офіційний сайт

БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ 2 ЕТАП: ЛІЦЕЇ ТА СПЕЦШКОЛИ

В обласній раді продовжилися засідання другого етапу бюджетних слухань, в ході якого депутати, представники  ОДА та керівники комунальних закладів аналізують проєкт обласного бюджету на 2021 рік.


Сьогодні перший день слухань щодо фінансування освіти. Модератор заходу – голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський. На початку слухань він вкотре наголосив, що бюджет минулого року не виконаний на 30,5 млн грн і кошторис цьогорічний буде дуже не простим. Втім, саме освіті, згідно із проєктом бюджету, додають 85 млн грн.


В слуханнях взяли участь голова обласної ради Григорій Недопад, заступники Юрій Поліщук та Григорій Пустовіт, депутати обласної ради Юрій Ройко,  Андрій Бокоч, Валентин Кошельник, Володимир Бондар, Олександр Пирожик, Ярослав Матвійчук, Оксана Філіпчук, Ольга Омелько, Юрій Харченко та Андрій Турак.
КОГО СЛУХАЛИ?
На сьогоднішні слухання прийшли керівники комунальних закладів освіти, а саме ліцеїв та спецшкіл:
– директор Володимир-Волинського ліцею “Центр освіти” Волинської обласної ради    Валентин ВІРКОВСЬКИЙ;
– заступник директора Княгининівського ліцею Волинської обласної ради     Віталій КВАС;
– в.о. директора Люблинецького ліцею Волинської обласної ради    Михайло БОРТНЮК;  
– директор Нововолинської спеціальної загальноосвітньої  школи     Тетяна КАНТОР;  
– директор Володимир-Волинської спеціальної школи Волинської обласної ради    Богдан ГУДИМ;
– директор Головненської спеціальної  школи “Центр освіти” “Волинської обласної ради    Наталія СУШИК;
– директор Заболотівської спеціальної школи Волинської обласної ради Тетяна    АРЕНДАРУК;   
– директор Затурцівської спеціальної школи “Центр освіти” Волинської обласної ради    Лариса ЛОПУХОВИЧ; 
–  директор Липлянської спеціальної загальноосвітньої школа-інтернату Волинської обласної ради    Іванна ДУЖИК; 
– директор Крупівського навчально-реабілітаційного  центру    Олег ДАЦЮК;
– директор Рожищенського навчально-реабілітаційного центру для дітей з порушенням опорно-рухового апарату Волинської обласної ради    Тамара СІТОВСЬКА; 
– директор  Волинського наукового ліцею-інтернату Волинської обласної ради    Ірина ЛОЗОВСЬКА;
– в.о.  директора Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні    Павло БОСНЮК;   
– директор Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради Інна    ХІЛЬКОВЕЦЬ.
БЮДЖЕТ ГАЛУЗІ
Згідно із пояснювальною запискою до проєкту бюджету,   на 2021 рік головному розпоряднику коштів–управлінню  освіти  і  науки  облдержадміністрації передбачені  видатки  в  загальному  обсязі  967 млн 594,6тис.грн. Це на 52 млн грн більше від показників нинішнього року.   


Джерела  фінансування – різні.  Зокрема,   313 млн 939,7тис.грн – освітньої    субвенції    з    державного   бюджету    місцевим    бюджетам, 16 млн 224,4 тис. грн  – субвенції  з державного  бюджету  місцевим  бюджетам  на надання  державної  підтримки  особам  з  особливими  освітніми  потребами,  65 млн 855,73 тис.грн – додаткової  дотації  з  державного  бюджету  обласному бюджету   на   фінансування   переданих   з  державного   бюджету   видатків  з утримання  закладів  освіти та  охорони  здоров’я,  516 млн 954,27 тис. грн – кошти  обласного   бюджету,   54 млн 620,5 тис. грн  – власні   надходження   бюджетних установ.


НЕ ВИСТАЧАТИМЕ НА РОЗВИТОК І ПОТОЧНІ ВИДАТКИ
Такою фразою озброїлися фактично всі керівники освітянських закладів, які сьогодні були запрошені на бюджетні слухання. Йдеться про те, що коштів вистачає на захищені статті, тобто зарплати та енергоносії, але не вистачатиме на незахищені видатки, а про розвиток й взагалі не йдеться. Проблема загострюється ще й тим, що в багатьох закладах є зареєстрована кредиторська заборгованість за послуги та товари, придбані в минулому році.


Окремі керівники наголошують, що бракуватиме коштів на харчування дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Зокрема, йдеться про дітей, які навчаються Сенкевичівській школі, яку приєднали до Володимир-Волинського ліцею. Начальниця управління освіти та науки ОДА Людмила Плахотна вважає, що така інформація потребує дискусійного обговорення, адже батьки дітей отримують державну допомогу. Між тим, директор Володимир-Волинського ліцею Валентин Вірковський ставить питання і про бюджетні видатки на харчування дітей учасників АТО. Заступник директора департаменту фінансів Володимир Селедець пропонує повернутися до теми збільшення видатків на харчування дітей при внесенні змін до показників обласного бюджету, після того, коли буде зрозуміла ситуація з використанням енергоносіїв у зимовий період.


Між  тим, директор Володимир-Волинської спеціальної школи Волинської обласної ради Богдан Гудим просить збільшити видатки на використання електроенергії та води.


Є чимало потреб  і у капітальних видатках. Зокрема, зі слів директорки Затурцівської спеціальної школи “Центр освіти” Волинської обласної ради    Лариси Лопухович  в очолюваному нею закладі, потрібно відремонтувати дах. Згідно із проєктно-кошторисною документацією 2018 року, на ці видатки потрібно виділити майже 2,2 млн грн. Приміщення школи і гуртожитку також потрібно утеплити.


 В Сенкевичівській школі є гостра потреба у будівництві санітарних вбиралень. Сьогодні в закладі є лише один туалет, яким користуються і діти, і працівники. На тому, щоб вирішити це питання і виділити бюджетні кошти наполягав депутат Андрій Турак.


Заступник директора Княгининівського ліцею Волинської обласної ради     Віталій Квас говорив про потребу у добудові третьої лінії харчоблоку та завершенні утеплень приміщень ліцею.

Завершити утеплення приміщень мають намір і в Люблинецькому ліцеї Волинської обласної ради. На теплоізоляцію просить коштів керівник Нововолинського наукового ліцею обласної ради Інна Хільковець.  Керівники закладів переконують, що кошти на утеплення – це інвестиція, яка забезпечить економію на використані енергоносіїв.


У Нововолинському науковому ліцеї також потрібні кошти на протипожежні заходи та ремонти приміщень.
Директор Головненської спеціальної  школи “Центр освіти” “Волинської обласної ради Наталія Сушик зауважувала, що в бюджеті бракуватиме коштів на відрядження педпрацівників,  які підвищуватимуть кваліфікацію у 2021 році.

Таку ж проблему озвучувала директора Затурцівської школи Лариса Лопухович.
В.о.  директора Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні    Павло Боснюк пропонував депутатам передбачити одним із рішень можливості використовувати кошти, зекономлені в закладах освіти, на потреби розвитку. Таку ідею підтримав заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт. Між тим, голова Григорій Недопад вважає, що такі пропозиції доречно розглядати лише за умови перевиконання обласного бюджету. “2020 рік був складним і унікальним через ковід, а нинішній бюджетний рік також буде складним. Але саму ідею про   стимули для керівників закладів економити видатки і спрямовувати їх на розвиток, я підтримую”, – додав голова облради.


Голова бюджетної комісії Орест Маховський наголошував, що ставлення до всіх закладів та галузей однакове. “Однак, ми опинилися в такій складній бюджетній ситуації. Не думайте, що депутати не хочуть фінансувати освіту”, – звернувся за розумінням до керівників освітянських закладів Орест Маховський.
ЧИ БУДЕ НА ВОЛИНІ СПОРТИВНИЙ ІНТЕРНАТ?
Окрема проблема, фінансування спортивного відділення Володимир-Волинського ліцею “Центр освіти” Волинської обласної ради. Керівник закладу Валентин Вірковський пояснює, що в минулому році воно фінансувалося через  Регіональну комплексну програму розвитку освіти Волинської області на 2018-2022 роки.


В проєкті бюджету 2021 року коштів на спортивне відділення, зі слів, директора, не закладено. Йдеться про мінус  у 2,8 млн грн. Валентин Вірковський каже, що у відділенні займається 130 вихованців. Серед них є діти з інших областей України, але на спортивних змаганнях вони сьогодні захищають честь Волині. Активно захищають фінансування цього відділення депутати обласної ради Андрій Бокоч та Валентин Кошельник. “Навчальних закладів спортивного спрямування на Волині немає. А в інших областях вони є і наші тренери переїздять туди на роботу”, –  зауважує Андрій Бокоч. “Я буду битися за фінансування цього відділення. Спорт – це здоров’я нації і на ньому економити не можна”, – пафосно заявляв Валентин Кошельник.


Депутати Юрій Ройко, Орест Маховський та перший заступник голови Юрій Поліщук ставили колезі зустрічні питання: “Якщо виділити кошти на спортивне відділення Володимир-Волинського ліцею, то в кого їх попередньо забрати?”
Начальниця управління освіти та науки ОДА Людмила Плахотна пояснює, що ліцей упродовж 10 років працював в умовах експеременту, а після його завершення триває пошук законного формату функціонування цього закладу. Вона переконує, що ліцей рухається в напрямку спеціалізованого спортивного інтернату і рекомендує зупинитися саме на цьому профілі. Між тим, керівник ліцею Валентин Вірковський стверджує, що такий статус вартуватиме бюджету додатково понад 10 млн грн, оскільки до спортивного інтернату – окремі вимоги, згідно із типовим положенням.
Депутат Ярослав Матвійчук запропонував провести на базі Володимир-Волинського ліцею виїзне засідання чи День депутата, аби на місці ознайомитися зі специфікою його роботи.


ЯКІ ЗАКЛАДИ МОЖНА ПЕРЕДАТИ ТЕРИТОРІАЛЬНИМ ГРОМАДАМ
Про це ведуться дискусії  упродовж не одного року і не в перші бюджетні слухання. Депутати прискіпливо аналізують, з яких територій навчаються діти в тих чи інших закладах і ставлять питання про ймовірну передачу в місцеві громади.
На попередньому етапі бюджетних слухань начальниця управління освіти і науки ОДА Людмила Плахотна висловила пропозицію   депутатам визначитися із долею трьох закладів: Рожищенського навчально-реабілітаційного центру для дітей з порушенням опорно-рухового апарату Волинської обласної ради, Липлянською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернатом та Нововолинською спеціальною загальноосвітньою школою. В цих закладах переважно навчаються діти з місцевих територіальних громад, тому, як варіант, їх можна було би передати на місцеві баланси.
У Нововолинській спеціальній загальноосвітній  школі  навчається 166 дітей, з них тільки 37 – не мешканці шахтарського міста. Голова обласної ради Григорій Недопад вважає, що з Нововолинськом потрібно вести діалог хоча би щодо співфінансування цього закладу з міського бюджету. Зауважило, що в школі навчаються діти з особливими потребами, саме тому, в свій час, заклад став обласним комунальним. Директор школи Тетяна Кантор відзначила, що за роки перебування в обласній комунальній власності в школі відбулося багато позитивних  змін і проведено чимало ремонтів.


На попередніх слуханнях звучала окрема пропозиція  щодо Липлянської школи.  Профільне управління розглядає можливості переведення дітей, які в ній навчаються, до інших обласних закладів такого ж типу, а саме приміщення школи пропонується передати Волинському науковому ліцею, який потребує розширення. Під час сьогоднішніх слухань директорка Липлянської школи Іванна Дужик запропонувала іншу пропозицію: провести перемовини з Луцькою територіальною громадою щодо створення на базі школі філії Луцького навчально-реабілітаційного центру.

Заступник голови обласної ради  Григорій Пустовіт вважає таку пропозицію вартою уваги і рекомендує провести відповідні консультації з керівництвом обласного центру.

До речі, директорка Волинського наукового ліцею Ірина Лозовська заявила, що в межах доведеного бюджету, очолюваний нею заклад не готовий взяти на баланс додаткові приміщення.
Про доцільність передачі   Рожищенського навчально-реабілітаційного центру для дітей з порушенням опорно-рухового апарату Волинської обласної ради до Рожищенської територіальної громади говорив керуючий справами апарату ради Дмитро Дубняк.
Перший заступник голови обласної ради Юрій Поліщук зауважував, що  Городищенська територіальна громада готова до перемовин про те, щоб забрати на свій баланс приміщення Сенкевичівської школи.
БЕЗПЕКА КРАЇНИ – НЕ ТЕМА  ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ
В ході бюджетних слухань депутати піднімали питання щодо фінансування Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні, який фактично виконує державну функцію.  В цьому закладі освіти навчається майже тисяча дітей. 70% з них продовжують навчання у  вищих військових закладах. З обласного бюджету ліцею пропонується виділити у 2021 до 10 млн грн. Радник голови облради Михайло Імберовський вважає, що ліцей потрібно передати державі.

З такою думкою погоджуються  окремі депутати обласної ради. Керівник закладу Павло Боснюк додає, що на повному державному утриманні аналогічні ліцеї у Києві та Сумах.


Начальниця управління освіти і науки ОДА Людмила Плахотна каже, що виконавча влада вже піднімала питання перед Міноборони та Міносвіти України, але ті у відповідь   відписували,  що наразі в Україні тривають процеси децентралізації і, відповідно, за утриманні ліцеїв повинні дбати місцеві влади. Голова обласної ради Григорій Недопад з такою позицією не погоджується. Він вважає, що питання безпеки та оборони держави до процесів децентралізації не мають ніякого відношення, а держава не повинна відмовлятися від фінансування  цих галузей.
Загалом, керівників освітянських закладів слухатимуть ще два дні.

  Зробити звернення

  Поля відмічені зірочкою обов'язкові.

  П.І.Б. :*

  Адреса :*

  Телефон :

  Звернення :*

  Прошу надати мені відповідь у визначений законом строк у такій формі.

  Електронною поштоюПоштою

  Поштою :*

  Електронною поштою :*