Участь у традиційних консультаційних дебатах щодо узгодження доходів та видатків обласного бюджету на наступний рік взяли голова, його заступники та депутати Волиньради, очільник ОВА та керівники її профільних управлінь, а також директори обласних комунальних закладів сфери охорони здоров’я.
Незмінний модератор бюджетних слухань, голова постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський зазначив, що упродовж тижня будуть проаналізовані потреби та нагальні до вирішення проблеми усіх головних розпорядників коштів обласного бюджету та окремо кожного комунального закладу обласного підпорядкування. «Це дієвий спосіб визначити пріоритети, узгодити їх з фінансовими можливостями нашого кошторису та внести корективи в проєкт обласного бюджету на наступний рік», – зауважив він.
Орест Маховський також відзначив, що вперше за період дії воєнного стану, відколи обласна рада передала повноваження управління бюджетом облвійськадміністрації, в узгоджувальній зустрічі бере участь начальник ОВА. Іван Рудницький своєю чергою висловив переконання, що головний фінансовий документ повинен бути спільним напрацюванням обласної ради та облвійськадміністрації. «Я тут, щоб почути побажання щодо формування бюджету, висловити свої, напрацювати спільну позицію і, заручившись підтримкою депутатського корпусу, підписати наказ про остаточний варіант обласного кошторису», – запевнив Іван Рудницький. Серед пріоритетів, які відстоює, він назвав формування достатнього обсягу резервного фонду для ліквідації надзвичайних ситуацій та мінімізації втрат, підтримку сил оборони, правоохоронних органів та підрозділів МНС, а також накопичення ресурсів для співфінансування інвестиційних проєктів, які беруться залучити в область народні депутати від Волині, адже в результаті це забезпечить додаткові надходження до бюджету.
Такий намір взаємодії привітав голова Волиньради Григорій Недопад: «Ситуація з бюджетом наступного року буде ще більш складною. Тому дуже важливо спільно у відкритому діалозі, а не кулуарно збалансувати можливості і потреби, зберігши оборонні пріоритети і, одночасно, залагодивши нагальні проблеми таких важливих сфер як медична, освітня та соціальна». Його підтримав і перший заступник Юрій Поліщук: «Участь у бюджетних слуханнях начальника ОВА – це свідчення відновлення конструктивної співпраці, яка забезпечить максимально раціональне використання обмежених бюджетних ресурсів та піде на користь і комунальним закладам, і громаді загалом».
Характеризуючи бюджетні параметри наступного року, начальник фінансового управління ОВА Ігор Никитюк констатував, що обласний бюджет у порівнянні з теперішнім «схудне» на 400 мільйонів гривень як за рахунок вилучення військового ПДФО, збільшення ставки військового збору, так і через скорочення міжбюджетних трансфертів. Зокрема, другий рік поспіль відсутня так звана дотація вирівнювання, цілковито вилучено і дорожній фонд. Щоправда у держбюджеті окремі субвенції залишаються поки не розподіленими, одну з таких на рівні минулого року (114 млн грн) область отримає на освіту та охорону здоров’я. Також наступного року держава відновила ДФРР із загальним фондом на інвестування регіональних проєктів майже 2 млрд грн, скільки з них дістанеться Волині поки невідомо.
Що ж до прогнозованих видатків на охорону здоров’я у 2025 році, то їх на 30 мільйонів менше через скорочення державних субвенцій. За рахунок запланованих по галузі коштів з обласного бюджету забезпечуватиметься цілковите утримання 5 медустанов, частково 7 обласних лікарень, які підписали договір з НСЗУ, та 3 освітніх медичних закладів.
Спільною проблемою, яку під час індивідуальних консультацій озвучували керівники цих обласних комунальних закладів, є нестача на рівні 60% бюджетних асигнувань на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. Начальник департаменту фінансів ОВА Ігор Никитюк запевнив, що на вирішення вказаного питання, як і цьогоріч, будуть спрямовані додаткові кошти за результатами перевиконання бюджету та розподілу вільних залишків наприкінці бюджетного періоду. Інша нагальна потреба для більшості медустанов – це необхідність передбачити асигнування на співфінансування для реалізації міжнародних проєктів, які цього року на конкурсних засадах обласні клініки виграли найбільше за увесь період. Загалом йдеться про орієнтовно 30 мільйонів гривень, які дозволять залучити удесятеро більше грантових коштів ЄС на зміцнення матеріально-технічної бази, енергоощадну модернізацію, навчання персоналу та запровадження нових методик лікування і діагностики. Директори психіатричної лікарні, госпіталю ветеранів та інвалідів, а також обласної дитячої лікарні заявили про потребу фінансування облаштування укриттів. За словами головного медика краю Юрія Легкодуха, є надія отримати державні інвестиційні цільові кошти на ці потреби, оскільки цьогоріч із нез’ясованих причин заявки волинських лікарень враховані не були. Нарікали більшість керівників і на тягар оплати із власних надходжень кількамільйонних сум на пільгові соціальні пенсії своїх колишніх працівників, тому просять ініціювати вирішення цього питання на загальнодержавному рівні.
Окрім того директор обласної клінічної лікарні Олександр Дудар констатував необхідність додаткових видатків у сумі 850 тис грн на хірургічну допомогу одній із пільгових категорій пацієнтів, бо НСЗУ такі послуги оплачує без врахування цього статусу. Керівниця Волинської інфекційної лікарні Любов Серба просить додатковий 1 мільйон гривень на заміну аварійного котла, оскільки будь якої миті один зі структурних підрозділів клініки може залишитися без опалення. Генеральна директорка МТО захисту материнства і дитинства Ірина Горавська порушила проблему бюджетного відшкодування на ліки для маленьких пацієнтів з орфанними (рідкісними) захворюваннями, ціна якого у рік становить понад 1 мільйон.
Зазначали керівники медустанов і потребу в капітальних видатках на розвиток. Так, у зв’язку з демографічною кризою та зменшенням кількості пологів Ірина Горавська переконана у необхідності запровадження нових видів послуг, аби зберегти вже існуючий інституційний та кадровий потенціал свого закладу. Колегу підтримала і Любов Серба, виношуючи плани на вивільнених після реформи фтизіатричної служби площах облаштування відділення паліативної допомоги. Ідеальні умови для створення реабілітаційного центру на базі свого закладу бачить і керівниця обласного Хоспісу у м. Ковель Наталія Віслогузова. А директор обласної психіатричної лікарні Сергій Дудка, який нині усіма доступними способами оновлює установу, яка не знала ремонту з часу будівництва у 80-х роках минулого століття, заявив про критичний брак психіатричних ліжок, потреба у яких тільки зростатиме, тому констатує необхідність будівництва нового лікувального корпусу. Одночасно керівники медзакладів усвідомлюють обмеженість ресурсів обласного бюджету, тому висловлюють спільне прохання за його рахунок профінансувати хоча б виготовлення проєктно-кошторисної документації, яка є однією з основних умов для участі у проєктах міжнародної технічної та грантової допомоги.
Підсумовуючи перший раунд бюджетних слухань, Орест Маховський зазначив, що озвучені потреби і пропозиції медичної галузі будуть узагальнені та ще раз узгоджені в контексті підсумкових висновків та рекомендацій до остаточного варіанту проєкту обласного бюджету 2025 року.