офіційний сайт

ОСВІТА-2023: ВИДАТКИ ЗБІЛЬШИЛИ, АЛЕ ПОТРЕБИ УЧЕТВЕРО ВИЩІ

Бюджетне забезпечення на наступний рік найбільш фінансовоємкої галузі – освіти і науки аналізували сьогодні депутати напередодні формування проєкту обласного кошторису 2023.

Голова бюджетної комісії Орест Маховський зауважив, що аналізуватимуться винятково асигнування обласного бюджету, оскільки освітня субвенція усе ще не розподілена. Окрім того, він наголосив, що у наступному році для області у понад 5 разів зменшено базову дотацію, яка і була головним джерелом покриття нестачі фінансування окремих статей видатків. Тому закликав керівників обласних комунальних закладів освіти ретельно планувати витрати у межах доведених граничних показників.

Головна освітянка Волині Людмила Плахотна зазначила, що попри збільшення у наступному році фінансування галузі на 14,5 млн грн, потреби учетверо перевищують призначення. В повному обсязі запланували видатки на оплату енергоносіїв, зарплатню з мінімальними надбавками, забезпечення дітей-сиріт, фінансування двох галузевих програм, а також закупівлю інвентарю. А от на стипендії та харчування коштів стане тише на півроку. Вона також зауважила, що у наступному році не варто розраховувати на зміцнення матеріальної бази за рахунок залишків цільової освітньої субвенції (йдеться про 30 млн грн), за новими правилами її належить використати до кінця року. Є гостра проблема у поновленні парку шкільних автобусів, які були вилучені на оборонні потреби, але їх виробництво в Україні майже призупинено. Відтак, прийнято рішення цільові кошти спрямувати на обладнання укриттів мобільними зарядними станціями, роутерами, мультибордами, які пізніше можна використовувати і у повноцінному навчальному процесі. До того ж, на базі освітніх установ влаштовано багато «Пунктів Незламності».

Орест Маховський усе ж наполягає переглянути розподіл видатків галузі, аби на 100% перебачити фінансування захищених статей, оскільки обсяг додаткової дотації невідомий. Заступник начальника департаменту фінансів Володимир Селедець додав, що цього державного трансферту не вистачить на покриття дефіциту стипендій та харчування школярів. Тим більше, що за цей же рахунок фінансується оплата енергоносіїв медичних закладів. А додати з інших джерел обласної скарбниці, означає урізати й без того мінімальне бюджетне забезпечення інших галузей.

Що ж до аналізу кошторисів обласних комунальних освітніх установ, то, зокрема, керівники трьох профільних ліцеїв – Володимирського, Княгиненівського та Люблинецького висловили сподівання, що зможуть проіснувати у межах передбачених асигнувань. Тут відновили очну форму навчання, обладнали укриття, підготувалися до опалювального періоду, закупили генератори, аби на час знеструмлень була можливість працювати, в тому числі і котельному господарству. Єдине про що клопоталися – це про додаткові асигнування на придбання палива для генераторів.

Таке ж прохання озвучували практично усі керівники освітніх закладів, а окремі – й про придбання генераторів. Оскільки спрямування коштів на ці потреби з обласного резервного фонду – процедура складна і тривала, заступник керівника департаменту фінансів пропонує вирішити проблему за рахунок обласного матеріального фонду, де накопичені, в тому числі і паливно-мастильні запаси. Щоправда усе це зосереджено в одному місці, тому він рекомендує створювати такі матеріальні фонди і в громадах.

Щодо фінансового забезпечення спецшкіл, а таких в області 7, то і їхні керівники запевнили, що подужають труднощі обмеженого фінансування. Більшість цьогоріч, з причин дистанційного навчання, заощадили на енергоносіях та видатках на оздоровлення дітей, і за рахунок цього мають намір покрити нестачу коштів на медикаменти, харчування чи закупівлю твердого палива на 2023 рік. Окремі також розраховують на допомогу меценатів і спонсорів.

Дадуть собі раду на базові потреби в межах визначеного фінансування і спеціалізовані ліцеї, йдеться про Волинський науковий, Нововолинський науковий і обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної сотні.

Без критичних зауважень прийняли фінансову дійсність наступного року і директори п’ятьох фахових коледжів передвищої освіти.

За підсумками аналізу депутати обласної ради сформулювали ряд рекомендацій. Зокрема, розглянути на профільній комісії перспективи функціонування спортивного ліцею на базі Володимирського центру освіти; за наявності бюджетних можливостей внести у план фінансування на наступний рік виготовлення проєктно-кошторисної документації для встановлення двох твердопаливних котлів у Затурцівській спеціальній школі та будівництва індивідуальної котельні для Княгиненівського ліцею. Окрім того, спеціалізованим ліцеям, для запобігання порушення бюджетного законодавства, настійливо рекомендовано дотримуються співвідношення контингенту вихованців 70% (діти з сільських територій) на 30% (діти з громади за місцем розташування закладу), інакше заклади повинні бути переведені на утримання з місцевих бюджетів, або ж набути статусу профільних освітніх установ.

Консультації з керівниками закладів позашкільної та професійно-технічної освіти ще триватимуть у наступний вівторок. Бюджетні слухання продовжаться аналізом фінансування обласних соціальних установ.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*