Онлайн-зустріч на таку тему відбулася за участі парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, членів всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, засновників медичних закладів – представників обласних рад, облвійськадміністарцій, територіальних громад, а також медиків та експертів. Участь в обговоренні взяв заступник голови Волиньради Григорій Пустовіт.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко наголосив, що вже з 1 січня 2025 року МСЕК змінить оцінювання повсякденного функціонування. За його словами, для громадян проходження шляху до статусу інвалідності значно спроститься, адже більшість процесів буде скорочено та цифровізовано: усі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що унеможливить корупційні зловживання. Він також акцентував увагу учасників зустрічі на тому, що реформа МСЕК має стати справою не лише урядовців та парламентарів, а й самоврядців на місцях. «Ми зі свого боку видаємо відповідні накази, постанови, готуємо законодавчі зміни, проводимо вебінари із головними лікарями, профільними управлінцями та експертними командами. Наразі триває запуск ІТ-системи з наступним електронним моніторингом процесу, це технічна складова. Разом із цим, нам також потрібно забезпечити політичну складову, що полягає у підтримці з боку голів громад. Адже є ряд проблемних питань з ліквідації юридичних осіб МСЕК, передачі справ тощо. Цей процес потрібно контролювати, рівномірно розподіляти навантаження на лікарні, зрештою, безпосередньо комунікувати з людьми, які звертатимуться із запитаннями», – наголосив він.
Експерти реформування МСЕК надали роз’яснення щодо основних концептуальних змін, які відбудуться з впровадженням медичної складової реформи. Також акцентувалась увага на основних напрямах підтримки реформи з боку органів місцевого самоврядування. Так, найперше – це прийняття рішень щодо юридичних осіб бюро МСЕК та контроль за своєчасною передачею справ і документів; контроль за інформуванням пацієнтів про дату і місце розгляду справ, переданих від МСЕК; забезпечення роботи закладів охорони здоров’я з експертними командами (достатнє оснащення та турбота про пацієнтів); виконання вимог з доступності приміщень, де проводитиметься оцінювання повсякденного функціонування; контроль за достатньою кількістю персоналу для створення експертних команд; інформування населення про новації; реагування на звернення, запити і можливі скарги громадян; моніторинг процесів на місцях та нульова толерантність до корупції.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко також закликав голів громад – власників медичних закладів у найкоротші терміни провести робочі наради із генеральними директорами лікарень з питань підготовки до впровадження нової системи на базі очолюваних ними закладів, особливості формування експертних команд тощо.
Учасники онлайн зустрічі також мали нагоду поставити свої запитання та отримати на них вичерпні відповіді урядовців.