офіційний сайт

З НАДІЄЮ НА КРАЩЕ, АЛЕ Й З УСВІДОМЛЕННЯМ ДЕФІЦИТУ: ВОЛИНЬРАДА РОЗПОЧАЛА ФОРМУВАННЯ БЮДЖЕТУ 2023

Серія традиційних бюджетних слухань стартувала з консультацій керівництва ради та депутатів із головними розпорядниками коштів обласного бюджету.

Відкриваючи слухання голова Волиньради Григорій Недопад зазначив, що започаткована 2 роки тому практика попереднього аналізу потреб галузей загалом та комунальних установ зокрема та їх синхронізація зі спроможностями обласної скарбниці зарекомендувала себе як ефективний спосіб збалансувати головний обласний кошторис.

«Попри те, що державний бюджет схвалений лише у першому читанні, його остаточне затвердження – це питання кількох тижнів. Тому саме час розпочати підготовку до формування обласного бюджету на 2023 рік. В умовах надзвичайних викликів цей процес має бути якісним і реалістичним, оскільки буде запорукою прогнозованості та хоча б мінімальної стабільності», – зауважив Григорій Недопад.

Озвучити стратегічне бачення функціонування галузей у наступному бюджетному році, наміри з оптимізації та основні параметри фінансування обласних цільових програм, – з таким проханням звернувся до керівників структурних підрозділів ОВА голова бюджетної комісії Орест Маховський.

Начальник обласного управління охорони здоров’я Юрій Легкодух повідомив, що фінансування галузі у наступному році планується на рівні 2022-го. Збільшення видатків на рівні менше 3 % передбачено лише на енергоносії з причин їх здорожчання. Триватиме оптимізація мережі медичних установ шляхом об’єднання, реорганізації та зміни джерел фінансування. Заплановано видатки на медикаменти, харчування та додаткові обстеження для військових. Попри скруту передбачено кошти, хоч і в недостатніх обсягах, і для обласних цільових програм, зокрема, по 500 тисяч на придбання імунодепресантів для пацієнтів з пересадженими органами і ліків для людей з орфанними захворюваннями та 1 мільйон – на закупівлю кардіостимуляторів.

Депутат обласної ради Ярослав Матвійчук загострив увагу на необхідності підготовки на наступний рік обласної програми реабілітації військовослужбовців. Депутатка Ірина Горавська додала, що в медичних закладах області достатньо потужностей для розгортання реабілітаційних ліжок, а також фахівців. До того ж НСЗУ у 2023 році запровадить пакет медичних гарантій з реабілітації. Окрім того, в рамках європейського проєкту транскордонного співробітництва Україна-Польща з’явилися гранти на створення реабілітаційних центрів та придбання обладнання. Вона закликала лікувальні установи подавати заявки на участь. Головний медик області Юрій Легкодух підсумував, що потреби, пов’язані з реабілітацією, вже пройшли громадські обговорення та аналізувалися на Госпітальній раді. Він також повідомив, що є намір до вирішення питання залучити міжнародних партнерів.

«Освіта входить у наступний рік з острахом. З області знято 700 мільйонів освітньої субвенції, держава планує також нівелювати 30% надбавки за престижність професії. Оскільки в галузі відсутні перехідні залишки коштів, щоб безболісно пережити обмеження, оптимізація буде серйозною»,- прогнозує головна освітянка області Людмила Плахотна. Вона зазначила, що видатки на захищені статті сплановані у відповідності до урядових нормативних документів. Зокрема, в оплаті праці враховане зростання з січня наступного року мінімальної зарплатні і посадового окладу першого тарифного розряду. Передбачено кошти і на оздоровлення та харчування дітей пільгових категорій, а також академічні та соціальні стипендії. Найбільше зростання демонструють асигнування, які освітні комунальні заклади декларують на зміцнення матеріально-технічної бази та капітальні видатки. Людмила Плахотна також повідомила, що з наступного року відповідно до змін бюджетного законодавства профільна освіта перейде на фінансування громад. Вона також передбачає, що триватиме процес укрупнення центрів професійно-технічної освіти, а також приєднання профільної школи.

Заплановані на 2023 рік кошти на утримання 6 інтернатних установ, 4 соціальних закладів та внутрішньо переміщених осіб незначно відрізняються від цьогорічних обсягів, – стверджує керівниця департаменту соціального захисту Оксана Гобод. Попри те, що у психоневрологічних інтернатах для евакуйованих довелося розгорнути близько 200 додаткових ліжок, а з початку великої війни область прийняла майже 75 тисяч вимушених біженців. Посадовиця зазначила, що зростаючі потреби поки вдається задовольняти за рахунок гуманітарної, міжнародної та спонсорської допомоги. Вона також повідомила, що в повному обсязі закладені видатки на обласну програму соціального захисту учасників АТО/ООС та членів їхніх родин, більше того, дію програми поширено на підтримку захисників та захисниць, які повертаються з полону.

Голова обласної ради Григорій Недопад рекомендує передбачити в наступному році кошти на заміну газових котлів на твердопаливні у Горохівському психоневрологічному інтернаті, оскільки це єдиний соціальний заклад з таким видом опалення. Принагідно депутат обласної ради Володимир Бондар закликає комунальні установи, які опалюються дровами та відходами деревообробки, негайно зарезервувати необхідні об’єми палива, аби лісгоспи могли вчасно їх заготовити в умовах підвищеного попиту.

Начальниця служби у справах дітей Алла Онищук повідомила, що наступного року державою не передбачено коштів на придбання жила для сиріт. Також на сьогодні призупинено питання повернення з евакуації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Однак, кошти на утримання двох закладів – обласного притулку для дітей та будинку дитини усе ж наступного року будуть передбачені. Керівниця служби каже: діти вилучаються з неблагополучних сімей, сьогодні їх у притулку понад 20. Гостро стоїть і питання відновлення роботи будинку дитини, оскільки відповідно до законодавства діти-сироти, в тому числі і соціальні, до 3 років повинні утримуватися винятково у дитбудинку. А такі малюки, на жаль, в області з’являються. Григорій Недопад доручив розглянути варіанти переселення притулку для дітей з теперішнього орендованого приміщення в інше, оскільки сформована Рожищенською міськрадою вартість централізованого опалення чи не найвища в державі.

Збільшення на третину у наступному році фінансування закладів культури і аж на 65% – установ фізкультури та спорту декларують керівники цих галузевих управлінь ОВА. Депутати з повагою поставилися до вболівань посадовців за сфери відповідальності, однак закликали привести видатки у відповідність з реальними можливостями обласного бюджету.

Натомість обранці громади погодилися із запропонованими цифрами в обсязі 8 мільйонів гривень на підтримку малих і середніх сільгоспвиробників. Йдеться про дотації з обласного бюджету на закупівлю насіння, утримання ВРХ, створення громадських пасовищ та започаткування власної справи в галузі АПК.

Також без застережень були погоджені бюджетні наміри для фінансування заходів із цивільного захисту та формування регіонального матеріального резерву, а також обласних програм з оборонної роботи та протидії терористичним загрозам.

Начальник департаменту фінансів Ігор Никитюк підсумував: зважаючи, що у наступному році до області не надійде щонайменше 250 мільйонів гривень державних трансфертів, слід розраховувати, що обсяг обласного кошторису 2023 буде на рівні теперішнього року.

Голова бюджетної комісії Волиньради Орест Маховський повідомив, що бюджетні слухання продовжить серія фінансових консультацій з кожним комунальним закладом, а також установами-користувачами коштів обласного бюджету.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*