Члени Координаційної ради заслухали щорічну доповідь Уповноваженого з прав людини за 2023 рік, а також звіт про підготовку до проходження опалювального сезону.
Представниця Офісу Омбудсмана на Волині Юлія Спас зауважила, що з кожним роком кількість звернень до них зростає. Лише за 10 місяців 2024 року до Уповноваженого з прав людини уже надійшло 90 тис заяв. 2 295 з них – від волинян. «Найпоширеніша категорія заявників – члени родин військовослужбовців, які звертаються в їхніх інтересах, а також члени сімей військовополонених і зниклих безвісти військовослужбовців, кожне п’яте звернення до Омбудсмана надходить від цієї категорії. Кожне десяте звернення – від внутрішньо переміщених осіб. До Уповноваженого також звертаються родичі, які діють в інтересах своїх близьких, військовослужбовці та особи з інвалідністю», – підкреслила вона.
Упродовж 2023 року структурні підрозділи Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили понад 3 тисячі моніторингових візитів, 92 – на Волині, зокрема у місця несвободи, дитячі заклади, місця компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. В 2023 році було проведено моніторинг діяльності 833 військово лікарських комісій (ВЛК) по всій території України, зафіксовано порушення вимог закону щодо призову на військову службу лише придатних до неї за станом здоров’я громадян, приміщення були непристосовані для проведення медичних оглядів, виявлялися випадки корупції.
«Упродовж 2023 року з російського полону повернуто 991 військовослужбовця. Загальна кількість повернутих з російського полону з лютого 2022 року становить 3210 осіб. Майже 40% тих, кого повернули, не мали статусу полонених, а вважалися зниклими безвісти. Офіс Омбудсмана обмінами не займається, але бере активну участь в цьому процесі і є відповідальним за один із пунктів формули миру, який передбачає повернення всіх – і депортованих дітей, і цивільних заручників, і військових», – додає Юлія Спас.
Що ж до питання підготовки до опалювального сезону, то начальник управління житлово-комунального господарства ОДА Василь Венський зазначив, що найбільшою проблемою для теплогенеруючих підприємств, а також для структур, які займаються водовідведенням та водопостачанням, є зношеність мереж та різниця в тарифах. Тож просить, аби на їх ремонти громади передбачали кошти під час формування бюджетів.