У селі Костюхнівка Маневицької громади відбулося традиційне вшанування польських легіонерів, які загинули у протистоянні з військами російської імперії під час Першої світової війни. Участь у жалобних заходах взяв заступник голови Волиньради Григорій Пустовіт.
Бій під Костюхнівкою вважають переломним і найжорстокішим під час Брусилівського прориву. Польські легіони Юзефа Пілсудського боролися у складі австро-угорських військ і саме під цим селом виявили неймовірну хоробрість, стримуючи російських вояків, які значно переважали їх числом. І хоча перемогу здобути не вдалося, цей епізод дав можливість говорити про відновлення державності Польщі.
Тоді у битві полягло понад 2 000 польських легіонерів, близько пів сотні з них знайшли останній спочинок на військовому цвинтарі легіонів у Костюхнівці. Щороку, напередодні Дня незалежності Польщі, вшанувати пам’ять співвітчизників сюди приїздять польська молодь, офіційні особи, дипломати, громадські діячі. Запалені тут лампадки харцери везуть до Варшави на святкування найбільшого державного свята.
Разом з поляками до молитви та вшанування польських легіонерів доєднуються і місцеві мешканці. У Маневицької громади давні партнерські взаємини і з польськими харцерами, і з Центром українсько-польського діалогу «Костюхнівка». Місцеві школярі доглядають за польськими похованнями, поляки вшановують українських героїв, полеглих у протистоянні з росією. «Ми вклоняємося їхньому героїзму, а також силі, наполегливості та єдності українського народу. Нехай пекло війни закінчиться якнайшвидше, щоб на цій землі було якомога менше солдатських могил», – зазначив директор Центру діалогу «Костюхнівка» Ярослав Гурецький.
«Кожен хрест на цьому цвинтарі – це свідчення героїзму і самопожертви польських воїнів, котрі віддали свої життя за майбутнє своєї країни. Така ціна незалежності і привілею мати власну державу. З тих пір минуло багато десятиліть. Але світ не змінився. Є народи, які прагнуть розвитку своєї державності і процвітання. А є народи-варвари, які сіють розруху і проливають кров. З ними воювали наші діди-прадіди, з ними сьогодні воюємо і ми. Неподалік звідси ховають і загиблих українських героїв, які боронили свою державу. Україна має майбутнє, і воно разом з Польщею», – звернувся до присутніх заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт.