офіційний сайт

БЛЕКАУТ – НАЙКРИТИЧНІШИЙ ВИКЛИК ДЛЯ СТАЦІОНАРНИХ СОЦІАЛЬНИХ УСТАНОВ

Тривають слухання з формування остаточних показників проєкту обласного бюджету на 2023 рік. Сьогодні депутати Волиньради провели детальні фінансові консультації з обласними комунальними установами сфери соціального захисту.

В умовах воєнного стану ситуація з обласним бюджетом не найкраща, ще складніша вона – з державним, 90% коштів якого спрямовується на оборону, усе решта фінансується за рахунок запозичень і грантів. «В таких умовах розраховувати на додаткові асигнування не доводиться. Попри те, що обсяги ваших кошторисів виписані на рівні теперішнього року, я прошу кожного керівника так збалансувати видатки, щоб на 100% були забезпечені захищені статті. Окрім того, треба знайти можливість накопичити мінімальні резерви на випадок непередбачуваних ситуацій», – звернувся до присутніх голова бюджетної комісії Орест Маховський.

Начальниця департаменту соціальної політики Оксана Гобод переконує, що саме за таким принципом і формувався бюджет кожної комунальної установи соціального захисту. Обґрунтованими назвали ці розрахунки і в департаменті фінансів.

«Ми зобов’язані вижити і зробимо це», – в один голос запевняють очільники соціальних установ. Проте, без додаткових бюджетних запитів усе ж не обійтися. Найперше вони стосуються придбання генераторів та палива для них. Цю проблему як гостру озвучили керівники усіх психоневрологічних інтернатів та геріатричного пансіонату. У цих закладах стаціонарного і паліативного догляду перебуває від 80 до понад 200 підопічних, чимала частина з яких прикуті до ліжка. Непередбачувані знеструмлення дуже ускладнюють роботу, останнім часом електроенергія подається не довше як 2-3 години на добу. Керівники розповідають: завдяки спонсорам та благодійним організаціям їм вдалося добути генератори, однак, вони невеликої потужності і їх мало, тому вдається закривати якусь одну з потреб, здебільшого підтримують живлення котелень. Щоб якось дати раду, у багатьох інтернатах для приготування їжі в дворі обладнали печі на дровах, а персонал пралень тепер працює вночі. Однак, застерігають керівники інтернатних установ, при стійких мінусових температурах це не порятує.

Голова обласної ради Григорій Недопад вважає, що цю системну проблему варто вирішувати негайно, не чекаючи наступного бюджетного року. «Ми зобов’язані закрити ці потреби, використовуючи усі можливості, в тому числі і обласного бюджету. Зараз закупівлю можна здійснювати швидко, за прямими договорами. Але складність у тому, що на тепер генератори у гострому дефіциті», – зазначив очільник ради. Він усе ж радить негайно подавати заявки як до обласної військадміністрації, так і до центральних органів влади. Заступник голови Волиньради Григорій Пустовіт також рекомендує паралельно шукати підтримки і у міжнародних організацій та іноземних міст-партнерів.

Що ж до палива для генераторів, то Оксана Гобод з обережним оптимізмом зазначила, що, можливо, питання з покриттям видатків частково вдасться вирішити за рахунок міжнародної допомоги. «Ми перебуваємо на завершальному етапі перемовин з організацією німецького Червоного Хреста. І якщо домовленості закінчаться підписанням угоди, то наші інтернатні установи зможуть отримати грошову компенсацію на оплату комунальних послуг», – зазначила посадовиця.

Інша проблема стаціонарних соціальних закладів – це сертифіковані укриття. Окремі інтернати обладнали їх власними силами, але сховища не придатні для тривалого перебування, оскільки у них відсутня вентиляційна система, каналізування та водопостачання. А от в деяких закладах укриття доведеться будувати з нуля. На ці потреби знадобиться не один десяток мільйонів, до того ж, під час воєнного стану капітальні видатки не фінансуються. Однак, переконаний голова бюджетної комісії Орест Маховський, до вирішення цього питання у перспективі, найпевніше, доведеться повернутися, зважаючи на агресивне сусідство.

Наступного понеділка депутати обласної ради спільно з головними розпорядниками коштів аналізуватимуть бюджетне забезпечення 2023 року галузі охорони здоров’я.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*