівської громади Олег Савчук, на чиїй території вже три десятиліття стоїть довгобудом 10-та шахта, повідомив про виділення землі під будівництво станції сонячної генерації.

Учасники робочої групи мають намір напрацювати концептуальні і практичні наміри упродовж найближчих кількох місяців, аби бути готовими інтегруватися у національний План дій справедливої трансформації вугільних регіонів та зеленого відновлення енергетичного сектору України, який має бути завершений до жовтня цього року.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*