офіційний сайт

БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ 2 ЕТАП: СПОРТ І МОЛОДІЖНА ПОЛІТИКА

В обласній раді продовжилися засідання другого етапу бюджетних слухань, в ході якого депутати, представники  ОДА та керівники комунальних закладів аналізують проєкт обласного бюджету на 2021 рік.

Сьогодні в центрі уваги – фінансування галузей фізкультури, спорту та молодіжної політики. Модератор заходу – голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський. В слуханнях взяли участь голова обласної ради Григорій Недопад, заступники Юрій Поліщук та Григорій Пустовіт, депутати обласної ради Юрій Ройко,  Андрій Бокоч, Андрій Мельник, Володимир Бондар, Олександр Пирожик, Віктор Галан-Влащук.
КОГО СЛУХАЛИ?
На сьогоднішні слухання прийшли керівники комунальних  підприємств та організацій, що діють у сфері спорту та молодіжної політики:
– директор Волинської обласної школи вищої спортивної майстерності Андрій АВРАМЕНКО;   
– директор Волинського регіонального центру з фізичної культури і спорту інвалідів “Інваспорт”    Віктор ГАЛАН-ВЛАЩУК;
– директор Волинського обласного центру фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” Олександр КУЛАКОВ;
– директор обласної дитячо-юнацької спортивної школи інвалідів    Микола ЗАЙЧЕНКО;  
– директор обласної дитячо-юнацької спортивної школи    Богуслав ГАЛИЦЬКИЙ;  
– директор КЗ “Волинська обласна дитячо-юнацька спортивна школа “Колос” Ярослав ВІТЕР; 
– директор КЗ “Волинська обласна  дитячо-юнацька спортивна школа з видів боротьби” Волинської обласної ради    Анатолій БОНДАРЄВ; 
– директор Спеціалізованої дитячо-юнацької  спортивної школи олімпійського резерву (СДЮСШОР) “Олімп”  ФСТ “Колос”    Тарас  ШЕВЧЕНКО; 
– директор обласної дитячо-юнацької спортивної школи (ОДЮСШ) “Юний динамівець” ФСТ “Динамо” України Володимир    КАРАЗІЯ;   
– голова  ФСТ “Україна”    Василь РИБАКОВ; 
– голова  ФСТ “Колос”    Олександр ГРИЦУНЯК;
– заступник голови  ФСТ “Спартак” Олег ХМУРИЙ;
– голова  ГО  ФСТ “Динамо ” України    Василь АВРАМЕНКО;
– т.в.о. директора  КУ “Волинський обласний молодіжний центр”   Яна    РОМАНЮК.
БЮДЖЕТ ГАЛУЗІ
Фізкультура, спорт та молодіжна політика повністю фінансуються з обласного бюджету. Жодних дотацій та субвенцій з державної казни на ці сфери немає.


У  проєкті   бюджету головному  розпоряднику  коштів – управлінню  у справах молоді  та  спорту     передбачено    49 млн 110 тис.  грн.
Зокрема, на галузь фізичної культури і спорту,  відповідно  до  заходів  Обласної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту   передбачаються бюджетні призначення в загальному обсязі 48 млн 207  тис. грн.  (з них 370 тис. грн власних надходжень).
За  рахунок  бюджетних  коштів  у  2021  році  будуть  утримуватися  сім установ   та   обласна   штатна   спортивна   команда   резервного   спорту,   яка складається  з  25  спортсменів.  Крім  того,  пропонується надавати  підтримку  двом обласним     ДЮСШ     громадських     організацій    фізкультурно-спортивної спрямованості та чотирьом апаратам фізкультурно-спортивних товариств.
На  здійснення  фізкультурно-спортивної  та  реабілітаційної  роботи  серед осіб  з  інвалідністю  передбачаються  видатки  по  загальному  та  спеціальному фондах в сумі 6 млн  856,8 тис. гривень. Зокрема, на утримання  Волинського  регіонального  центру з  фізичної  культури  і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» та обласної дитячо-юнацької спортивної школи для  осіб  з  інвалідністю – 6 млн 96,8  тис.  грн.  Крім  того,  на  виплату  одноразових грошових  винагород  спортсменам  і  тренерам  області  з  видів  спорту  осіб  з інвалідністю за підсумками поточного року   планується 420,0 тис. гривень.
На  проведення  навчально-тренувальних  зборів  і  змагань  та  заходів  зі спорту осіб з інвалідністю передбачено 340 тис.гривень.
На   розвиток   дитячо-юнацького   та   резервного   спорту   з   обласного бюджету  спрямовується  усього  31 млн 952,5  тис.  грн.     На  утримання  та  навчально-тренувальну  роботу  комунальних  дитячо-юнацьких   спортивних   шкіл   (обласна   дитячо-юнацька   спортивна   школа, Волинська  обласна  дитячо-юнацька  спортивна  школа  з  видів  боротьби  та  комунальний заклад ДЮСШ «Колос») заплановано видатки у сумі 17 млн774,9 тис. гривень.  Крім  того,  передбачається  залучення  до  спеціального  фонду  власних надходжень обласною дитячо-юнацькою спортивною школою та комунальним закладом  ДЮСШ  «Колос»  в  загальній  сумі  300 тис.грн. 
На    фінансову    підтримку    дитячо-юнацьких    спортивних    шкіл  ФСТ (СДЮШОР  «Олімп»  та  ДЮСШ  «Юний динамівець») передбачено 6 млн 808 тис. гривень.
На  забезпечення  підготовки  спортсменів  школою  вищої  спортивної майстерності  плануються  бюджетні  призначення  в  загальному  обсязі  7 млн 369,5 тис.  грн.  
Інші заходи фізкультурно-спортивного спрямування можна побачити у пояснювальній записці до проєкту бюджету-2012.
На  підтримку молодіжної  політики загалом  планується  902,6  тис. гривень.

НА ЩО НЕ ВИСТАЧАЄ ФІНАНСІВ У СПОРТІ?
Про обмежені можливості обласного бюджету в 2021 році ще на початку засідання заявив голова бюджетної комісії Орест Маховський. Він зауважив, що за минулий рік в казну не надійшло понад 30 млн грн  доходів і обласний бюджет має 12 млн грн кредиторської заборгованості. Тому з самого початку керівників просили налаштуватися на те, що коштів більше, ніж є в бюджеті, точно не буде, але можливостями ймовірної оптимізації видатків доведеться скористатися.


Начальник управління у справах молоді і спорту ОДА Ігор Дмитришин заявив, що бюджет планували   по-економному. Зокрема, в структурі зарплат передбачені тільки ставки та обов’язкові надбавки, а премій та доплат за інтенсивність у спорті немає.

Зважаючи на ріст “мінімалки”, дещо зросли й зарплати у спорті, але вони залишаються невисокими. Окремі керівники комунальних закладів запевняють, що через низькі зарплати є проблеми з кадрами. Зокрема, про це говорив директор обласної ДЮСШ Богуслав Галицький.


Ще одна важлива проблема, на вирішення якої не вистачає коштів – спортивний інвентар та інфраструктура. Зокрема, про це зауважував директор ОШВСМ Андрій Авраменко. Також він говорив про те, що більше бюджетного фінансування потребує харчування спортсменів.


Директор Волинського обласного центру фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” Олександр Кулаков зауважив, що бюджету, який виділений очолюваній ним структурі, вистачає тільки на зарплату. На заходи передбачено всього лишень 144 тис. грн. З них 42 тис. грн спрямовуються на придбання призів і подарунків, 59 тис. грн – піде на погашення кредиторської заборгованості минулого року. Лишається – мізер. “Таким чином, ми можемо перетворитися на бутафорську організацію”, – каже керівник.

Депутати ж пропонують центру активніше працювати з територіальними громадами та залучати співфінансування з їхніх бюджетів. “Але громади треба мотивувати”, – при цьому наголосив голова бюджетної комісії Орест Маховський.
Між тим, депутат Володимир Бондар взагалі ставить під сумнів доцільність фінансування такої структури як “Центр спорт для всіх” у нинішні скрутні бюджетні часи: “Ми просто створили робочі місця для кількох людей і виділяємо на це майже 2 млн грн з бюджету. Їхні функції могло би виконувати профільне управління ОДА, а до фінансування Центру можна було  би повернутися за кращих часів”, – висловив позицію Володимир Бондар. Голова профільної комісії Віктор Галан-Влащук, апелюючи до колеги, зауважив, що діяльність таких центрів передбачена державною програмою. “Але ж держава нам не виділяє на ці потреби жодних коштів. Ми – не проти фінансування фізкультури і спорту, але   перебуваємо в умовах гострого бюджетного голоду і тому змушені ретельно аналізувати видатки”, – відповів   депутат Юрій Ройко. Цю ж позицію підтримав радник голови облради Михайло Імберовський.


“Ліквідуєте Центр – люди поїдуть працювати до Польщі. А сьогодні важливо стримати молодь, яка готова працювати в галузі спорту”, – вислухавши всі “за” і “проти”, зауважив  Олександр Кулаков.
Депутати ж запевнили, що ліквідовувати Центру ніхто не буде, але рекомендували його керівнику краще дбати про співфінансування з  ТГ та про залучення спонсорських коштів на проведення заходів.
Директор обласної ДЮСШ Богуслав Галицький піднімав питання про добудову закладу, яка дала би змогу мати потужний спорткомплекс в центрі міста, але вартість проєкту для області  поки не підйомна – 35 млн грн. Голова обласної ради Григорій Недопад каже, що перш ніж приймати рішення про такі саме бюджетні інвестиції, потрібно добре аналізувати ефект   для всієї громади від таких капіталовкладень.     
ХТО ПОВИНЕН ФІНАНСУВАТИ СПОРТШКОЛИ?
Займатися в обласних ДЮСШ здебільшого мають можливості діти з Луцької територіальної громади. До прикладу, в обласній ДЮСШ – 650 дітей. Виняток із загального правила, – школа для видів боротьби, яка має філії в усіх 4 нинішніх районах області. Керівники закладів кажуть, що в області важко знайти відповідних фахівців, які погодяться вести спортивні секції за невеликі зарплати. Крім того, існує проблема кваліфікації тренерів, які могли би виконувати такі функції, яких вимагає статус обласних ДЮСШ. Є ще й проблема контролю.  Директор обласної ДЮСШ Богуслав Галицький пригадав часи, коли до занять в районах залучали вчителів фізкультури із загальноосвітніх шкіл та тренерів з районних ДЮСШ. “Багато хто просто отримував в нас зарплату, як додаткову пенсію, але занять з дітьми не проводив. Ми приїздили на перевірку, а в них – ні дітей, ні журналів відвідувань”, – поділився інформацією Богуслав Галицький.
Вкотре на слуханнях зайшла мова про можливості співфінансування обласних спортшкіл з бюджету Луцької територіальної громади. Заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт радить до таких питань ставитися дуже обережно і вести діалог з обласним центром в комплексі. “Місто має свої спортшколи і фінансує їх. Якщо ж вести мову про співфінансування обласних ДЮСШ з міського бюджету, де займаються міські діти, то варто піднімати питання і про  міські видатки  для   профтехліцею, в якому навчається 90% дітей з усієї області, а кошти на утримання йдуть з   Луцька”, – зауважує пан Пустовіт. 


Крім цього, депутати говорили про потреби збільшувати надходження у спецфонди спортшкіл,   в тому числі й через запровадження платних послуг.
Одним із шляхів для оптимізації видатків бачать запровадження централізованої бухгалтерії для всіх закладів. Такі ідеї подають депутати Володимир Бондар та Юрій Ройко.
  ФІНАНСУВАННЯ ФСТ
Фінансуванням фізкультурно-спортивних товариств  держава перестала опікуватися  з 2015 року.  На 2021 рік управлінню у справах молоді та спорту облдержадміністрації плануються  видатки  на  підтримку  фізкультурно-спортивного  руху  в  обсязі 1 млн 955,6 тис. грн, а саме:
-на   фінансову   підтримку   регіональних   всеукраїнських   організацій фізкультурно-спортивної     спрямованості     для     проведення     навчально-тренувальної та спортивної роботи –500,0 тис. грн;
-на   фінансову   підтримку   на   утримання   місцевих   осередків   (рад) всеукраїнських  організацій  фізкультурно-спортивної  спрямованості – 1 млн 455,6 тис. гривень.
На попередньому етапі бюджетних слухань керівник апарату обласної ради Дмитро Дубняк рекомендував депутатам уважно вивчити питання щодо фінансування апаратів ФСТ “Динамо” та “Спартак”, які відмовилися передати своє майно громаді області. У приклад поставили інше ФСТ – “Колос”, яке передало  майно і на його базі успішно діє дитячо-юнацька спортшкола. голова обласної ради Григорій Недопад наголосив, що майно ФСТ “Спартак” було продане громаді міста Луцька. Він також ставить під сумнів потребу у фінансуванні апаратів цих ФСТ.
ЖИТЛО, ЯК СТИМУЛ ДЛЯ СПОРТСМЕНІВ
Волинь – чи не єдина з областей України, де за бюджетні кошти купується житло спортсменам, які не є олімпійськими чемпіонами чи призерами. Кошти  виділяються з обласного бюджету та з казни обласного центру. Ігор Дмитришин каже, що це є нормальною мотивацією для спортсменів, продовжувати виступати за свою країну та Волинську область. За 5 останніх років були придбані квартири для 6 спортсменів. Попередньо розробили Положення, яке передбачає, за які заслуги виділяється житло спортсменові, а також із ним укладається контракт про те, що він виступатиме за Волинь упродовж 5 років. В іншому випадку житло вилучається.
Між тим, голова обласної ради Григорій Недопад каже, що в “квартирному питанні” волинського  спорту є чимало підводних каменів. Скажімо, в минулому році була надана квартира спортсмену, який, хоч і прописаний, але не проживає в Луцьку. В той же час, досі без своєї квартири – лучанин Іван Банзерук, який виступатиме на Олімпійських Іграх у Токіо. Ігор Дмитришин переконує депутатів виділити кошти на житло цьому спортсменові у 2021 році. Йдеться про 260 тис. грн з обласного бюджету і про таку ж суму в бюджеті Луцька.
Підтримати бюджетне фінансування на виділення житла  спортсменам, депутатів закликали директор ОШВСМ Андрій Авраменко та директор обласного “Інваспорту”, голова постійної комісії з питань сім’ї, молоді і спорту Віктор Галан-Влащук.
Депутат Андрій Бокоч цікавився, чому не розглядалося питання про забезпечення житлом борчині з Іваничівщини Оксани Гергель. Ігор Дмитришин відповів, що у свій час, вона прийняла остаточне рішення виступати за сусідню Львівщину. Андрій Бокоч вважає, що аргументи волинян були не переконливими для титулованої спортсменки.


МОЛОДІЖНА ПОЛІТИКА
В минулому році рада попереднього скликання створила комунальну установу – обласний молодіжний центр. На функціонування Центру в бюджеті передбачили 652 тис. грн. Ще 250 тис. грн пропонується виділити на реалізацію заходів регіональних молодіжних програм.

Т.в.о. директора Центру Яна Романюк просить збільшити видатки, аби розширити штат установи до 13 людей. Сьогодні ж передбачено 4,5 ставок. Депутати  коштів на розширення Центру не обіцяють через обмежені бюджетні можливості. Голова профільної комісії Орест Маховський радить активно працювати в напрямку залучення позабюджетних коштів. Крім того, Центру ставляться завдання налагодити тісну співпрацю з територіальними громадами області і молодіжними лідерами, які є в них.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*