офіційний сайт

ЛІСОВОДИ З УСІЄЇ УКРАЇНИ ПЕРЕЙМАЮТЬ ДОСВІД ВОЛИНСЬКИХ КОЛЕГ

На Волині відбулося виїзне засідання колегії Держлісагенства. Участь у ньому взяли урядовці, представники профільного комітету ВРУ, науковці, екологи, керівники обласних управлінь лісомисливських господарств усіх регіонів. Серед запрошених був і голова обласної ради Григорій Недопад.

Одним із головних питань порядку денного були підсумки діяльності галузі за перше півріччя 2022 року. Попри війну, здорожчання палива, зменшення обсягів заготівлі та відсутності доходів з мисливства зазначалося, що в загальних обсягах галузь працює досить ефективно. Однак, в окремих регіонах, йдеться найперше про південні і східні області, ситуація близька до критичної. І це не лише про фінансові показники, але й про відтік кадрів, збереження яких – в пріоритеті.

Присутні також загострили увагу на забезпеченні населення, територіальних громад та соціальної сфери паливними дровами. Спостерігається значний попит на них в умовах обмежених ресурсів. Так, заявлена потреба складає близько 5 мільйонів кубометрів, тоді як плани заготівлі не досягають і половини цієї потреби. Відтак, колегія вирішила збільшити додаткові обсяги заготівлі паливних дров, в основному за рахунок західних та центральних областей, а також сформувати запаси цього палива на деокупованих територіях та у прифронтових регіонах.

Очільник Держлісагенства Юрій Болоховець зауважив, що попри існуючі виклики уже сьогодні варто планувати стратегію розвитку галузі на перспективу. «Вже зараз маємо подумати про те, як та яку Україну будемо відновлювати. Тому акцент цієї колегії на рекреації та екотуризмі. Це – тема майбутнього, а на Волині – успішно реалізований проєкт. І цей досвід варто перейняти усім. Оскільки він забезпечить не лише додаткові заробітки, але й утвердить європейський підхід до лісоводства, який полягає у збільшенні частки надходжень не від лісопродукції», – стверджує посадовець.

Начальник Волинського обласного управління лісомисливського господарства Олександр Кватирко найперше зазначив, що сьогодні лісова галузь – опора армії, громад і населення. Місцеві лісоводи стали однією з найпотужніших волонтерських спільнот області, постійно допомагають своїм колегам з регіонів, які потерпають від війни.

Він також зізнався, що реакреацію волинські лісівники започатковували як керований розподіл ризиками у відвідуванні лісових масивів населенням. І саме це врятувало Волинь від десятків пожеж. «Чи думали ми, що рекреація стане рятівним кругом в пандемію ковід-19 або місцем, куди повезуть на екскурсію дітей переселенців? Ні. Ми думали про те, як управляти потоками несанкціонованих походів до лісу, вогнищами, які розкладались посеред ділянок, і не гасились», – констатував головний лісівник області.

Олександр Кватирко розповів, що ідея розвинулася у цілу систему (загалом їх 750) комфортних і безпечних рекреаційних пунктів та повноцінних відпочинкових комплексів, шість таких під брендом «Лісовичок» лісогосподарники власними силами та коштом спорудили у минулому році. Окрім того, щороку будується в середньому 100 кілометрів лісових доріг, які із зонами рекреації пов’язують 35 піших, кінних та велосипедних екомарщрутів. Усе це має економічний ефект. Окрім того, невід‘ємною частиною концепції рекреації є профілактична і просвітницька робота, створюються зони нетворкінгу молоді і лісівників, проводяться уроки безпеки для дітей.

«Чому лісівники Волині не припинили цю роботу у війну? Найважливіше зараз, коли стрімко погіршуються соціально-економічні умови, не припуститися зниження стандартів взаємодії людей. Рекреація завжди про взаємодію. Це складний ланцюг, до якого дотичні чимало вигодонабувачів. Громади і населення, туристи і подорожуючі, підприємці та працівники, у яких є робота, молодь і педагоги, які мають хороші майданчики з наочністю для занять. Рекреація – це інвестиція, економічний ефект від якої рахується шляхом віднімання можливих збитків від лісових пожеж і шляхом множення соціального ефекту для громад, працівників, області», – підсумував свій виступ Олександр Кватирко.

Голова обласної ради Григорій Недопад зауважив, що напрямок рекреації, запроваджений лісівникам, якнайкраще вписується у стратегію розвитку області: «Для неіндустріальної Волині, краї лісів та озер, де 12% площі – це заповідні території, на яких обмежена господарська діяльність, рекреація, екологічний, подієвий туризм, мисливство, як його різновид є в пріоритеті. Тому спасибі волинським лісівникам за те, що розвиваєте галузь та область, працюєте на передову та соціальний сектор, наповнюєте бюджет і бережете наші ліси», – подякував він присутнім.

Учасники колегії також відвідали рекреаційні пункти, ознайомилися з досвідом ребрендингу, розробки екологічних маршрутів, модернізації та комерціалізація напрямку. Окрім того, була представлена і різноманітна продукція консервних цехів як спосіб диверсифікації виробництва. Також волинські лісоводи презентували системну програму «Пожежник», спрямовану на попередження лісових займань.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*