офіційний сайт

МОДЕРНІЗАЦІЯ МЕЛІОРАТИВНИХ МЕРЕЖ: НА ВОЛИНІ БУДЕ ПІЛОТНИЙ ПРОЄКТ

Його впроваджуватимуть експерти міжнародної громадської організації «Прімавера» за підтримки уряду Нідерландів.

Участь у презентації експериментальної програми «Розвиток потужності для створення організації водокористувачів з управління водними ресурсами для сталого аграрного виробництва у Волинській області» взяли керівники державних та місцевих структур з питань екології, водних ресурсів, землекористування і кадастру, агропромислового комплексу, а також науковці, фахівці обласної Агенції регіонального розвитку, Волиньраду представляв голова постійної депутатської комісії з питань екології, раціонального використання природних ресурсів Юрій Ройко.

Начальник управління екології та природних ресурсів ОВА Валентин Кухарик зазначив, що у рамках національної Стратегії зрошення та дренажу в Україні стартувала реформа системи меліорації. Її першим етапом стала законодавча можливість зацікавленим сторонам (аграрії, громади) об’єднуватися в організації водокористувачів (ОВК). Це неприбуткова юридична особа, створена власниками або користувачами сільгоспземель, територій, що зазнають підтоплень, яка ефективно експлуатуватиме і технічного обслуговуватиме інженерно-осушувальну інфраструктуру і надаватиме послуги з меліорації на території обслуговування. Допомога із запровадженням на Волині цієї нової форми управління меліоративними системами – і є метою пілотного проєкту, який реалізовуватиметься на території Колодяжненської громади.

Керівник регіонального Офісу водних ресурсів Ростислав Кравчук розповів, що на Волині 190 дренажних систем, які осушують понад 400 тисяч гектарів земель, дві третини з яких – сільгоспугіддя. При цьому він зауважив, що капітального ремонту потребують 80% внутрішньогосподарських гідротехнічних мереж і 50% – державних. А лише очистка 1 кілометра каналу вартує близько 70 тисяч гривень. За його словами, ні у держави, ні у громад у найближчій перспективі не буде достатньо ресурсів для модернізації осушувальної системи, тому ОВК – це альтернатива і, одночасно, підґрунтя для залучення інвестицій, в тому числі і міжнародних.

Голова екологічної депутатської комісії Юрій Ройко додав, що збудований в області на початку 70-х років минулого століття меліоративний фонд застарів не лише фізично, а й морально: «Меліорація мала на меті протидію підтопленням та продовольчу безпеку. Але сучасні виклики потребують і переосмислення цілей. Бо на Волині є проблема не лише з паводковими водами, а й з обмілінням Світязя та інших озер, висиханням водно-болотних угідь, які входять до міжнародних заповідних зон і відіграють роль регулятора водного балансу на європейському просторі. І одна з головних причин цієї проблематики – несправні меліоративні системи. Зрештою, через кліматичні зміни наші сільгоспугіддя невдовзі потребуватимуть і зрошення. Тож актуальність модернізації гідротехнічного фонду, в тому числі і з огляду на нові потреби, переоцінити важко». При цьому Юрій Ройко загострив увагу на необхідності максимально поєднти інтереси держави у збереженні і розширенні меж природно-заповідного фонду, приватного аграрного виробництва та громад, тобто населення.

Очільниця міжнародної громадської організації «Прімавера» Ольга Жовтоног запевнила, що експерти проєкту саме так і підходять до розв’язання проблеми – комплексно і інтегровано водночас, адже поширюють досвід Нідерландів, де частина території знаходиться нижче рівня моря, а інша потребує додаткового водозабезпечення. «Мета проєкту – підібрати найкраще рішення для волинського Полісся. Але іноземний інвестор прийде лише до ефективного власника з прозорим управління і справедливими тарифами. Наша головна задача створити передумови, щоб такий власник з’явився. Ми будемо пояснювати, зацікавлювати і навчати людей рухатися цим шляхом», – запевнила вона. Експерти проєкту надаватимуть консультації, проводитимуть інтерактивні тренінги як із законодавчих, так і технологічних питань, сформують висновки, рекомендації і дорожню карту зі створення об’єднання водокористувачів. Після цього організація обіцяє допомогти із залученням європейських донорів для проведення модернізації меліоративної системи, яка перебуватиме у власності ОВК.

Учасники зустрічі обговорили і перспективу реалізації такого ж проєкту у рамках агрокластеру «Західне Полісся», над створенням якого працює Волинська агенція регіонального розвитку.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*